A kérdés nem új – és nyilván tartalmaz némi kompenzáló megfontolást: hagyjuk, hogy nő (nem lehet „hagyni”), tekintsük a kombinációit, a rekordjait, sőt a sakktól elvonatkoztatva az intelligenciahányadosát (sok kiváló sakkozónak nem a legmagasabb…) Az így feltett kérdésre természetesen nem válaszolhat ő maga, még életrajzában sem.

Szerencsére nem nekünk kell eldöntenünk – döntsék el az ellenfelei. És eldöntötték.


Kezdjük a jelenlegi világbajnokkal, aki a sakkzsenikkel dúsított korunkban évek óta első, meglehet, egyedülálló eredményekkel, köztük azzal, hogy minden idők legmagasabb Élő-pontszámát (2882) tudhatja magáénak, továbbá: ötszörös világbajnok a klasszikus időbeosztású sakkban, valamint rapid- és villámsakk világbajnok, U12 korosztályos világbajnoki ezüstérmes, ötszörös Sakk-Oscar-díjas. (Jutka az U12 korcsoportban – a fiúk között – szerezte, Temesváron, az első világbajnoki címét!)

Carlsen valóban gentleman – de nem azért ahogy Jutka tréfásan mondta róla legutóbbi elhíresült győzelmekor, amikor elnézett egy vezérnyerő kombinációt (OMG – oh my God!), hanem mert őszinte. Íme, hogy osztályozza Magnus Juditot négy kritérium szerint. (Sanity = kb. józan ész, racionalitás, önuralom.)


Polgár Judit (sz. 1976. július 23.!) még fiatal, nyugodtan versenyezhetne, persze előfordulhat, hogy nagy versenyek, párosmérkőzések kommentálása – amellett, hogy nem annyira venné igénybe – kellemesebb és jövedelmezőbb program; nem sokan mondhatják azonban magukról, hogy különböző alkalmakkor (vagyis nem nagy versenyen) tizenegy világbajnokot győztek le! A névsor szédületes, eszméletlen, hihetetlen: Carlsen, Kasparov, Anand, Kramnik, Karpov, Khalifman, Smyslov, Spassky, Topalov, Ponomariov, Kasimdzhanov. Tehát Szmiszlovtól (1921-2010) Carlsenig (1990)

Erről szól alaposabban, játszmaleírásokkal és -elemzésekkel a következő videó:

0:00 Intro
0:47 Game 1 vs Khalifman
6:10 Game 2 vs Spassky
12:07 Game 3 vs Smyslov
16:28 Game 4 vs Karpov
21:00 Game 5 vs Anand
24:57 Game 6 vs Kasparov
28:55 Game 7 vs Ponomariov
32:29 Game 8 vs Kasimdzhanov
37:23 Game 9 vs Kramnik
41:42 Game 10 vs Topalov
44:43 Game 11 vs MAGNUS
49:25 FINAL THOUGHTS


Az elmúlt fél évszázad sakkjára két kivételes egyéniség nyomta rá a bélyegét: Bobby Fischer és Garry Kaszparov. A lett-szovjet Mihail Tal, tkp. Mihails Tāls, véleményünk szerint a legzseniálisabb, már hanyatlóban volt. Mindössze ötvenöt évet élt. Azért itt jegyezzük meg róla, hogy nagyon sokan a valaha élt legeredetibb és legbriliánsabb sakkozónak tekintik, ezt jelzi, hogy A világ nagy sakkjátszmáinak mamut könyve (The Mammoth Book of the World’s Greatest Chess Games, Burgess, Nunn & Emms 2004) és a Modern sakk briliánsok (Modern Chess Brilliancies, Evans 1970.) című kiadványok több Tal-játszmát tartalmaznak, mint bármely más sakkjátékosét. 1992 május 28-án, bár veseelégtelenségben haldoklott, elhagyta a kórházat, hogy játsszon Garri Kaszparovval, akit sikerült is megvernie. Egy hónappal később meghalt. Nem szorul el az ember torka? Nem jelzi ez a gesztus Kaszparov emberi és lelki nagyságát?

Kaszparovot Jutka is meghódította. Polgár agresszív játékstílusa lenyűgözött, mondja egy alkalommal, már a Judittól elszenvedett veresége után: „… számomra ez nem volt nemi kérdés alapvetően, hanem arról szólt, hogy egy sakkozóval játszom, aki tizedik a világranglistán. Polgárnak különös stílusa volt, nagyon agresszív. Lenyűgözött. Mindenki tudta, hogy egy játék Polgárral azt jelenti, hogy egy kollégával játszol, aki a szupernagymesterek elit klubjának tagja, és emiatt nagyon komoly hozzáállást igényel.”

Polgár Judit (j), Garri Kaszparov volt sakkvilágbajnok (k) és Polgár Zsófi (b) a VII. Aquaprofit-Polgár nemzetközi sakkfesztiválon tartott sajtótájékoztatón a budapesti Művészetek Palotájában 2013. szeptember 29-én.

Kaszparov a Netflix híres sorozata, a Queen’s Gambit, (azaz Vezércsel, 1. d4 d5 2. c4) „szakmai tanácsadója” volt – felügyelte, hogy a lépések a megfelelőek legyenek, a játék hitelesen legyen ábrázolva -, a filmről szólva megemlítette: „A hatvanas évek elején Fischer azzal dicsekedett, hogy bármelyik női sakkjátékost megveri egy bábú fórral. Szerintem ez csak dicsekvés volt. Mégis megmutatja, hogyan kezelte a férfi játékosok többsége a nőket…” 

Történ olyan eset is, éppen kettejük között, amikor azonban Garry nem viselkedett fair módon. 1994-ben, amikor Linaresben játszottak egymás ellen, a játszma egyik kiélezett pozíciójában Kaszparov a huszárral lépett: elengedte, majd újra megfogta a figurát, és végül egy másik mezőbe helyezte. Ez iskolás példája a szabálytalanságnak! Polgár azt mondta: ez volt élete egyetlen olyan helyzete, amit bárhogy próbál megfejteni, nem tudja, hogyan kellett volna viselkednie. Úgy gondolja, hiba volt, hogy nem szólalt fel a csalás kapcsán, de minden ellenére ez volt a jó döntés. Nem tudott róla, hogy felvétel készül a játszmáról, szerinte sokan azt hitték volna, hogy azért gyanúsítja ellenfelét, mert éppen vesztésre áll. „Számomra az a fontos, hogy a játék során győzött, jobban játszott. Kicsit fájt csak, hogy ez megtörtént. Ami sokkal rosszabb, hogy miután előkerült a felvétel, többen még mindig azt bizonygatták, hogy Garri nem tenne ilyet…” Végül egy interjúban azt mondta, megbocsátott Kaszparovnak, és most már jó kapcsolatot ápolnak.

Ezt igazolja az alábbi interjú: kérdez: Polgár Judit, a történelem legerősebb női sakkozója, válaszol: Garry Kaszparovval, a valaha élt legnagyobb játékos! A témák széles skáláját érintik, ilyen például a sakk szerepe a modern oktatásban és a Kaszparov Alapítvány világszerte végzett munkája. Hogyan néz ki egy bajnok élete pályafutása után? És hogyan látják a sakk jövőjét most, amikor a mesterséges intelligencia, az AI és az AlphaZero új valóságot teremt? Sport-e a sakk, és milyen nemi problémákkal kell foglalkozni? Mindez és még sok más egy személyes, magas színvonalú beszélgetésben.


A másik nagyság, akivel Polgár Judit kiváló viszonyban volt, négy évvel az ő születése előtt, éppen ötven esztendővel ezelőtt lett a sakk leghíresebb világbajnoka: Robert James Fischer, Bobby, a nem csak a sakktáblán kiszámíthatatlan amerikai vadzseni. (Fischer biológiai apja egy magyar származású fizikus volt.) Hivatalosan nem játszottak egymással, Fischer versenyen nyilván nem találkozott Polgár Judittal (le merem fogadni, hogy nem verte volna 6-0-ra, mint két riválisát is a világbajnokjelölti nyolcad-, illetve negyeddöntőben), hanem van itt egy érdekes konteó, már ha az.

Egy sakkozó Facebook-bejegyzéséből, amikor Jutka még aktív világbajnok volt: „Polgár Judit a legerősebb női sakkozó. Szeretnék rávilágítani arra, hogy miért olyan erős. Tudtad, hogy Bobby Fischer a Polgárék otthonában maradt, amikor az USA-ból menekült? Igen, igen, sok sakkot játszottak és elemeztek együtt. Bobby Fischer budapesti tartózkodása után Polgár Judit mindent megnyert az elkövetkező években. Egy ilyen fiatal elmére gyakorolt ​​nagymesteri hatás eredménye pedig Polgár Judit mostani legjobb értékszáma. Több mint 2700 Élő-pontja lett volna, ha nincs rá hatással Bobby Fischer? Nem hiszem. Bobby Fischer megemelte Polgár Juditot azáltal, hogy megtanította úgy gondolkodni, mint a legjobbak. És ezt a megfelelő időben tette az életében. Itt van tehát, Fischer újabb hozzájárulása a sakkhoz: A legerősebb sakkozónő megalkotása.

A három zseniális Polgár-lány és anyuka Bobbyval
Két agresszív támadójátékos