A román kormánykoalíció két pártja két meghatározó emberének reagálását emelte ki a Ziare.com portál: Victor Negrescu szociáldemokrata európai parlamenti képviselő és Rareș Bogdan a liberális párt első alelnöke, szintén európai parlamenti képviselő nyilatkozatait. Megnyilvánulásaik jelzik, hogy értik a helyzetet.
Rareș Bogdan (48) még a két miniszterelnök találkozása – a futó ebéd és a „szép barátság kezdete” – után újságíróknak elmondta, mit ajánl Marcel Ciolacunak:
Megkérdezem, uram, élőben, szemtől szembe fog velem állni az adóügyi találkozón. Mondom ezt szeretettel, rokonszenvvel, tudva, hogy az emberek olyan miniszterelnököt akarnak, aki érti, hogyan működik a világ. Ha meglát engem, akkor hajtsa le a fejét, és ismerje be, hogy hibázott az Orbán Viktorral való találkozón (…) Azt javaslom, hogy a saját érdekében és az ország érdekében sürgősen kerítsen magának két-három külpolitikai tanácsadót, és világosítsa fel az ostoba kollégáit is. Három vagy négy külpolitikai tanácsadót kellene felvennie, hogy ne kerüljön bajba.”
Bogdan megdicsérte a – nyilván liberális – új külügyminiszter asszonyt, aki jegyzéket küldött Orbán Viktornak, hogy milyen témákat ne, illetőleg hogyan érintsen. Ennek eredményét megláthatták a román vezetők Orbán beszédében.
Victor Negrescu (37) a Facebook-on üzent, elvi alapállást fogalmazva meg.
„Az európai értékek azok, amelyek lehetővé teszik, hogy békében és nyugalomban éljünk Erdélyben, tiszteletben tartva mindenki jogait, beleértve a romániai magyar kisebbséget is. És minden revizionista hivatkozás Erdélyre nyilvánvalóan badarság. Akik közülünk ismerik a térség realitásait, ezt nagyon jól tudják.
Orbán Viktor Európa-ellenes beszéde Tusnádon valójában az illiberális politika kudarcát illusztrálja. Magyarország ma egyre inkább elszigetelődik, Európa legnagyobb inflációval küzdő országa, európai pénzeit zárolták, és hiányt szenved az alapvető termékekből. Ez a bizonyítéka az e politikai modell által elősegített „gazdasági, politikai és kulturális gettósodásnak”.
A maliciózus diskurzusnál is fontosabb a magyar közösség hatványozott demográfiai csökkenése hazánkban, a román nyelv alacsony szintű ismerete és az Európai Bizottság szigorú ellenőrzése a Magyarország-Románia határon átnyúló programmal kapcsolatban a budapesti végrehajtó hatalom sorozatos európai törvénysértései miatt.
Számunkra lényeges kérdés elkerülni a kulturális elszigetelődést és elősegíteni az etnikumok közötti párbeszédet.
Az illiberális és Európa-ellenes doktrína nem jelent és nem jelenthet követendő példát Románia számára.”
Tehát végül is egy szociáldemokrata politikus védte meg a liberális értékeket, és jelentette ki határozottan, hogy Orbán Viktor ne számítson Romániára.