A Washington Post írásának magyar változata

Dana Milbank

Robert E. Lee igazi lúzer volt. Nincs még egy tábornok az Egyesült Államok történetében olyan egyértelműen és tökéletesen legyőzött katonai vezető, mint Lee. Minden feltételezett stratégiai tehetsége ellenére hadserege teljesen megsemmisült. Az beosztottjainak egynegyedét megölték, további felét megsebesítették vagy elfogták. Az Egyesült Államok árulója volt, aki több amerikait ölt meg , mint bármely más ellenséget a nemzet történetében, a rabszolgaság gonosz ügyéért. Kegyetlen rabszolgatartó volt és haláláig a fehér felsőbbrendűséget hirdette.

Nevetséges, hogy 2021-ben vitatják ezeket az egyszerű igazságokat. De hát itt tartunk. Amikor Lee tábornonak és lovának hatalmas szobra végül ezen a héten leereszkedett Richmondban a talapzatáról, Donald Trump volt elnök, a Republikánus Párt megkérdőjelezhetetlen vezetője szenvedélyesen megvédte a konföderációs parancsnokot. Elővette mindazokat a témákat, amelyek generációk óta igazolják a fehér felsőbbrendűséget. Pedig ez is hamis történelem.

“Robert E. Lee -t sok tábornok a legnagyobb stratégának tartja valamennyi közt” – írta Trump. „Lincoln elnök azt akarta, hogy ő vezesse az északi sereget, ebben az esetben a háborúnak egy nap alatt vége lett volna. Robert E. Lee ehelyett a másik oldalt választotta Virginia iránti szeretete miatt, és Gettysburg kivételével megnyerte volna a háborút. Úgy kell emlékezni rá, mint a legnagyobb egyesítő erőre a háború után. (…) Ha Robert E. Lee vezényelte volna a csapatainkat Afganisztánban, ez a katasztrófa sok évvel ezelőtt teljes és teljes győzelemmel végződött volna. Micsoda kínos helyzetben vagyunk, mert nem rendelkezünk Robert E. Lee zsenialitásával!”

Trump történeti dolgozatának pontról pontra történő értékeléséhez bejelentkeztem Ty Seidule-nál, aki nyugdíjas dandártábornoka és hadtörténész, aki korábban az Egyesült Államok Katonai Akadémiájának történelem szakát vezette. Most a Hamilton College-ban tanít, és ő a „Robert E. Lee and Me: A Southerner’s Reckoning With the Myth of the Lost Cause” című könyv szerzője.

A legnagyobb a stratégák közül? – Nos, ő egy lúzer – válaszolta Seidule. – Nemcsak legyőzték; serege megsemmisült. Az a gondolat, hogy ő a legnagyobb stratéga, egyszerűen nevetséges. ”

A polgárháborúnak egy nap alatt vége lett volna? – Ha így lett volna, akkor fennmaradt volna a rabszolgaság. – érvelt Seidule.

Lee Virginia állam iránti nagy szeretete miatt választotta a Konföderációt? Lee az egyetlen volt a virginiai hadsereg nyolc ezredese közül, aki 1861-ben fellázadt. A többi hét hű maradt az Egyesült Államokhoz – akárcsak Virginian Winfield Scott, az Egyesült Államok hadseregének a parancsnoka, és az összes ezredes 80 százaléka délről.  A hadsereg tisztjeinek ezen felső szintjén „senki sem profitált jobban a rabszolgaságból, mint ő”. Lee 1857 és 1860 között rabszolga- ültetvényt üzemeltetett. A háború előtti életének nagy részében nem is volt Virginia lakosa; Szülővárosa, Alexandria 1847-ig Columbia körzet  (a mai főváros) része volt.

Afganisztánban teljes lett volna a győzelem a „zseniális” Lee alatt? Ha az USA A hadsereg ugyanolyan vesztességet szenvedett Afganisztánban, mint annak idején  Lee hadserege, akkor ott 200 000 amerikai katonát öltek volna meg, nem a tényleges 2400-at. Körülbelül 400 000 sérült volna meg vagy esett volna fogságba esett volna 20 000 sebesült helyett.

„Senki se volt nagyobb vesztes az amerikai történelemben, mint Robert E. Lee” – mondta Seidule. „Nincs olyan tábornok, akit stratégiai, taktikai, operatív szinten jobban legyőztek volna …  Sem Lee, sem a szobra nem érdemel talapzatot.

Címkép: Eltávolítják Gen. Robert E. Lee konföderációs tábornok szobrát Richmondban 

Forrás: Újnépszabadság