Csütörtökre ígérkeztek a nagy összecsapások – ehhez képest tegnap nem nem történt semmi; az USR PLUS végül hétfőre jelentette be a bizalmatlansági indítvány beadását. Bizalmatlansági indítványt ígért a legnagyobb – és jelenleg magasan a legnagyobb lakossági támogatásnak örvendő – ellenzéki párt az USR is, az ígéret némiképp abban módosult, hogy nem ők maguk nyújtanak be ilyesmit, hanem támogatják az USR PLUS (ráadásként) az AUR nacionalista ellenzéki heccpárt bizalmatlansági indítványát. Utóbbi három „vegytisztán” magyarellenes alakulat. Ebben az összefüggésben így utólag érdekesnek tűnik fel Kelemen Hunor szerdai nyilatkozata, amely szerint „az USR–PLUS nem fog kilépni a kormányból”.

De nézzük a legújabb kormányválság első fejleményeit, csütörtökig.

Az USR PLUS valamennyi politikai párttal felvette a kapcsolatot egy esetleges bizalmatlansági indítvány támogatása érdekében – ezt az alakulat képviselőházi frakciójának elnöke, Ionuţ Moşteanu jelentette ki csütörtökön. Elmondta, az USR PLUS és a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) részéről összesen 122-en támogatnák a bizalmatlansági indítványt, ami már elegendő ahhoz, hogy a parlament elé terjesszék a kormány megbuktatását célzó kezdeményezést. (Ahhoz, hogy az átmenjen, vagyis a kormánybuktatáshoz szükség van a PSD szavazataira is.

Az USR PLUS szorgalmazta, hogy hívjanak össze koalíciós ülést csütörtökre, erre azonban végül csak pénteken kerül sor. Állítása szerint az USR PLUS továbbra is a kormánykoalíció tagja kíván maradni, ugyanakkor kizárja a minisztériumcserék lehetőségét.

Moşteanu úgy véli, a miniszterelnök „előidézett egy olyan kormányválságot, amelyre nem volt szüksége Romániának”, és a Cîţu-kabinet mögött jelenleg nem áll parlamenti többség. Meglátása szerint „nagyon veszélyes lenne”, ha továbbra is Florin Cîţu kezében összpontosulna a hatalom, mert nem tud élni vele. A kormányfő visszaélt a pozíciójával, egyrészt azért, hogy elérje politikai céljait a PNL elnöki tisztségéért zajló belső versenyben, másrészt, hogy nyomást gyakoroljon a miniszterekre egy általa fontosnak és sürgősnek vélt kormányrendelet elfogadása érdekében – tette hozzá.

Az Anghel Saligny-program kapcsán Ionuţ Moşteanu rámutatott, az USR PLUS nem ellenzi az ország fejlesztését, ahogyan azzal vádolják, de nem szeretné, ha megismételnék a helyi fejlesztések országos programja első és második szakaszának hibáit. „Koalíciós partnereink azonban nem vették figyelembe a szempontjainkat. Ők csak mentek előre, gyakorlatilag tankkal akartak átgázolni rajtunk. Ez azonban nem fog megtörténni. Ezt senki sem engedheti meg magának – és legyen világos a következő PNL-s kormányfő számára is – minket lojális és felelős partnerekként kell kezelni, mert azok vagyunk” – fogalmazott az USR PLUS frakcióvezetője. (Bár a lojalitásnak egy furcsa értelmezéséről lehet szó…)

Érdekes a PSD hozzáállása, amely – noha a legerősebb párt – egymagában nem tudna kormányozni. Sorin Grindeanu, a párt első alelnöke még azt ígérte, hogy „a Szociáldemokrata Párt (PSD) csütörtökön ismerteti a bizalmatlansági indítvány szövegét, amelyet a törvényhozók aláírásukkal támogathatnak majd”. ‘Ma a PSD bemutatja a bizalmatlansági indítvány szövegét. (…) A PSD az egyetlen párt, amelynek a parlamenti képviselők száma révén megvan a hatalma arra, hogy bizalmatlansági indítványt kezdeményezzen. Aki valóban azt akarja, hogy ez a kormány megbukjon, az aláírja a PSD indítványát. A többi csak üres beszéd’ – mondta csütörtöki sajtótájékoztatóján Grindeanu.

Grindeanu szerint az USR PLUS „a probléma részét képezi, nem a megoldást jelenti”, és ha ez a párt valóban meg akarja buktatni a kormányt, törvényhozói aláírják a PSD indítványát. Hozzátette, korábbi bejelentésükhöz híven akkor terjesztik a parlament elé a dokumentumot, amikor meglesz a 234 támogató aláírás.

„Ma ismertetni fogjuk a szöveget, és várjuk, hogy legyen meg a 234 aláírás. A legutóbbi indítványról való szavazáskor körülbelül harminc támogató voks hiányzott. (…) Ha az USR valóban földre akarja teperni a kormányt, és nem csak a zsarolás, a koalíción belüli alkudozás a célja, aláírja ezt a bizalmatlansági indítványt” – fogalmazott az ellenzéki politikus.

Ezek után elég nehéz megmondani nemhogy mi lesz ennek a komédiának a végkifejlete, de még azt is, hogy ki mit akar. Amúgy a hátteret jól megvilágítja Gál Mária cikke.

Forrás: Agerpres