Nem akármilyen pillanat ez: az országok eltérő árszínvonalával is számoló egy főre jutó GDP-ben Románia behozta Magyarországot.
Az egy főre jutó vásárlóerő-paritáson mért román GDP utolérte a magyart – derül ki az Eurostat előzetesnek számító csütörtöki statisztikáiból.
A mutatóban Románia 2021-ben még az uniós átlag 74,1%-át érte el, ez az arány 2022-re 77%-ra emelkedett. Kisebb mértékben mint Románia, de Magyarország is előrelépett ebből a szempontból: 2021-ben még 75% volt az ország vásárlóerő-paritáson számolt egy főre jutó GDP-je, a friss adatok szerint a mutató 2022-ben 77%-ra nőtt.
Románia és Magyarország ezen a téren megelőzi Lettországot (74%), Horvátországot (73%), Görögországot (68%), Szlovákiát (67%) és Bulgáriát (59%), de két százalékpontos a lemaradása Lengyelországgal (79%) szemben.
Az élen nem történt változás 2021-hez képest: a legmagasabb egy főre jutó GDP-je Luxemburgnak van, őt továbbra is Írország követi a listán. Luxemburg kiemelkedő teljesítményét az Eurostat a Telex szerint azzal magyarázza, hogy sok külföldi dolgozik az országban, ezért úgy járulnak hozzá a GDP-hez, hogy nem tartoznak Luxemburg lakosságához.
Írország a második helyen áll az EU-tagállamok között, 134%-kal az uniós átlag felett, őket Dánia, Hollandia, Ausztria és Belgium követi, ahol az egy főre jutó GDP több mint 20%-kal haladja meg az EU-átlagot. Az egy főre jutó ír GDP magas szintjét részben a szellemi tőkébe fektető nagy multinacionális cégek jelenlétével magyarázzák.