A Magyar Hang cikke.

Dávid Pressman búcsúfogadása 2024 december 16-án (Fotó: Magyar Hang, Lukács Csaba)

Fogadást adott hétfő este a leköszönő amerikai nagykövet, és a meghívott vendégek tiszteletére egy többszörös Grammy-díjas dalszerző-énekest, James Taylort hozta Budapestre. David Pressman külön köszöntötte az eseményre meghívott civil szervezetek és független médiumok képviselőit is, kiemelve, hogy az ünnepi este a különböző hangok ünnepléséről szól, és azok tiszteletéről, akik kiállnak a szabadság és az emberi méltóság mellett.

A nagykövet felemlegette a szomszédban zajló véres háborút, és azt is, hogy sok helyen támadás alatt van a demokrácia, a szabadság és a szuverenitás is.  – A magyar miniszterelnök sokat beszél arról, hogy háború van a szomszédban, de azt is ki kell emelni, hogy itt is húzódik egy frontvonal a demokrácia és az autokrácia között. Ez az ország egyszer fellépett a Szovjetunió ellen, de ez az az ország is, ahol a kleptokrácia veszélyezteti a demokráciát, ahol a jogállamot elnyomja az egyre erősebb propaganda – fogalmazott Pressman. Mint hangsúlyozta, az, hogy Magyarországot Európa egyik legkorruptabb országaként tartják számon, vagy hogy egyre nagyobbak a gazdasági problémák, az nem Sorosnak, Brüsszelnek vagy más külső erőknek köszönhető. – Látjuk az Oroszországgal való egyre szorosabb kapcsolatot, és azt is, hogy a kormány részéről Pekinggel megkötött titkos üzletek hosszú távon sokba fognak kerülni a magyar embereknek – tette hozzá.

David Pressman bejelentette távozását – A budapesti amerikai nagykövet a Marshall Központ rendezvényén beszélt a liberális demokrácia védelmének fontosságáról.

A diplomata szerint a demokrácia támadás alatt áll, és a kádári kompromisszumok országát emlegette. – Fontos, hogy az egyénileg hogyan válaszolnak ezekre a kihívásokra, hogy mernek-e hangosan felszólalni, kritizálni, még akkor is, ha tudják, hogy a kormányzati médiagépezet pont az ő diszkretitálásukra és az elhallgattatásukra jött létre – fogalmazott a nagykövet, aki arról is szólt: ittléte alatt mindig nyíltan beszélt arról, ami ebben az országban és ami a két ország közötti kapcsolatokban történt és történik.

Végül megemlítette: elődje Paul Ankát hozta el Budapestre, aki Orbánnak énekelt. Ő James Taylort hívta meg, hogy azoknak énekeljen, akik számítanak. Az amerikai énekes eddig több mint 100 millió albumot adott el, arany-, platina- és többszörös platinalemezes díjakat szerezve az 1968-ban megjelent, saját címet viselő debütáló albuma óta.

2011-ben Taylort a Carnegie Hall Perspectives sorozatával tüntették ki, amely a Carnegie Hall által bemutatott négy koncertestből állt, és amelyen Taylor és személyesen kiválasztott zenei vendégek léptek fel. 2011-ben Barack Obama elnöktől a National Medal of Arts kitüntetést kapta meg, 2012-ben pedig a francia kormány a Művészeti és Irodalmi Rend kitüntetettje, a Chevalier of the Order of Arts and Letters kitüntetést adományozta neki. 19. stúdióalbumával 2021-ben elnyerte a legjobb hagyományos popénekes albumnak járó Grammy-díjat, és az a megtiszteltetés érte, hogy ő az első előadó, akinek az elmúlt hat évtized mindegyikében volt Billboard Top 10-es albuma.