Egyre többet hallat magáról a romániai politikai és közéletben a kormány Borbély László vezette Fenntartható Fejlődés Főosztálya. És Európa- meg világszerte is ismert szakmai körökben.
Október második hetében két fontos hírrel-eseménnyel is szolgált az FFF.
2024 október 8-án, kedden a Bukaresti Nemzeti Operában került sor a Fenntartható fejlődés a művészet szemszögéből című projekt 2. Országos művészeti fesztiváljára, amelyet a E CEVA BINE Egyesület javasolt és valósított meg a Fenntartható Fejlődés Főosztály támogatásával. A rendezvényre az ország több régiójából érkeztek alkotók, gyerekek és fiatalok, tanárok és mentorok, a résztvevők pedig megtekinthették a bukaresti Victory of Art Társulat színházi előadásának egy részletét, valamint a bukaresti Yellow House vizuális művészeti műhely kis alkotóinak munkáiból álló képzőművészeti kiállítást. A fiatalok október folyamán nyolc országos rendezvényen mutatják be a projekt eredményeit.
„Örülök, hogy idén is támogathattunk egy olyan jelentős projektet, amely a művészetet a fenntarthatósághoz kapcsolódó fontos információk közvetítőjeként helyezi előtérbe. A korábbi években valamennyi színre vitt előadásban azt tapasztaltam, hogy a fiatalok nagyon fogékonyak és nagyon lelkesek. Szükségünk van egy olyan új nemzedékre, amely közel áll a művészetekhez, és közben fenntartható jövőt is szeretne. E törekvések a projekt keretében harmonikusan összefonódnak, és ismételten lehetőségünk van rámutatni arra, hogy a fenntartható fejlődés az élet valamennyi területén jelen van, és az optimizmusról, a kreativitásról szól” – fogalmazott a főosztályvezető Borbély László államtanácsos.
Talán a legfontosabb friss mozzanata a főosztály tevékenységének, promoválásának, hogy október 9-én a kormány elfogadta a Fenntartható Fejlődés Kiválósági Központjának létrehozására vonatkozó törvénytervezetet. A megalakulásához szükséges
következő lépés a parlamenti képviselők jóváhagyása.
Idézzük az ebből az alkalomból kiadott közleményt:
„A Kiválósági Központ koncepcióját, felépítését és tevékenységeit a Fenntartható
Fejlődés Főosztály dolgozta ki a Világbankkal és a Gazdasági Együttműködési és
Fejlesztési Szervezettel (OECD) együttműködve.
A Kiválósági Központ tevékenysége a következőkre irányul:
– Románia Fenntartható Fejlődési Stratégiája megvalósításának támogatása;
– a Fenntartható Fejlődési Célkitűzések megvalósításának nyomon követése;
– segítségnyújtás a központi és helyi közigazgatásnak a hatástanulmányok
elkészítésében, a Fenntartható Fejlődési Stratégia nyomon követésének
folyamatában, szakértői támogatás a Körkörös Gazdasági Stratégia Cselekvési
Tervének gyakorlatba ültetésében, az épületek energiahatékonyságának növelésére
irányuló tevékenységekben és minden olyan területen, ahol magas szintű
szakértelemre van szükség;
– információk, tanulmányok, adatok biztosítása a kormányfőtitkárság szintjén
megvalósuló egyablakos platformhoz és alkalmazáshoz.
Rendkívül fontos, hogy, ennek a szakértői pólusnak a létrehozásával, amelyet az
OECD és az ENSZ szintjén is a jó gyakorlat példájaként értékelnek, sikerült új
szintre emelni a romániai fenntartható fejlődést. Ezen túlmenően, a Nemzeti
Helyreállítási Program részeként, az intézkedést az Európai Bizottság is jóváhagyta.”
Mi is a fenntartható fejlődés? Van szabatos meghatározása (az Egyesült Nemzetek Szervezetének 1987-es Brundtland-jelentésében): szervezési elv, ami kielégíti a jelen szükségleteit anélkül, hogy csökkentené a jövendő generációk képességét, hogy kielégítsék a saját szükségleteiket. Az elv gyakorlati érvényesítése, valóságba ültetése kiemelkedően kormányzati munka, minden nézettel szemben: talán a legfontosabb. Nemzedékek jövőjéről van szó. Ez a tevékenység Romániában jó kezekben van, és ezt a legmagasabb szintű elismerések is tanúsítják.