A Transtelex cikke.

2023-ban az EU-ban a háztartások végső fogyasztási kiadásainak árszintjei jelentős eltéréseket mutattak. A legmagasabb árszinteket Dániában (az EU átlagának 143%-a), Írországban (142%) és Luxemburgban (135%) rögzítették. A legalacsonyabb árszinteket Bulgáriában és Romániában (mindkettő az EU átlagának 60%-a), valamint Lengyelországban (66%) jegyezték fel.

Forrás: Eurostat
Forrás: Eurostat

Az árszint-indexek a háztartások különböző kiadási csoportjai között is jelentős különbségeket mutattak. Az alkohol és dohánytermékek esetében a legnagyobb árkülönbséget rögzítették: Írországban ezek árszintje 3,2-szer magasabb volt, mint Bulgáriában. A legalacsonyabb árszinteket Bulgáriában (az EU átlagának 66%-a), Lengyelországban (77%) és Romániában (85%) regisztrálták, míg a legmagasabbakat Írországban (211%), Finnországban (170%) és Dániában (133%). Ezek az eltérések főként az ezen termékekre kivetett adók különbségeiből adódnak.

Az éttermek és szállodák esetében is nagy eltérések voltak: Bulgáriában (az EU átlagának 52%-a), Romániában (65%) és Magyarországon (72%) a legolcsóbbak, míg Dániában (152%), Finnországban (129%) és Írországban (128%) a legdrágábbak. A ruházat árszintje is változatos volt, a legolcsóbb Spanyolországban (81%), Bulgáriában (82%) és Magyarországon (88%), míg a legdrágább Dániában (131%), Csehországban (126%) és Észtországban (118%) volt.

Az élelmiszerek és alkoholmentes italok árszintje Romániában a legalacsonyabb (az EU átlagának 74%-a), míg Luxemburgban a legmagasabb (119%). A személyes közlekedési eszközök árszintje Szlovákiában a legalacsonyabb (90%), Dániában pedig a legmagasabb (129%). A fogyasztói elektronikai cikkek esetében Olaszországban a legalacsonyabb (92%), míg Franciaországban a legmagasabb (113%) árszintet rögzítették.

Forrás: Eurostat
Forrás: Eurostat

Az energia (elektromosság, gáz és egyéb üzemanyagok) esetében a legnagyobb árkülönbséget figyelték meg, a legdrágább ország Hollandia, a legolcsóbb pedig Törökország volt. Az EU országai közül Magyarország volt a legolcsóbb ezen a téren. A bútorok és berendezések, valamint háztartási készülékek esetében Málta volt a legdrágább, míg Bulgária és Lengyelország volt a legolcsóbb. A fogyasztói elektronikai cikkek árszintje Franciaországban volt a legmagasabb az EU-ban, míg Olaszországban a legalacsonyabb.

A személyes közlekedési eszközök árszintje Dániában volt a legmagasabb az EU-ban, míg Szlovákiában a legalacsonyabb. A közlekedési szolgáltatások, kommunikáció (szolgáltatások és eszközök), valamint az éttermek és szállodák árszintje szintén nagy eltéréseket mutatott. A közlekedési szolgáltatások ára Izlandon volt a legmagasabb, míg Albániában a legalacsonyabb. Az EU-ban Dánia volt a legdrágább, míg Bulgária a legolcsóbb. A kommunikációs szolgáltatások ára Svájcban volt a legmagasabb, míg Romániában a legalacsonyabb. Az éttermek és szállodák árszintje Svájcban volt a legmagasabb, míg Észak-Macedóniában a legalacsonyabb. Az EU-ban Dánia volt a legdrágább, míg Bulgária a legolcsóbb ezen a téren.

Az árszint-különbségek legnagyobb részét az alkoholos italok és dohánytermékek adózásának különbségei okozták. Az árkülönbségek termékcsoportonként és országonként is eltérőek voltak, a legnagyobb eltéréseket az energia és az alkoholos italok és dohánytermékek esetében figyelték meg. Az EU-s országok árszintjei közötti különbségek az elmúlt években némi konvergenciát mutattak, de jelentős különbségek még mindig fennállnak.