Egy hónap múlva kezdődik Amerikában az előválasztás az elnökjelöltségért. A világ egyik leggazdagabb milliárdosa, Charles Koch beállt a volt republikánus elnök női riválisa mögé.
Bő egy hónap, és megkezdődnek az előválasztások a 2024-es amerikai elnökválasztás végső jelöltségének elnyeréséért. A nagy pártok közül izgalmasabbnak a republikánus térfélen tűnik a harc, demokrata oldalon jelen állás szerint nehéz elképzelni, hogy a regnáló Joe Bident kiütheti bárki is a nyeregből.
Első ránézésre hasonlónak tűnhet a helyzet Donald Trump esetében is, aki toronymagasan vezet a republikánus elnökjelölt-aspiránsok között. A biztosan szavazó pártszimpatizánsok körében országosan mintegy 62 százalékos népszerűségével majd’ közel 50 százalékot ver a második helyezettre, Ron DeSantisra. Florida kormányzója a Disney tulajdonában álló ABC hírcsatornához tartozó RealClearPolitics friss mérésében 13,9 százalékon, míg a harmadik Nikki Haley, Trump elnök korábbi ENSZ-nagykövete 10,2 százalékon áll.
A verseny itt is eldőlni látszik már a 2024. január 15-ei első, iowai kaukusz előtt, mivel úgy tűnik, senkinek nincs esélye Trumppal szemben. Páran ugyanakkor továbbra sem tettek le arról, hogy a népszerűségét minden vádemeléssel csak egyre növelő volt elnököt házon belül kiüssék a biztos befutó pozíciójából. Ebben korábbi megnyilatkozásai alapján talán a legaktívabbnak épp Haley tűnt, és erőfeszítései kifizetődni látszanak: a korábban Dél-Karolina kormányzójaként is szolgáló politikus mögé beállt ugyanis a világ 22. leggazdagabb embere, a konzervatív ügyeket előszeretettel támogató milliárdos, Charles Koch.
A Föld második legnagyobb vállalata, a Koch Industries társtulajdonosa, vezérigazgatója és az ő pénzügyi támogatása az elemzők szerint új lendületet adhat Haley kampányának. A BBC tudósítása arról írt, ezzel párhuzamosan az is látszik, hogy egyre több jelentős támogató száll ki DeSantis mögül, és áll be Haley mögé. A politikai hirdetések elemzésével foglalkozó amerikai AdImpact szerint Koch cégbirodalma eddig mintegy 70 millió dollárt dobott össze a 2024-es választások kampányfinanszírozására. Ebből mindeddig négymilliót költöttek el, jórészt Trump kritizálására. A volt elnök stábja egyelőre nem izgul a picit talán váratlan kihívástól. „Nincs az a »Kína az első, Amerika az utolsó mozgalomtól« származó »kétes pénz«, ami győzelemre juttatná Nikki Haley-t” – kommentálta Koch állásfoglalását Trump kampánystábja.
Kérdés persze, hogy Trump ellenében Haley jelölésével a volt ENSZ-diplomata képes lenne-e legyőzni Bident. Rossz hír a demokraták számára, hogy a RealClear-Politics úgy kalkulál: bizony képes lenne, ugyanis a friss felmérésekből az látszik, Haley 45,3–41,3-ra végezne a hivatalban lévő demokrata elnökkel szemben. De ugyanezt jósolja a demokrata kampányokban háttéremberként dolgozó, Logan Phillips alapította RacetotheWH is, amely most 3 százalékos Haley-előnyt mér Biden ellenében.Haley sem dőlhet viszont hátra, mert pénzügyi megizmosodása ellenére sem ő az egyedüli, aki a közvélemény-kutatások szerint le tudná győzni Joe Bident egy most rendezendő elnökválasztáson, ezt DeSantis is elmondhatja magáról – legalábbis a RealClearPolitics és a RacetotheWH becslése alapján. Érdekes viszont, hogy a republikánusközeli FiveThirtyEight ennél óvatosabb: náluk a legfrissebb felmérések azt mutatják, hogy Haley döntetlenre lenne képes, míg DeSantis kikapna Bidennel szemben.
Igaz, ez Haley-nél még a Koch-támogatás előtti állapotot tükrözte. Ezek alapján tehát az a demokrata taktika sem biztos, hogy bejönne, amely – miként arról a kanadai közszolgálati adó, a CBC is írt – arra biztatja az ellenoldali szimpatizánsokat, menjenek, és szavazzanak a republikánus előválasztásokon Trump riválisaira, így gyengítve meg a volt elnök esélyeit. Erre, már a nem regisztrált pártszimpatizánsok előválasztási voksolására, az amerikai szövetségi államok több mint felében így vagy úgy, de van lehetőség. Tehát elviekben még működhetne is ez a fajta heccelés, csak a felmérések azt mutatják, nem biztos, hogy kifizetődő lenne demokrata szempontból.
Hogy vajon Trump gyorsan be tudja-e biztosítani behozhatatlan előnyét, nem tudni. A demokrataközeli The Hill hírportál azt írja: a republikánus előválasztási kampány fő témája az abortusz, az oktatás, a fegyvertartás korlátozása, a határvédelem, a migráció és a gazdaság lesz, de több mint egy évtized után a külpolitika, azaz Ukrajna oroszokkal szembeni támogatása is dönthet majd arról, hogy konzervatív oldalról ki legyen a Fehér Házért folyó verseny végsőjelöltje. A republikánusok szimpatizánsai között nyár óta esik az Ukrajna megsegítését támogatók aránya, de még így is 42 százalékuk ért egyet az amerikai szerepvállalással. Haley is amellett érvel, hogy segíteni kell Ukrajnát, míg Trump és DeSantis szkeptikus ezzel kapcsolatban. Az elemzések szerint az előválasztások során az is fontos lesz, hogy az orosz–ukrán háború kérdésében ki és miként tudja megnyerni a választók támogatását.
Forrás: a Magyar Hang VI. évfolyama 49. számának (december 8–14.) nyomtatott változata.