Révai nagy lexikonjának pontos meghatározása a díszpolgár kifejezésre a következő: „A közélet kitűnő férfiait egyes városok tiszteletük kifejezéséül úgynevezett díszpolgárokká szokták megválasztani”.
A győri vita kapcsán felmerült a kérdés: ki érdemesebb a díszpolgári címre, Borkai Zsolt, aki egykor valóban kiváló sportoló volt, de a város polgármesterként kiderült róla, finoman fogalmazva nem éppen erkölcsös életvitelt folytatott, vagy Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, aki a magyar diplomácia vezetőjeként elkötelezetten ostorozza a Brüsszelt, a Nyugatot és barátkozik mélyíti el a barátságot Oroszországgal, Belarusszal, azokkal az államokkal, ahol a demokrácia kifejezés már-már szitokszónak számít, sőt hovatovább börtön is járhat érte. Arról a külügyminiszterről van szó, aki véghez vitte a hírhedt ügyletet a kínai lélegeztetőgép-gyártó céggel, potom 17 milliárd forintért. Hogy jóval többet rendeltek, mint amennyire szükség lenne? Ugyan, nem számít, amint az sem, hogy szintén túlárazottan vettünk kínai vakcinát, amelyről persze némi utánjárással tudni lehetett, bár annyiba kerül, mint a Moderna vakcinája, messze nem olyan hatékony; amint azt is: Kínában nem adták a hatvan év felettieknek – nálunk igen. Feledésbe merül az a kijelentése is, ami még 2021-ben hangzott el a részéről, miszerint a Nemzeti Oltóanyaggyár alkalmas lesz a kínai vakcina gyártására. Azóta csend van az ügyben.
Hadd ne kelljen eldöntenünk, Borkai Zsolt vagy Szijjártó Péter érdemli-e meg jobban a díszpolgári címet. Nálunk már vannak hagyományai annak, hogy az elismerést sajátos módon osztogatják, elvégre egykor Vlagyimir Putyin is megkapta Debrecen díszpolgári címét, amit tavaly legalább visszavontak. Ezekből az esetekből azért megállapíthatjuk: ha ma születne Révai lexikonja, alighanem át kellene írni a meghatározást: díszpolgári cím, olyan elismerés, aminek odaítélésénél az etika vajmi keveset számít.
Megjelent a Népszava Vélemény rovatában 2023. február 22-én.