A Moldovai Köztársaságban 21 órakor zárultak a szavazóhelyiségek. A népszavazás érvényessége már órákkal előtte eldőlt, a Központi Választási Bizottság 19 órakor tett bejelentését taps fogadta Maia Sandu kampányközpontjában. Az eredményt azonban csak az utolsó pillanatban fordította meg a diaszpóra az EU-tagság javára. Az elnökválasztás győztese két hét múlva, a második fordulóban dől el. Mindkét kis arányú győzelem vereséggel felérő – jelzik az első kommentárok.

Az elnökválasztáson a részvételi arány közel 52 százalékos volt, a népszavazáson a választásra jogosultak közel 50 százaléka vett részt, ami jóval meghaladja az érvényességhez szükséges 33 százalékot. A népszavazáson túl Sandu kampánycsapatának forrásai szerint még az első fordulós győzelmet is fontolgatták, tekintve, hogy a diaszpórában a moldovaiak nagy számban – több mint 220 ezren – szavaztak. Végül másképp alakult.

A nap nem telt izgalmak nélkül, különösen a népszavazás érvényesítéséhez szükséges részvételi küszöb elérése miatt. Maia Sandu fő ellenfelei már a kora reggeli órákban szavaztak, és egyértelmű üzenetben szólítottak fel az EU-párti népszavazás bojkottálására. Ezekkel ellentétben abban a szavazóhelyiségben, ahol Maia Sandu szavazott, hatalmas volt az érdeklődés. A világ minden tájáról özönlött a média, hogy megörökítse a szavazás pillanatát és a soros elnök nyilatkozatát. Maia Sandut egy csapat támogató fogadta, akik elkísérték a szavazóhelyiségbe, a „Moldova, szavazzunk!” jelszót skandálva. „A népszavazáson leadott szavazatunk sok évtizedre meghatározza a sorsunkat” – mondta a moldovai elnök a szavazás után. Igor Dodon volt államelnök, Maia Sandu négy évvel ezelőtti ellenjelöltje egy kisinyovi óvodában szavazott, kevesen voltak rá kíváncsiak.

Ezek voltak az első események és adatok, a későbbiekben, a szavazatszámlálás részeredményeinek közlése során az izgalom egyre fokozódott. Nagyjából elmondható, hogy mind az elnökválasztáson, mind az EU-népszavazáson a főváros a demokratikus oldal mellé állt, többségében oroszpárti ellenzéke azonban Maia Sandu fő kihívóját, a szocialista jelölt Alexandr Stoianoglo-t támogatta, és az EU-csatlakozás ellen szavazott.

Éjfélkor, miután az uniós tagságról szóló népszavazáson leadott voksok 80 százalékát megszámolták, a szavazók valamivel több mint 55 százaléka szavazott nemmel, és nem egészen 45 százaléka igennel. (Ehhez hozzátartozik, hogy a diaszpórából érkezett szavazatok közül alig 3151 szavazatot számoltak meg, 236 ezer még hátra volt. És mindkét szavazáson tömeges az „igen” szavazat.)

Éjfél után egy órára a népszavazási „nem” szavazatok aránya tovább csökkent, a másik szavazásnál a jegyzőkönyvek adatai szerint – 90 százalékos feldolgozottságnál – Maia Sandu 37 százalékon, Alekszandr Stoianoglo 28 százalékon áll. Tehát itt nyilvánvalóan második forduló lesz, két hét múlva.

A moldovaiak nagy számban szavaztak Moszkvában

Maia Sandu választási csalással vádol az EU-tagságról szóló népszavazás után: „Példátlan támadás a demokrácia ellen!”
„Bizonyítékokkal és információkkal rendelkezünk arról, hogy a bűnözői csoport célja 300 ezer szavazat megvásárlása volt. A csalás mértéke példátlan. A cél a demokratikus gyakorlat veszélyeztetése, félelmet és pánikot kelteni a társadalomban. Nem mondunk le a szabadság és a demokrácia védelméről. Megvárjuk a végeredményt, és döntésekkel fogunk visszatérni.”

Közben az arány kezd kiegyenlítődni. A Komszolovszkaja Pravda moldovai oroszbarát kiadvány azt írja: „a diaszpóra más alkalmakkor is megmentette Maia Sandut, de „az elnök és a PAS nagy győzelmet akart, ám az eredmény ennek az ellenkezője: a moldovai nép elutasította a népszavazást. Csak a diaszpóra mentheti meg Maia Sandut a szégyentől”.

A Hotnews adatai három órakor: A hivatalos részleges szavazatszámlálás szerint „igen”: a szavazatok 48 százaléka, „nem” a szavazatok 52 százaléka. A „nem” tábor 55 ezer szavazattal vezet, és kevesebb mint 130 ezer szavazatot kell még megszámolni, nagy többségben a diaszpórából.

Adatok éjszaka négy órakor: 21 ezer szavazattal vezet a „nem”, de a diaszpórából érkezett 84 ezer szavazatot még nem számoltak meg.

Adatok hétfő hajnali öt órakor: a diaszpóra 40 ezer szavazatának megszámolása előtt Maia Sandu a szavazatok 41, 74 százalékával vezet Alexandr Stoianoglo 26, 41 százalékával szemben. A leadott összesen 1.478.953 szavazatból 1.433.313 szavazatnak az értékelése alapján az EU-s népszavazáson az „igen” szavazatok száma már csak hatezerrel kisebb a „nem” szavazatok számánál.

Hétfőn reggel hat órakor: FORDULAT KISINYOVBAN – a diaszpóra szavazatai kiegyenlítették az eredményt a népszavazáson!!! Az európai tábor felzárkózott, és még 30 ezer diaszpóra-szavazatot kell megszámolni, ahol a szavazatok 80 százalékát az EU-ra adták le. 41,8 százalékával Maia Sandu vezet az elnökválasztás első fordulójában, de a diaszpórának köszönhetően nőhet az előnye (Alexandr Stoianoglo 26,4 százalékon áll).

Mindenesetre a kis arányú győzelem után az alkotmánymódosítást feltehetően elodázzák, főleg, hogy az elnökválasztás kimenetele több mint bizonytalan.