Közeleg a megoldás az ukrán gabonaválságban: török állítás szerint már jövő héten aláírják a megállapodást arról, hogy Oroszország feloldja az ukrán gabonát szállító hajók fekete-tengeri blokádját. A Kreml cinizmusa ezúttal sem ismert határt. Oroszországgal együtt Ukrajnára jut a világ teljes gabonatermelésének majdnem a harmada, és Moszkva akár annak árán is térdre akarta kényszeríteni Kijevet, hogy a világon, kivált Afrikában emberek millióit küldi az éhhalálba.

Ukrajnának ugyan sikerült a gabona egy részét közúton és vasúton elszállítania, és egy új tengeri útvonal is megnyílik a Duna torkolatán keresztül, ám a múlt hónapban csak 2,5 millió tonnát exportáltak, ami jóval kevesebb, mint a háború előtti nyolcmillió tonnás átlag, és további több millió tonna várakozik Odessza kikötőjében.

Az oroszok hozzáállását híven jellemzi, hogy bizonyíthatóan ellopták, majd  exportálták az ukrán gabonát. S itt jön a képbe Ankara kétes szerepe. Természetesen diplomáciai szempontból komoly siker lenne Recep Tayyip Erdogan rezsimje számára, ha valóban sikerülne tető alá hoznia a megállapodást, de szintén jól dokumentált az a tény, hogy a törökök Ukrajnából lopott gabonát vásároltak az oroszoktól.

Meglepő, hogy Putyin végül engedett a kérdésben, de minden mindennel összefügg. Az oroszoknak szükségük van szövetségesekre, és számíthatnak is egyes afrikai országok támogatására. Csakhogy a földrészen az orosz blokád miatti gabonaválság részint épp azokat az államokat sújtja, amelyek süketnek tettetik magukat az orosz agresszió kapcsán.

Ám ha aláírják is a megállapodást az ukrán gabonaexport újraindításáról, még maradnak kételyek: az oroszok nem arról híresek, hogy megtartják az egyezményeket. Persze ez esetben más lesz a helyzet: elvégre a magyar agrárminiszter – az Orbán-kormányból úttörőként – Ukrajnába látogatott. Ő majd biztosan mindent megold.

Megjelent a Népszava Vélemény rovatában 2022. július 15-én.