Eljátszhatunk a gondolattal, mi történne, ha Magyarországon fogadnának el egy olyan jogszabályt, amit a hét elején írt alá Andrzej Duda lengyel államfő.

A lex Tusk néven ismertté vált törvény értelmében ugyanis a szejm kilenctagú bizottságot hoz létre, amely egyfajta bíróság módjára megbünteti azon politikusokat, akiket felelősség terhel azért, hogy az állítólagos orosz befolyás hatására léptettek életbe jogszabályokat. Itthon hány politikusról derítené ki egy ilyesfajta grémium, hogy Oroszország megbízásából cselekedett? Mire jutna a testület például olyan miniszterek esetében, akik nyíltan ódzkodnak attól, hogy elítéljék a Kremlt az Ukrajna elleni agresszióért és a mai napig szívesen látott vendégnek számítanak nem csak az orosz, hanem a belarusz fővárosban is? Milyen ítéletet hozna a bizottság azok esetében, akik még az Oroszország elleni uniós szankciók közepette is váltig ragaszkodnak gyanús hátterű orosz beruházásokhoz? Alighanem érdekes megállapításokra jutna a testület, és ha őszintén végezné a munkáját, jobban megértenénk, mi áll az oly szívélyes magyar-orosz kapcsolatok hátterében.

Választási manipuláció történik Lengyelországban, az elnök egyértelműen az ellenzék vezetőjét vette célba – A lengyel elnök által aláírt törvénnyel…

Ez persze még nem jelenti azt, hogy a lengyel törvény jó. Nem azzal van a baj, hogy kivizsgálják Oroszország szerepét, hanem azzal, hogy a jogszabály teljesen antidemokratikus és szembemegy a jogállamiság alapelveivel, hiszen nem választja szét a hatalmi ágakat. Bíróságként működhet, nem igazságszolgáltatási szervként. A jobboldali populista Jaroslaw Kaczyński vezette lengyel kormánypárt, a Jog és Igazságosság (PiS) előtt egyetlen cél lebeg: Erdoğan mintáját követve kiiktatni az ellenzék egyik legfontosabb személyiségét, Donald Tuskot az év végén esedékes parlamenti választás közeledtével. A PiS rendre azt sulykolja, hogy Tusk oroszbarát, kormánya pedig Moszkva befolyására hozott intézkedéseket. Csakhogy Kaczyńskiék stratégiája visszaüthet, hiszen épp Mateusz Morawiecki kabinetje növelte az orosz szénimportot. Persze a választókat könnyű manipulálni. Itthon sokat mesélhetnénk erről.

Megjelent a Népszava Vélemény rovatában 2023. június 2-án.