A HVG alapján
Kisebb zavar keletkezett a mára Budapestre tervezett Putyin-párti tüntetés megrendezése körül, miután a hvg.hu és a Népszava is megírta: az eseményt meghirdető facebookos felület egyik adminisztrátora, P. Zoltán neve évekkel korábban egy orosz kibertámadási ügyben bukkant fel, amelynek célpontja a magyar Honvédelmi Minisztérium volt.
A vélhetően az orosz titkosszolgálat hackerei által végrehajtott művelet alapja egy, a gov.hu-ra megtévesztésig hasonlító qov.hu nevű domain volt, a támadók a mail.hm.qov.hu címet felhasználva próbáltak a tárca dolgozóinak belépési adataihoz hozzájutni. A Putyin-párti tüntetés egyik szervezője és a qov.hu domain korábbi tulajdonosa ugyanaz a P. Zoltán. Az Oroszországgal „szolidaritást” vállaló tüntetést a Facebookon ezután Traktoristák a Bolygóért nevű oldal által létrehozott csoport adminisztrálta az eseményt. A HVG nyomozása alapján a Traktoristák a Bolygóért nevű oldal mögött egy kunszentmiklósi férfi áll, aki korábban állatvédőkkel, környezetvédőkkel és vegánokkal hadakozott az interneten. A rendőrségen viszont nem ő, hanem egy asztalosvállalkozást működtető férfi jelentette be a mára meghirdetett demonstrációt – amellyel párhuzamosan egy ellentüntetés is szerveződik Ukrajna és Oroszország mellett.
A Putyin-párti eseményt P. Zoltánon kívül legalább öt, egymást a közösségi oldalakról ismerő figura kezdeményezte, köztük a Hazafiak Szövetsége nevű csoport két tagja, de hogy ők milyen kapcsolatban állnak egymással, az már csak nehezen bogozható ki. Végül pedig nem a Hősök terére, hanem a budapesti amerikai nagykövetség elé hívják az „Oroszországgal szolidaritást vállalókat”.
Az interneten az eseményt megelőzően keringő programleírásban még az szerepelt, hogy Szász Péter „vallástörténész” is felszólal a tüntetésen. Ezt azonban a Depositum „katolikus hitvédelmi oldal” működtetője cáfolta.
Hasonló, néhány száz fős tüntetések egyébként áprilisban Berlinben, Hannoverben, Frankfurtban, Athénban és Dublinban is lezajlottak, ahogy Belgrádban is – de a szerb fővárosban már több ezer embert sikerült az utcára vinni. Ezeken a demonstrációkon az orosz propagandában „különleges katonai műveletként” eladott háború szimbólumává vált Z betűvel és orosz zászlóval vonultak fel.
Bár az oroszpárti propagandát toló hazai csoportosulásoknak nincs túl nagy hatókörük, mint az a Medián felméréséből is kiolvasható, a Fidesz szavazótáborának jelentős részét sikeresen hangolta át a kormányfő az orosz kapcsolat és Putyin hívévé. Ennek látványos tünete, hogy többségük jogosnak tekinti Ukrajna megtámadását.
A kormánypárt híveinek többsége szerint Magyarországnak nem az Egyesült Államokkal, hanem Oroszországgal kell jó viszonyt fenntartania. Legutóbb pedig az Ipsos végzett egy olyan nemzetközi kutatást, aminek az eredménye láttán elégedetten dőlhetnek hátra a Kremlben: e szerint a magyar lakosság 67 százaléka szerint az, hogy Oroszország megtámadta Ukrajnát, az ukránok baja.
Hogy az orosz propagandának milyen hatása van a radikális jobboldalon, jól mutatja a 2006-os utcai megmozdulások egyik jellegzetes alakja, Pál Márton esete. Ő 2004-ben még festékbombával dobálta meg a Szabadság téri szovjet hősi emlékművet, amit két évvel később megrongált, 2008-ban pedig levizelt, a Fidesz idei választási eredményváróján viszont ugyanő már Putyint ábrázoló pólóban feszített.
Címkép: Pál Márton most Putyin hívő
Forrás: Újnépszabadság