Borkai Zsolt: Hála Istennek, nem kell Orbán Viktorral foglalkoznom.
A maga útját járja, nem a Fidesz trükkje az indulása – többek között ezt állítja interjúnkban Borkai Zsolt, akivel Győrben találkoztunk. Kérdeztük Audi-földekről, a jachtozásról, a kegyelmi ügyről és Magyar Péter kiállásáról is.
– Mi jelentette a végső lökést, ami után arra jutott, hogy idén elindul újra polgármesterjelöltnek, szemben a fideszes Dézsi Csaba Andrással?
– Az, amikor a Győri Atlétikai Club elnökének megválasztottak. Azok a kollégák, edzők, akik ezt a döntést meghozták, nagy erőt adtak számomra. Akkor döbbentem rá, hosszú idő után, milyen az, amikor valaki kiáll értem.
– Nem tartotta vissza, hogy most majd magyarázhat mindent az Audi-földektől kezdve a Rákosfalvy Zoltán ügyvéddel való kapcsolatig?
– Őszintén mondom, hogy lezártam életemnek ezt a szakaszát. Olyan ember vagyok, aki világéletében a sportnak élt. Ott megtanultam, hogy akkor érhetünk el bármit az életben, ha mások az ember mellé állnak. Kitartás kell, céltudatosság. Az elmúlt négy évből hiányzott, hogy küzdjek valamiért.
– Ha le is zárta, attól még tény marad: Rákosfalvy Zoltán vásárolt fel 2011-ben földeket, ezeket pedig részben önkormányzati segítséggel átminősítette, majd eladta egy cégnek, amit felvásárolt az Audi. Ezt a mostani kampányban is újra előveszik ön ellen.
– Ahogy a Partizánnak is mondtam, az Audinál sem dőlt még el, hova fog letelepedni, ezért versenyre volt szükség. És az iparűzési adó csökkentése számított végül. Ha pedig tudjuk, hogy biztosan ide jönnek, az önkormányzat maga vette volna meg a földeket. Rákosfalvy Zoltán jogszerűen juthatott az információihoz, a rendőrség pedig két éve bűncselekmény hiányában lezárta a nyomozást. Tiszta a lelkiismeretem.
– Melyik szakaszra értette az imént, hogy lezárta? Élete fideszes szakaszára?
– Életem utolsó, nem túl jól sikerült szakaszára. Sokat gondolkodtam ezen, de megmentett végül az annyit támadott sokorópátkai birtok és a családom. Mert elsődlegesen velük, főleg a feleségemmel kellett elszámolnom. Aztán utána már ment minden a maga útján. Sokorópátka megadta a lehetőséget, hogy a munkába menekülhessek. Volt mihez kezdenem. A korábbi hobbik mellé bejött még a horgászat. Megnyugtat. Az i-re a pontot az tette fel, hogy nagypapa leszek áprilisban.
– A felesége nagy visszhangot kiváltó interjút is adott tavaly. Ezt utólag is jó ötletnek tartja?
– Szerintem remekül szerepelt. De az biztos, hogy a magánéletünkkel kapcsolatban a jövőben nem leszek olyan jópofa, mint az elmúlt időszakban.
– Hogy érti?
– Úgy, hogy a jövőben a magánéletemről nem kívánok már beszélni. Megtettem eddig, de most már tovább kell lépni.
– Általában sem nagyon nyilatkozott 2019 előtt kormánykritikus médiának. Most viszont szerepel mindenfelé. Tiltották korábban ezt a Fidesz-központból?
– Oda mentem, ahová hívtak. Adtam márpedig 2019 előtt is interjúkat. Sőt, én emlékszem még a Gyárfás-korszak Napkeltéjére. Akkor is bementem. Nem akarok vitát nyitni arról, ki független, ki nem. Viszont szívesen adtam mindenkinek interjút, sosem bújtam el.
– Központi kommunikációs irányvonal azért létezik, a legutóbbi időkben Magyar Péter beszél róla sokat. Önt ez mennyire kötötte?
– A magam útját jártam. Ne felejtsük el, 2006-ban afféle zöldfülűként lettem polgármester. Vezetői tapasztalom persze volt, nagyon büszke vagyok rá, hogy egy honvéd középiskolának sok éven keresztül az igazgatója lehettem. A kollégáimmal együtt dolgoztuk ki a „katonai alapismeretek” tananyagot. Mindig voltak céljaim, mindig fel tudtam mutatni valamit. Nem szabták meg nekem, mikor mit kell mondanom. Egy célom volt, hogy ez a város fejlődjön.
– A 2019-es váltáskor Dézsi Csaba Andrásról az volt az elterjedt kép, hogy ő az „emberarcú fideszes”, akit még Lovasi András is támogatni tud. A korábbi városvezetésre pedig a gyakran használt kifejezés a „győri polip” lett. Most viszont mintha az ellentétére fordult volna az egész: Dézsit akarják sokan elzavarni, és ön térne vissza. Hogyan ne gondolják így a választók, hogy a politika csak a színjátékról szól?
– Arra gondol, a Fidesz kitalálta volna, hogy két jobboldali embert is harcba küldhet, egyiket Fidesz-tagként?
– Sokan ezt is gondolhatják.
– Gondolják. Attól még nem így van. A magam útját járom, megszerveztem a csapatom. Amikor bejelentettem az indulást, nulláról indultam. Az emberből akkor lesz valaki, amikor már senki lett belőle. Távol tartom magam azóta is minden párttól. Ezért is hoztam létre a Közösen a Jövőnkért Egyesületet, ezért álltunk fel civilekből. Igaz, akad két politikus is, de a többi tizenkét embernek nem volt eddig kötődése az önkormányzatisághoz. Vissza akarjuk állítani a tizenhárom éves siker útjára a várost.
– Nem tarthatnak attól az emberek, hogy Borkaival jönnek újra az olyan sztorik, mint 2019 előtt? Mindenféle korrupciógyanúsnak mondott esetek?
– Nem sajnáltatom magam, de kevés politikust ütöttek ennyire ilyen rövid időn belül. Ahogy ön is fogalmazott: persze, ez a város egy nagy polip volt. Ami azt jelenti, hogy mindenki jól járt. Az Audit is sikersztorinak tartom, annak ellenére, hogy nem azt csinált belőle a sajtó. Egy munkahelyre legalább tizennyolc–tizenkilenc új jött létre. Akkor lett volna nagy baj, ha nem tudjuk Győrbe hozni az új gyáregységet. Semmit nem csinálnék másként. Egyébként meg a 2012-es fejlesztés előtt is ment a város. Ha ilyenekkel tudnak csak támadni, akkor támadjanak.
– Az elmúlt négy évhez képest ön mit csinálna másként?
– Nézze, én átadtam egy olyan várost, amelynek 14 milliárdja volt. Lehet szépíteni, de erről papírom van. A pénz viszont pillanatok alatt eltűnt. Elfogyott, elvitte a szél. Miniszterelnök úrral a Modern Városok Program keretein belül megállapodtunk számos fejlesztésről. Abból 85 milliárdnyit nem fejeztek be, hagyták a kukába dobni. Akár a színház fejlesztését, akár a belső elkerülő vagy az intermodális csomópont kérdését vesszük, ide lyukadunk ki. Lázár János ráadásul kijelentette, hogy kérik vissza a pénzt azoktól a városoktól, akik kaptak, de nem valósultak meg a fejlesztések. A másik dolog a lakosság megsarcolása. Amikor az emberek amúgy is nehéz helyzetben voltak, még fizetős parkolási zónákat is bevezettek lakótelepi részeken. Ezt is biztos, hogy vissza fogom állítani. És én nem csak ígérgetni szoktam.
– Mondják azt is, hogy Dézsi, amikor polgármester lett, kiseprűzte az ön embereit, ezért venne revansot. Valóban így van?
– Azon a katasztrofális dolgon, amit ő csinált az elmúlt években, igen, revansot akarok venni. A győriek érdekében.
– Mennyi ebben a személyes sértettség?
– Nincs benne. Ha lenne, megszólaltam volna az elmúlt négy és fél évben. Abszolút félretettem a magam helyzetét, nem ez volt a motivációm. Sokkal inkább, hogy nem jól működtette a várost. De nincs személyes harag, soha nem volt a repertoárom része a gyűlölködés. Most is szakmai kritikákat fogalmazok meg. Az ötödik választásomra készülök, ebből négyet megnyertem.
– Csakhogy az országot továbbra is a Fidesz vezeti. Ha most lehetősége lenne négyszemközt beszélni Orbán Viktorral, miről kérdezné?
– Volt olyan időszak, amikor próbálkoztam ezzel. Nem jött össze. Most már nem foglalkoztat a dolog. Ad elég gondot a felkészülési időszak, hála Istennek, nem kell Orbán Viktorral foglalkoznom.
– De ha megválasztják, milyen lesz a viszonya a kormánnyal?
– Mindig jó volt. Az első ciklusomban, 2006 és 2010 között is működött ez a város. Meg fogom találni Győr érdekében a lehetőségeket a fejlődésre. Tény, sokan emlegetik például Lázár János nem túl szerencsés mondatát arról: Hódmezővásárhely nem kap annyi pénzt, ha nem fideszes lesz a polgármester. De ha Győr elmúlt éveire tekintünk, mit sikerült fideszes vezetővel elérni? Amit igen, azt is csak a korábbi tizenhárom év lendületéből fakadóan. Sokan mondják erre, azért nem valósultak meg a fejlesztések, mert járvány volt, meg bejött a háború. De ha ezek a döntőek, miért nem érintették mondjuk Nyíregyházát? Vagy miért tudott egy ellenzéki város, Szeged is jobban teljesíteni?
– Miért tudott?
– Mert ott dolgoztak azért, hogy a meglévő fejlesztéseket végigvigyék, a beérkező pénzeket jól hasznosítsák.
– Mostanában a közéletet Magyar Péter tartja lázban. Az ő útja bizonyos értelemben összevethető az önével. Mit gondol a kiállásáról?
– Egyszer úgy fogalmazott a helyi püspök úr az én sztorim kapcsán: jaj, de jó, hogy nem neki kell ezzel foglalkoznia. Ugyanezt tudom mondani. Jó, hogy nem nekem kell. Ezzel törődjenek az országos politikusok.
– De lát a kritikáiban igazságot? A rogáni gépezet működését illetően, például.
– Nekem polgármesterként nem volt soha a dolgom, hogy országos politikát vigyek. Bigottan győri voltam. Emlékezzünk vissza, amikor választani kellett a polgármesterség és a parlamentiképviselő-lét között. Nem volt kérdés, hogy maradok a városban. A MOB elnökeként persze célom volt, hogy akár olimpiát is rendezhessünk. Nem jött össze. De szakmai munkát végeztem ott is.
– Magyart most sokan árulózzák kormányoldalról. Ön kapott ilyen kritikákat, amióta bejelentette az indulását?
– Nem igazán kaphatok, mert én nem vagyok Fidesz-tag.
– Magyar sem volt az.
– A volt felesége viszont miniszterként dolgozott, ott voltak a rendszer központjában. Én lemondtam, kiléptem a Fideszből, onnantól győri civil polgár vagyok, aki egy csapattal közösen dolgozik a választás megnyeréséért.
– Mi az, amiben a legnagyobbat hibázta a 2019-es bukáshoz vezető jachtos történetében?
– Ez egy hiba volt az életemben. De a magánéleti része volt a legnehezebb.
– A hajózás nemcsak erkölcsi szempontból volt megítélhető, de azért is, mert fontos győri üzletemberekkel, illetve Rákosfalvy Zoltánnal utazott együtt. Polgármesterként ez nem visszás?
– Ez egy baráti társaság volt. Győrben sok mindenkit össze lehetne így a másikkal kötni. A hajóútért pedig magam fizettem. Ennek nem volt köze ahhoz, hogy Rákosfalvy ügyvédként jól látta el a feladatát. Ha nem hajózunk együtt, akkor is így lett volna. És utánam úgy cserélték le őt, hogy azzal a város anyagilag sem járt éppen jól. Ennyit erről.
– A jachtos sztori kapcsán sokan a fideszes álszentséget emlegették. Hogy a párt keresztény értékekről beszél, de a valóság nem ezt mutatja.
– Miközben a Fidesznél és az ellenzéken belül is sok-sok hasonló ügy van. Sehol nem szentek ülnek.
– Csak helyenként álszentek.
– Nézze, a Fidesznél soha nem volt valamiféle etikai kódex, amiben megszabták volna, ki hogyan viselkedhet. A KDNP-vel kapcsolatban például egy fontos ember úgy fogalmazott nekem 2010-ben: „tömjénfüsttel átitatott párt”. A kommunikációban persze hangsúlyossá váltak a keresztény értékek, de ettől még nem váltak az emberek bűntelenné. De mi a helyzet az ellenzéknél? Én még emlékszem, mi volt akkor, amikor a vámoszszabadi menekülttábor ellen épp az ellenzék tüntetett. Miközben a belügyminiszterrel mi próbáltuk kezelni a helyzetet, a baloldali pártok kihasználták, hogy ez félelmet vált ki az emberekben. Aztán később fordult a kocka.
– Ahogy a Fidesz is. Rendben lenne az a hergelés, ami a migráció kapcsán megy kilenc éve?
– Ráérzett Orbán is, hogy az embereket erősen foglalkoztatja a kérdés. Magam is tapasztaltam, hogy mit jelent a migráció valósága. Ettől még persze szörnyű, mennyi gyűlölködés van az országban. Én a magam részéről a hasonlót sosem engedtem Győrbe. Mi mindig is békét akartunk. Aztán 2019-ben mégis fel kellett az ellenzéknek mindent forgatnia ezzel a botránnyal. A gyűlölködés azóta felerősödött a városon belül is. Nekem pedig az a célom, hogy ennek vége legyen. Hagyják az embereket dolgozni, fejlődjön a város, ne botrányoktól legyen hangos az önkormányzat.
– Most épp a kegyelmi ügy tartja lázban a közéletet, és rögtön le is kellett mondania Novák Katalinnak és Varga Juditnak. Jobban tart a Fidesz a botrányoktól?
– Azért a két sztorit ne említsük egy lapon. Magánemberként mentem el egy bulira. Persze, nem akarom a felelősségemet elkendőzni. A mostani ügy kezelésében minden időben történt. Még nem indult el a kampány, nem volt hivatalos lista. Az én esetemben nem sokkal voltunk a választás előtt. Az ellenzéknek egyértelmű célja volt annyira szétütni, hogy a képviselő-testület ne alakulhasson meg. Velük szembeni felelősségem is volt, hogy ne kelljen egy ilyen balhé miatt rossz helyzetbe kerülniük. Most viszont rendkívüli helyzet van az egész országban. Azt gondolom, az EP-választást a Fidesz meg fogja nyerni, de az önkormányzatoknál lehetnek érdekes dolgok. Jelen pillanatban nincs ellenzéki alternatíva. De ha valahol helyben mégis akad ilyen, akkor könnyen előretörhet. Ez az én megérzésem.
– A kegyelmi ügy megrengetheti a Fideszt?
– Óriási hiba volt a kegyelem megadása. Ilyen ügyekben zéró tolerancia kell legyen. Amikor a Győri Atlétikai Clubba bekerültem elnökként, ott szintén akadt hasonló probléma. És nálam zéró tolerancia volt érvényben.
– Mit lehet tudni erről az ügyről?
– Egy szülő jelezte, hogy az egyik edzőcsinált bizonyos dolgokat, amelyek a pedofíliát súrolhatják. Eljött hozzám a szakosztályvezető, kérdezte, mit csináljunk. Pszichológus? Mondtam, hogy megtesszük a feljelentést, ez kutya kötelességünk. Felfüggesztették az illetőt, onnantól a rendőrségre tartozott a dolog. Nem tudom, hogy áll most az ügy. Ilyesmiben nincs mit gondolkodni. Nem szabadott volna megadni a kegyelmet sem.
Forrás: a Magyar Hang VII. évfolyama 12. számának (2024. március 15–22.) nyomtatott változata.