A Transtelex cikke.

Románia már harmadik éve nagyon rosszul teljesít, ha korrupcióellenes intézkedésekről van szó – írja az Agerpres a Transparency International (TI) jelentése alapján. Az ország idén is 46 pontot szerzett a 0-tól 100-ig terjedő skálán (0 a legkorruptabb, 100 a korrupciómentes állapot), ami azt jelenti, hogy Románia nem tudott előrelépni a korrupció elleni küzdelemben.

A TI korrupció érzékelési indexe alapján világszerte 180 országot és területet rangsorolnak a közszféra korrupciós szintje alapján. Ezt a számot az intézmény szakértői legalább három adatforrásból határozzák meg, amiket különböző korrupciós felmérésekből és értékelésből alakítanak ki. Ezeket az adatokat elismert intézmények, például a Világbank és a Világgazdasági Fórum gyűjtik össze.

Az uniós átlag 62 pont, ami az előző évi értéknél két ponttal alacsonyabb. A legjobban teljesítő ország Dánia lett 90 ponttal, míg Finnország 88 pontot, Luxemburg pedig 81-et szerzett. Románia a 46 pontos eredményével Máltával holtversenyben szerepel a legrosszabbul teljesítő tagállamok között.

A legrosszabb eredményt Magyarország érte el az EU-ban, így 41 ponttal az utolsó helyre csúszott. Az ország folyamatos visszaesése 2015 óta gyorsult fel, és 2024-re elérte a leggyengébb teljesítését.

A jelentés súlyos korrupciós szinteket tárt fel világszerte, az országok több mint kétharmada 50 pont alatti eredményt ért el. Ezek alapján a globális átlag továbbra is 43 ponton stagnál, a korrupció ellenes intézkedések hiánya nagy hatással van a demokrácia védelmére, a jogállamiság fenntartására, valamint az emberi jogok előmozdítására is.

Bár Románia pontszáma nem változott, egyes uniós tagállamok esetében jelentős visszaesés figyelhető meg. Németország 75 pontra csökkent (3 pontos csökkenés), míg Franciaország és Ausztria 67 pontra esett vissza (4 pontos csökkenés). Szlovákia és Málta egyaránt 5 pontos csökkenést mutatott, utóbbi ezzel Romániával egy szintre került.

A Transparency International több „tanácsot” is megfogalmazott Romániának, annak érdekében, hogy a korrupciót visszaszorítsák. A szervezet szorgalmazza az integritási megállapodás alkalmazását és a közérdekű bejelentésekről szóló törvény alkalmazása fontosságának tudatosítását. Egy olyan korrupcióellenes program elfogadását is javasolja az intézmény, ami lehetővé teszi, hogy 2027-re legalább 50-re nőjön Románia pontszáma a korrupcióérzékelési indexben.