A kölni illetőségű katolikus médium, a Domradio minden nap arra keresi a választ, manapság hogyan tudnánk értelmezni az evangélium adott napra érvényes szövegrészletét. A napokban az az evangéliumi rész hangzott el a világ templomaiban, amikor a farizeusok kifogásolták, hogy Jézus tanítványai tisztátalan kézzel nyúlnak az ételhez. Ez nem egyfajta higiéniai példázat, hanem azt az üzenetet közvetíti: nem a külsőségek az elsődlegesek, hanem a tett. Az álszentség pedig a hit megcsúfolása.
Véletlen egybeesés: éppen azon a napon csendült fel ez az evangéliumi rész a napi liturgiában, amikor Novák Katalin államfő hivatalában fogadta az örmény elnököt és szó szerint ezt mondta neki: „Örményországnak és Magyarországnak közös üzenete van Európa és a világ számára: közösen szeretnénk kimondani, hogy a keresztény értékrendnek van létjogosultsága.” Érdekes felvetés, hogy a magyar és az örmény kormányzat kéz a kézben lépjen fel a kereszténységért, különösen annak fényében, hogy miniszterelnökünk úgy három hónappal ezelőtt gratulált az azeri elnöknek ahhoz, hogy hazája elfoglalta Hegyi-Karabahot és több mint százezer örményt űzött el onnan. Orbán Viktor kijelentése ellenére államfőnk úgy látja – nem kitérve a baltás gyilkos Azerbajdzsánnak való 2012-es kiadatásának ügyére –, hogy a „közelmúltban” sikerült felülemelkedni a két ország közötti vitákon. De ezt is sikerült tetézni: másnap Orbán Viktor szinte megismételte az államfő szavait, amikor ő is fogadta az örmény elnököt.
Mit is mond tehát ma az említett evangéliumi részlet? Némi támpontot ad: a közös keresztény gyökereket emlegette Novák és Orbán, amikor Magyarország az örményeket megalázó azeriek pártjára állt, ráadásul egy olyan helyzetben mondják mindezt, amikor az elnök nem éppen keresztényi magatartása miatt került egy Európát is bejárt botrány középpontjába. Farizeusok ma is vannak. Nem is kevesen.
Megjelent a Népszava Vélemény rovatában 2024. február 9-én.