Pillantás a kilencedikről
Budapesti fiatalokkal találkozott és piknikelt Szentkirályi Alexandra, még május 1-én a Városligetben, mintha a fővárosi fiatalok voltaképpen mind a Fidelitas tagjai lennének. De persze nem azok, mert ha azok lennének, akkor a Fidesz főpolgármester jelöltje nem titokban rendezne ilyen összejövetelt, hanem nagy csinnadratta mellett.
Valami azonban jelentősen megváltozott a Fidesz környékén; kampányrendezvényeikről többnyire csak utólag értesül a nagyérdemű. Orbán Viktor, mondanám: úgy, mint Mátyás király, álruhában járja az országot, de ez így nem igaz: nem álruhában, csak titokban. Másként: feltehetően alaposan meg- és kiválogatott közönség előtt szerepel. Hogy ennek mi az oka, a félelem, vagy csak a kidolgozatlan kampány, netán egy gyenge reakció Magyar Péter országjárására, nem tudni. Mindazonáltal akkor sem lennék meglepve, ha a Fidesz elnöke egyszer csak felpattanna egy teherautó platójára, mutatván: ő is tud ilyet.
De térjünk vissza gyorsan a Városligetbe, Szentkirályi kis kosárkájához, földre terített abroszához, spontánnak eladott piknikéhez. Illetve oda, amit nyilatkozott. Mert a jelölt azt mondta, újabb gyurcsányozások közepette, hogy Gyurcsányéknak van képük, van arcuk ahhoz, hogy ők is a Városligetben majálisozzanak és kampányoljanak, miközben a ligetet még az előző főpolgármester és Orbán kormánya újította fel. Vagyis, ha jól értem: oda csak annak van joga belépni, bármiféle rendezvényt tartani, aki a kormányra szavaz.
Lássuk be: eredeti gondolat. Igaz ugyan, hogy a baloldal, hagyományosan, ezen a helyen tartotta mindig a majálisát. És az is igaz, hogy, éppen ezért, a jobboldal inkább, többnyire más helyszínt választott, ám ezt önkéntes alapon tették. Szentkirályi viszont úgy látja: a felújított liget kizárólag a politikai jobboldalt illeti meg. Értem én a logikát; kétségtelen, hogy a fővárosi, akkori ellenzék, egy sor dologgal nem értett egyet, amit a Városliget kisajátítása után, a kormány tett. Arról sem érdemes vitatkozni immár, hogy a lépések, az átalakítás helyes volt-e vagy sem, elegendő-e a megmaradt zöld felület, vagy sem. Fogadjuk el, hogy ilyen lett, és hogy van akinek tetszik, van, akinek nem, van, aki azt állítja így sokkal élvezhetőbb a terület, van, akinek sok a kifogása. (Csak miheztartás végett teszem hozzá: szerintem jó lett…) Mindennek tényleg nincs jelentősége, hiszen ott van, készen van, ilyen lett, akár tetszik, akár nem. Viszont: az a megközelítés, amely a volt szóvivő asszony szájából elhangzott, több mint sajátos. Ez alapján, például, a politikai jobb oldal semmilyen formában nem használhatná a Megyeri hidat, vagy a Lánchidat, és mindazon létesítményeket, amelyeket korább kormányok, vagy fővárosi vezetés valósított meg. Szentkirályi – és gyanítom: maga a Fidesz is – egy olyan világot képzel el, amelyben az ellenfelek egyfajta karanténba zárva élnek, csakis a számukra, általuk, kijelölt rezervátumokban létezhetnének.
Mellesleg közelítünk egy ilyen helyzethez; a budai Várnak máris vannak olyan területei, amelyeket csak a Fidesz és barátai birtokolhatnak. És ez az újfajta Monopoly; miden az övék. Utcák, terek, városok, az egész ország.
Megjelent a Népszava Vélemény rovatában 2024. május 4-én.