A szervezet jelentése külön kiemeli, hogy a tavaly hatályba lépett szuverenitásvédelmi törvény lehetővé teszi az Orbán-kormány számára a független magyar média lejáratását és zaklatását.
Az EU-tagországok rangsorában a harmadik legrosszabb helyet foglalja el Magyarország a Riporterek Határok Nélkül (RSF) pénteken közzétett 2024-es sajtószabadság-indexében. csak Máltát és Görögországot előzve meg.
A sajtószabadság május 3-i világnapjára kiadott, a világ országait 0-tól 100-ig pontozó felmérésben Magyarország idén szinte változatlan értékelést (62,98 pont) kapott, ami a 67. helyre volt elég a globális listán a 2023-as 72.-hez képest. Ez az előreugrás azonban az RSF kiemelése szerint elsősorban mások, főleg Bosznia és Koszovó jelentős visszaesésével magyarázható.
A nemzetközi újságíró szervezet úgy fogalmaz, hogy Magyarországon stagnál a sajtószabadság helyzete. A jelentést idehaza elsőként ismertető Átlátszó rámutat, a legtöbb pontot (85,97) a biztonság kategóriában kaptuk, ami azt vizsgálja, mennyire vannak az újságírók kitéve fizikai vagy egyéb támadásnak, megfélemlítésnek az adott országban. A legkisebb pontszámot (38,55) a politikai kategóriában értük el, ami a politikai nyomásgyakorlást, a média autonómiáját méri, és azt, hogyan viszonyulnak a hatalmon lévők a sajtóhoz. A jelentés külön kiemeli, hogy a tavaly hatályba lépett szuverenitásvédelmi törvény lehetővé teszi az Orbán-kormány számára a független magyar média lejáratását és zaklatását.
A szuverenitásvédelmi törvény azonnali bírósági felfüggesztését kéri az EP – Gwendoline Delbos-Corfield szerint Magyarország megszűnt demokrácia lenni.
Ezzel együtt az RSF azt írja, úgy tűnik, hogy Orbán Viktor uralma alatt „a független média megtanult túlélni, sőt, a társadalom egy részének támogatását élvezve gazdaságilag is megerősödni”.
Az amerikai külügyi jelentés szerint politikai foglyok és gyilkosságok még nincsenek Magyarországon, de az Orbán-kormány ezen kívül minden létező eszközzel támad
Az összesítésben Magyarország a problémásnak nevezett kategóriába került (az országok többségével együtt), de Afrikából többen is megelőzik. Más megközelítésben nagyjából Argentínával, vagy a kelet-karibi államokkal kaptunk azonos pontszámot. A „jó” kategóriába, vagyis ahol a sajtószabadság jó helyzetben van, csak nyolc ország került, és ezek mind Európában vannak: Norvégia, Dánia, Svédország, Hollandia, Finnország, Észtország, Portugália és Írország.
Megjelent a Népszava Külföld rovatában 2024. május 3-án.