A romániai gazdák a múlt évben az EU mezőgazdasági termeléséből származó érték 6 százalékát állították elő, így Románia a második legnagyobb növekedést jelentette az európai országok között, írja az Economica gazdasági portál.
Tavaly Románia mezőgazdasági termelése 16,6 milliárd eurót ért, ami 14 százalékkal több, mint 2022-ben. Ez a növekedés a második legnagyobb volt az Európai Unióban Portugália után, amely 19,2 százalékos növekedést regisztrált, elérve a 7,4 milliárd eurót. Románia mezőgazdasági termelésének értéke így az EU össztermelésének 6%-át tette ki, míg egy évvel korábban ez az arány 5,5 százalék volt.
Érték tekintetében Románia az Európai Unió hetedik legnagyobb mezőgazdasági termelője. A vezető országok Franciaország (53,6 milliárd euró), Olaszország (37,7 milliárd euró), Németország (36,5 milliárd euró), Spanyolország (36,1 milliárd euró), Lengyelország (18,1 milliárd euró) és Hollandia (16,8 milliárd euró).
2021-ben Románia mezőgazdasági termelésének értéke 10,1 milliárd euró volt alapárakon számolva. Az alapár az az összeg, amelyet a termelő a vevőtől kap egy adott termék vagy szolgáltatás egységéért, és amelyből levonják a fizetendő adókat, valamint hozzáadják az esetleges támogatásokat, amelyek a termelés vagy az értékesítés eredményeként keletkeznek. Az alapár nem tartalmazza azokat a szállítási költségeket, amelyeket a termelő külön számláz.
Romániában körülbelül 2 millió mezőgazdasági gazdaság működik, amelyek 93,7 százaléka évente kevesebb mint 8 ezer euró bevételt termel. Az Eurostat szerint az öt hektárnál kisebb területet használó kis farmok félig önellátó szerepet töltenek be, vagyis mind élelmiszert biztosítanak a család számára, mind pedig kiegészítő jövedelmet hoznak. Azonban ez a típusú hagyományos gazdálkodás, a szinte kizárólag a család ellátására épülő mezőgazdasági tevékenység csökkenő tendenciát mutat.
A gazdaságok méretének különbségei egyébként olyan jelentősek az Unió szintjén, hogy egy átlagos európai gazdaság területe 17,4 hektár, míg Romániában alig haladja meg a 4,5 hektárt. A kisméretű farmok számának csökkenése azonban folyamatos, ezért a 2010-ben regisztrált 3,85 millióról 2020-ra 2,88 millióra esett vissza. Még így is, Romániában található az EU összes farmjának közel egyharmada az Eurostat szerint.