A kérdés nem új – és nyilván tartalmaz némi kompenzáló megfontolást: hagyjuk, hogy nő (nem lehet „hagyni”), tekintsük a kombinációit, a rekordjait, sőt a sakktól elvonatkoztatva az intelligenciahányadosát (sok kiváló sakkozónak nem a legmagasabb…) Az így feltett kérdésre természetesen nem válaszolhat ő maga, még életrajzában sem.
Szerencsére nem nekünk kell eldöntenünk – döntsék el az ellenfelei. És eldöntötték.
Kezdjük a jelenlegi világbajnokkal, aki a sakkzsenikkel dúsított korunkban évek óta első, meglehet, egyedülálló eredményekkel, köztük azzal, hogy minden idők legmagasabb Élő-pontszámát (2882) tudhatja magáénak, továbbá: ötszörös világbajnok a klasszikus időbeosztású sakkban, valamint rapid- és villámsakk világbajnok, U12 korosztályos világbajnoki ezüstérmes, ötszörös Sakk-Oscar-díjas. (Jutka az U12 korcsoportban – a fiúk között – szerezte, Temesváron, az első világbajnoki címét!)
Carlsen valóban gentleman – de nem azért ahogy Jutka tréfásan mondta róla legutóbbi elhíresült győzelmekor, amikor elnézett egy vezérnyerő kombinációt (OMG – oh my God!), hanem mert őszinte. Íme, hogy osztályozza Magnus Juditot négy kritérium szerint. (Sanity = kb. józan ész, racionalitás, önuralom.)
Polgár Judit (sz. 1976. július 23.!) még fiatal, nyugodtan versenyezhetne, persze előfordulhat, hogy nagy versenyek, párosmérkőzések kommentálása – amellett, hogy nem annyira venné igénybe – kellemesebb és jövedelmezőbb program; nem sokan mondhatják azonban magukról, hogy különböző alkalmakkor (vagyis nem nagy versenyen) tizenegy világbajnokot győztek le! A névsor szédületes, eszméletlen, hihetetlen: Carlsen, Kasparov, Anand, Kramnik, Karpov, Khalifman, Smyslov, Spassky, Topalov, Ponomariov, Kasimdzhanov. Tehát Szmiszlovtól (1921-2010) Carlsenig (1990)
Erről szól alaposabban, játszmaleírásokkal és -elemzésekkel a következő videó:
0:00 Intro
0:47 Game 1 vs Khalifman
6:10 Game 2 vs Spassky
12:07 Game 3 vs Smyslov
16:28 Game 4 vs Karpov
21:00 Game 5 vs Anand
24:57 Game 6 vs Kasparov
28:55 Game 7 vs Ponomariov
32:29 Game 8 vs Kasimdzhanov
37:23 Game 9 vs Kramnik
41:42 Game 10 vs Topalov
44:43 Game 11 vs MAGNUS
49:25 FINAL THOUGHTS
Az elmúlt fél évszázad sakkjára két kivételes egyéniség nyomta rá a bélyegét: Bobby Fischer és Garry Kaszparov. A lett-szovjet Mihail Tal, tkp. Mihails Tāls, véleményünk szerint a legzseniálisabb, már hanyatlóban volt. Mindössze ötvenöt évet élt. Azért itt jegyezzük meg róla, hogy nagyon sokan a valaha élt legeredetibb és legbriliánsabb sakkozónak tekintik, ezt jelzi, hogy A világ nagy sakkjátszmáinak mamut könyve (The Mammoth Book of the World’s Greatest Chess Games, Burgess, Nunn & Emms 2004) és a Modern sakk briliánsok (Modern Chess Brilliancies, Evans 1970.) című kiadványok több Tal-játszmát tartalmaznak, mint bármely más sakkjátékosét. 1992 május 28-án, bár veseelégtelenségben haldoklott, elhagyta a kórházat, hogy játsszon Garri Kaszparovval, akit sikerült is megvernie. Egy hónappal később meghalt. Nem szorul el az ember torka? Nem jelzi ez a gesztus Kaszparov emberi és lelki nagyságát?
Kaszparovot Jutka is meghódította. Polgár agresszív játékstílusa lenyűgözött, mondja egy alkalommal, már a Judittól elszenvedett veresége után: „… számomra ez nem volt nemi kérdés alapvetően, hanem arról szólt, hogy egy sakkozóval játszom, aki tizedik a világranglistán. Polgárnak különös stílusa volt, nagyon agresszív. Lenyűgözött. Mindenki tudta, hogy egy játék Polgárral azt jelenti, hogy egy kollégával játszol, aki a szupernagymesterek elit klubjának tagja, és emiatt nagyon komoly hozzáállást igényel.”
Kaszparov a Netflix híres sorozata, a Queen’s Gambit, (azaz Vezércsel, 1. d4 d5 2. c4) „szakmai tanácsadója” volt – felügyelte, hogy a lépések a megfelelőek legyenek, a játék hitelesen legyen ábrázolva -, a filmről szólva megemlítette: „A hatvanas évek elején Fischer azzal dicsekedett, hogy bármelyik női sakkjátékost megveri egy bábú fórral. Szerintem ez csak dicsekvés volt. Mégis megmutatja, hogyan kezelte a férfi játékosok többsége a nőket…”
Történ olyan eset is, éppen kettejük között, amikor azonban Garry nem viselkedett fair módon. 1994-ben, amikor Linaresben játszottak egymás ellen, a játszma egyik kiélezett pozíciójában Kaszparov a huszárral lépett: elengedte, majd újra megfogta a figurát, és végül egy másik mezőbe helyezte. Ez iskolás példája a szabálytalanságnak! Polgár azt mondta: ez volt élete egyetlen olyan helyzete, amit bárhogy próbál megfejteni, nem tudja, hogyan kellett volna viselkednie. Úgy gondolja, hiba volt, hogy nem szólalt fel a csalás kapcsán, de minden ellenére ez volt a jó döntés. Nem tudott róla, hogy felvétel készül a játszmáról, szerinte sokan azt hitték volna, hogy azért gyanúsítja ellenfelét, mert éppen vesztésre áll. „Számomra az a fontos, hogy a játék során győzött, jobban játszott. Kicsit fájt csak, hogy ez megtörtént. Ami sokkal rosszabb, hogy miután előkerült a felvétel, többen még mindig azt bizonygatták, hogy Garri nem tenne ilyet…” Végül egy interjúban azt mondta, megbocsátott Kaszparovnak, és most már jó kapcsolatot ápolnak.
Ezt igazolja az alábbi interjú: kérdez: Polgár Judit, a történelem legerősebb női sakkozója, válaszol: Garry Kaszparovval, a valaha élt legnagyobb játékos! A témák széles skáláját érintik, ilyen például a sakk szerepe a modern oktatásban és a Kaszparov Alapítvány világszerte végzett munkája. Hogyan néz ki egy bajnok élete pályafutása után? És hogyan látják a sakk jövőjét most, amikor a mesterséges intelligencia, az AI és az AlphaZero új valóságot teremt? Sport-e a sakk, és milyen nemi problémákkal kell foglalkozni? Mindez és még sok más egy személyes, magas színvonalú beszélgetésben.
A másik nagyság, akivel Polgár Judit kiváló viszonyban volt, négy évvel az ő születése előtt, éppen ötven esztendővel ezelőtt lett a sakk leghíresebb világbajnoka: Robert James Fischer, Bobby, a nem csak a sakktáblán kiszámíthatatlan amerikai vadzseni. (Fischer biológiai apja egy magyar származású fizikus volt.) Hivatalosan nem játszottak egymással, Fischer versenyen nyilván nem találkozott Polgár Judittal (le merem fogadni, hogy nem verte volna 6-0-ra, mint két riválisát is a világbajnokjelölti nyolcad-, illetve negyeddöntőben), hanem van itt egy érdekes konteó, már ha az.
Egy sakkozó Facebook-bejegyzéséből, amikor Jutka még aktív világbajnok volt: „Polgár Judit a legerősebb női sakkozó. Szeretnék rávilágítani arra, hogy miért olyan erős. Tudtad, hogy Bobby Fischer a Polgárék otthonában maradt, amikor az USA-ból menekült? Igen, igen, sok sakkot játszottak és elemeztek együtt. Bobby Fischer budapesti tartózkodása után Polgár Judit mindent megnyert az elkövetkező években. Egy ilyen fiatal elmére gyakorolt nagymesteri hatás eredménye pedig Polgár Judit mostani legjobb értékszáma. Több mint 2700 Élő-pontja lett volna, ha nincs rá hatással Bobby Fischer? Nem hiszem. Bobby Fischer megemelte Polgár Juditot azáltal, hogy megtanította úgy gondolkodni, mint a legjobbak. És ezt a megfelelő időben tette az életében. Itt van tehát, Fischer újabb hozzájárulása a sakkhoz: A legerősebb sakkozónő megalkotása.