A Párbeszéd-frakció közleménye: Fekete Péntek helyett Zöld Péntek: Tordai Bence a fenntarthatóság jegyében nyújtott be határozati javaslatot az Országgyűlés elé.
Ma van a Black Friday, a túlfogyasztás szimbóluma, amikor a profitéhség és a fogyasztás ösztönzése háttérbe szorítja a társadalmi és környezeti szempontokat. Egy világban, ahol a klímaválságot a túltermelés és a túlfogyasztás súlyosbítja, ideje újragondolni, hogyan élünk és mit fogyasztunk. Tordai Bence, Buda zöld, független, ellenzéki országgyűlési képviselője ezért nyújtotta be A Zöld Péntek Napjáról és a környezetkárosító túltermelés és túlfogyasztás mérsékléséről szóló határozati javaslatát, amely szerint november utolsó péntekét Zöld Péntek napjává kellene nyilvánítani, és elterjeszteni az Adakozó Kedd kezdeményezést Magyarországon. Az indítvány célja a túlfogyasztás visszaszorítása, a fenntartható gazdaság előmozdítása, a társadalmi és környezeti szempontok előtérbe helyezése a profitéhség és a fogyasztásösztönzés
helyett, illetve az adakozás, az önkéntesség és a közösségi összefogás népszerűsítése.
Tordai Bence szerint a Black Friday („fekete péntek”) az évnek az a napja, amely a leginkább szimbolizálja a túltermelés és a túlfogyasztás által okozott társadalmi és környezeti válságot. „Nem az vagy, amit megveszel; az vagy, amit megteszel!” – hangsúlyozta.
Meggyőződése, hogy olyan fenntartható gazdasági működésre van szükség, amely az emberek valódi szükségleteit helyezi előtérbe, tiszteletben tartva a természeti erőforrások szabta határokat.
A határozati javaslat ezért konkrét intézkedéseket is tartalmaz, többek között:
– reklámblokkoló akcióterv kidolgozását, amely korlátozná a vizuális környezetszennyezést okozó közterületi reklámokat, megtiltaná a közmédiában a kereskedelmi célú hirdetéseket, és visszaszorítaná a túlfogyasztásra ösztönző reklámokat a médiában;
– adókedvezmények biztosítását a helyi gazdaságot erősítő, fenntartható működést folytató vállalkozásoknak, például a helyi termékeket előállító, javítási szolgáltatásokat nyújtó vagy ökológiai gazdálkodást folytató szereplőknek;
– szemléletformáló kampányok indítását, amelyek a tudatos fogyasztásra, a körforgásos gazdaság fontosságára és a fenntarthatóságot támogató gazdasági modellekre hívnák fel a figyelmet.
Tordai Bence úgy véli: nem a társadalomnak kell a gazdaságot szolgálnia, hanem fordítva. „A profithajhászó túltermelés és az ezzel párhuzamos túlfogyasztásra ösztönzés helyett egy igazságosabb, fenntarthatóbb gazdaságra van szükségünk, amely mindenki számára biztosítja a társadalmi és a valódi egyéni szükségletek kielégítését” – fogalmazott a képviselő.
Budapest, 2024. november 29., péntek (MTI – OS)