Csütörtökön Bukarestbe érkezik az EB elnöke és az ENSZ menekültügyi főbiztosa
Ursula von der Leyent csütörtökön 10 órakor Klaus Iohannis elnök fogadja a Cotroceni-palotában, a négyszemközti és hivatalos megbeszélés után közös sajtótájékoztatót tartanak. Az EB elnöke utána Szlovákiába látogat.
12 órakor az ENSZ menekültügyi főbiztosát, Filippo Grandit fogadja a román államfő.
A román és a lengyel kormány együttes ülése
Együttes ülést tart csütörtökön Varsóban a lengyel és a román kormány – jelentette be szerdán Nicolae Ciucă. A miniszterelnök a kormányülés elején elmondta, az eseménynek nem csak a román-lengyel kapcsolatok szempontjából van jelentősége, a lengyel fővárosban az Ukrajna elleni orosz katonai inváziónak az európai biztonságra gyakorolt hatásáról is tárgyalnak a felek.
Ciucă: uniós segítséget kaphat Románia a menekülthullám kezelésére – beszédes adatok
Az uniós polgári védelmi mechanizmus aktiválásáról tárgyalt szerdai ülésén az Ukrajnát ért orosz támadás miatt felállított kormányzati munkacsoport – számolt be a miniszterelnök. Ciucă emlékeztetett arra, hogy a mechanizmuson keresztül Románia támogatást kaphat a célra létrehozott uniós alapokból a menekülthullám kezelésére és a polgári védelmi tevékenységre. Közlése szerint több uniós tagállam már felajánlotta segítségét Romániának a megnövekedett határforgalom lebonyolításában és a menekültek elhelyezésében.
A miniszterelnök a kormányülés elején elmondta, szerda reggel 8 óráig 118.461 ukrán menekült érkezett az országba. Közülük 70.026-an el is hagyták Romániát, 46.435-en pedig az ország területén tartózkodnak. Ez a Romániába menekülők 39 százalékát teszi ki. 1070 ukrán állampolgár folyamodott menedékjogért a román hatóságokhoz, közülük 476-an vannak jelenleg a menekültközpontokban.
A Romániában tartózkodó menekültek közül mintegy 18 ezer a gyermek.
Útnak indult Ukrajnába a Román Vöröskereszt első segéylszállítmánya
Bukarest, március 2. /Agerpres/ – Szerdán útnak indul Bukarestből Ukrajnába a Román Vöröskereszt első segélyszállítmánya. A humanitárius művelet részleteiről kedden egyeztettek a szervezet képviselői a Suceava megyei önkormányzat elnökével és a Csernyivci régió kormányzójával a sireti határátkelőnél.
A hat nyerges vontatóból álló konvoj összesen 150 tonna alapvető szükségleti cikket szállít az ukrán régióba: többek között tartós élelmiszereket, babaápolási és tisztálkodási szereket, ágyneműt, takarókat, elemlámpákat, elemeket, áramgenerátorokat.
A Román Vöröskereszt közölte, hogy az ‘Az emberség határtalan’ elnevezésű humanitárius kampányának felhívására válaszolva az eMAG és a Tazz 550 ezer lejjel járult hozzá a segélyszállítmány összeállításához.
Dîncu: A védelmi minisztérium nem küld behívókat, és nem tervezi tartalékosok mozgósítását
Vasile Dîncu védelmi miniszter szerint valóban aggasztó, hogy a fegyveres konfliktus földrajzilag közel van Romániához, de – amint a Legfelsőbb Védelmi Tanács keddi ülésén is elhangzott – semmi nem utal arra, hogy Románia területe vagy lakossága veszélyben lenne. ‘Teljesen valószínűtlen egy konfliktus a NATO és az Orosz Föderáció között. Nem hisszük, hogy akkora mértékű irracionalitással állnánk szemben, amely az emberiséget elpusztító harmadik világháborúhoz vezetne. Ez valószínűtlen’ – mondta Dîncu.
Arról is beszámolt, hogy a Facebookon több százan megkérdezték tőle, készül-e toborzásra, mozgósításra a védelmi tárca. ‘Nincs szó erről. Világosan kimondom, jelenleg a védelmi minisztérium nem küld behívóparancsokat és nem tervezi a tartalékosok mozgósítását. Én vagyok a leghitelesebb forrás’ – szögezte le Vasile Dîncu.
Elhagyta az országot a román légtérbe múlt csütörtökön behatoló ukrán katonai repülő, a Szu-27-es vadászgép
A román légtérbe múlt csütörtökön behatoló gépet a román légierő két Mig-21 LanceR típusú repülője kísérte el a román légtér határáig, ahonnan az ukrán légierő gépeinek kíséretében folytatta az útját. A vadászgép az ukrán hatóságok kérésére tért vissza Ukrajnába.
A Szu-27-es ukrán katonai repülő február 24-én lépett be a román légtérbe, majd az elfogására küldött F-16-os román harci gépekkel Bákó katonai repülőterén szállt le.
Iohannis: A GDP 2,5 százalékára kell növelni a Románia védelmére fordított összeget
A jelenlegi helyzet indokolttá teszi, hogy Románia új stratégiai célokat tűzzön maga elé: egyrészt a bruttó hazai össztermék 2 százalékáról 2,5 százalékára növelje a védelemre fordított összeget, másrészt energetikailag függetlenítse magát, elsősorban a megújuló energiaforrások és a polgári atomenergia révén – jelentette ki kedden Klaus Iohannis. A két célkitűzés gyakorlatba ültetéséhez politikai döntésre és az illetékes intézmények konkrét lépéseire van szükség – szögezte le az államfő.
Az államfő a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) keddi ülése után azt mondta, az Ukrajna elleni orosz katonai támadás végkimenetelétől függetlenül a háború győztese az ukrán nép. Hangsúlyozta, hogy az orosz agresszió példátlan egységet és szolidaritást váltott ki a demokratikus világban, és bebizonyította, hogy a NATO-tagok képesek közösen reagálni és szilárdan kiállni a globális biztonságot fenyegető agresszorral szemben. „Ugyanakkor az Európai Unió ismét megmutatta, hogy egy nagy családot alkot, hogy együtt erősebbek vagyunk, és még a legsötétebb pillanatokban is képesek vagyunk megoldásokat találni” – tette hozzá Iohannis.
Az államfő kijelentette, Románia NATO-tagsága, EU-tagsága, valamint az Amerikai Egyesült Államokkal kötött stratégiai partnersége az elmúlt harminc év legnagyobb nyereségét jelenti az ország számára.
Forrás: Agerpres magyarul