Kedves barátunk, ebben hírlevélben főleg a magyarországi választásokkal kapcsolatos, számunkra releváns eseményekkel foglalkozunk.

Nem érhető el leírás a fényképhez.

Hogy jó hírekkel kezdjük:

· Előző hírlevelünket átvette az Új Hét, itt publikálta.

· Március 29-én elindult a Transtelex! A szerzőknek, szerkesztőknek és a kiadónak sok sikert, jó munkát kívánunk, az erdélyi média pluralizmusa csak nyerhet az új portál működésével!

A kampányhajrában és a választások napján sajnos több olyan incidens volt, amely miatt az erdélyi levélszavazás során történt visszaélések gyanúja merült fel.

· Az Átlátszó Erdély folyamatosan tudósított a választással kapcsolatos visszaélésekről. Legutóbbi írásuk itt olvasható, illetve április 20-án egy online esemény keretében számolnak be tapasztalataikról.

· A legsúlyosabb esemény a Marosvásárhely közelében talált, szemétbe dobott és részben elégett szavazólapok esete. Ezzel kapcsolatban egy állásfoglalást adtunk ki, itt olvasható. Állásfoglalásunkról hírt adott a Transtelex, itt olvasható.

· A választások lezárulta után megfigyelők által készített jelentés rögzítette azokat a rendelleneségeket, amelyeket a kolozsvári Demokrácia Központban és a Kolozsvári Főkonzulátuson tapasztaltak. Erről itt olvasható beszámoló.

Sajnos az, hogy árnyék vetült az erdélyi levélszavazatok tisztaságára, átláthatóságára nem segít abban, hogy a Magyarország határain kívül élő magyarokkal szembeni előítéleteket csökkentsük. A kampányban és választási folyamatban aktívan szerepet vállaló szervezeteink felelőssége ebben tagadhatatlan.

A minden vonatkozásában – szabályozás, lebonyolítás és civil kontroll – egyenlőtlen és torz választások eredményeit még sokáig fogják értékelni, kommentálni. A magunk részéről leszögeznénk, hogy az ellenzéki kudarc csak a felfokozott elvárásokhoz képest mérhető, hiszen nem történtek földcsuszamlásszerű változások a politikai palettán. A kormánypártoknak az eddigi 133 mandátum helyett 135-öt sikerült szerezni, illetve bejutott egy szélsőjobbos párt is a magyar parlamentbe. Az első jelekből (lásd a miniszterelnök győzelmi beszéde) ítélve nem fog változni a rezsim alapvető politikai jellege, azaz folytatódik az autokrácia kiépítése, a pluralizmus visszaszorítása, sőt a nyugat-ellenes kurzus is.

A választottjaink eredményvárásban is a kormánypártok melletti elkötelezettségüket nyíltan hirdették, demonstrálták a közösségi média felületeken. Bár szeretnénk osztozni azok optimizmusában, akik a választások eredményét Románia számára egyértelműen pozitívnak állítják be, az erdélyi pluralizmussal kapcsolatos tennivalóink sürgősségét nem csökkentette egy újabb kétharmados kormánypárti többség, amelyhez a külhoni szavazatok is hozzájárultak egy elemzés szerint.

Több elemző is aggodalmát fejezi ki az erdélyi politikai érdekérvényesítés jövőjét, függetlenségét illetően, vagy éppen a sajátos pluralista erdélyi értékek és identitás fenntartását fenyegető torzulások miatt.

Néhány recens elemzés és interjú: Zsigmond Csilla, Borbáth Endre és Stefano Bottoni elemzései a Transtelexben. Markó Bélával készült interjú a pozsonyi PATRIA Rádióban. A Transtelex interjúja Eckstein-Kovács Péterrel, illetve román nyelven a Szabad Európa Rádió romániai portálján. Románul a G4media tudósított állásfoglalásunkról.

Kelemen Hunor a Krónika napilapban Pataky Istvánnak válaszolva reflektált a megfogalmazott problémákra, tagadva azok jelentőségét.

Szinte érthetetlen, hogy a Krónika azóta is milyen vehemensen támadja az Erdélyi Pluralizmus csoportot, amelyet Pataky István „a Fideszt és az RMDSZ-t támadó szűk, de hangos erdélyi értelmiségiek csoport”-kén mutatott be. Teszi ezt abban a lapban, amely soha nem közölte egyetlen nyilvános megnyilatkozásunkat sem. Az anyagilag kiszolgáltatott sajtó, köztük a Krónika, naponta torzítja és manipulálja a környezetünk eseményeit. Már a Fidesz-KDNP győzelme után sem tartja méltányosnak belátni, hogy az erdélyi magyarok többsége passzív maradt a választások alkalmával, és az érvényes szavazatok között tízezernél több ellenzékre leadott szavazat is van.

A választások után kelt állásfoglalásunkban, amely itt olvasható, arra hívjuk fel a figyelmet, hogy „A pluralizmus továbbra is fontos érték”. A magyar kormány által képviselt külpolitika, különösen az orosz agresszió és Ukrajna vonatkozásában, illetve az Európai Unióval szembeforduló attitűdök miatt a romániai magyarság számára nem jelent követhető utat, sőt azt kockáztatjuk, hogy megítélésünk és helyzetünk tovább romlik Romániában is. Ez ellen továbbra is fel kell szólalnunk!

Békés ünnepeket kívánva,
barátsággal üdvözölnek:

a kezdeményezők