Pontosabban: a bankot is viszik Orbánék. Pénteken ugyanis megszűnt létezni a korábban száz százalékos állami tulajdonban lévő Budapest Bank, amelyet mintegy 200 milliárd forintért vásárolt meg az Orbán-kormány még 2015-ben. Azóta bank csak nyereséget termelt, így értéke most inkább 230 milliárdra tehető. Ezt a bankot a kormány előbb átadta a Mészáros Lőrinc és társai többségi tulajdonában levő Magyar Bankholdingnak, és most a BB beolvadt a felcsúti géniusz MKB Bankjába. Az adófizetők egy fillért nem láttak ebből, helyette kaptak 30 százalékot a Magyar Bankholdingból. Mészárosék jó üzletet kötöttek, hisz kaptak egy nagyon jó középbankot. Az adófizetők meg ráfáztak, hisz kihúztak a zsebükből 230 milliárdot. A 30 százaléknyi Bankholding-részesedésről csak évek múlva derül ki, hogy az áldás avagy átok.
A verseny nélküli bankprivatizáció önmagában is felháborító, mi több, felveti a bűncselekmény gyanúját. De nem mozdult az ügyben sem a Költségvetési Tanács, sem a Számvevőszék, pláne nem a Polt Péter vezette ügyészség. Az időzítés azonban figyelemre méltó. Ha új színezetű kormány alakulna a választásokat követően, akkor már nem lesz mit visszakérni, hiszen volt bank, nincs bank.
Az elmúlt két évben Orbánék több ezer milliárd forintnyi közvagyont szerveztek ki fideszes irányítású közalapítványokba. Kikerült az állami könyvekből a Richter és és a Mol 700 milliárd forint értékű részvénycsomagja, több száz milliárdnyi készpénz és további több száz milliárd forintnyi ingatlan.
Lehet, hogy április 4-ére vége lesz az Orbán-kormánynak, de az Orbán-rendszernek még nem. Nehéz évek elé néz az ország – már Orbán is gazdasági válságról beszél -, az államadósság a hegyekben, jelentős kiigazításokra lesz szükség. Nagyon fog hiányozni a kasszából az a több ezer milliárd, amit Orbán és barátai már elvittek magukkal.
Megjelent a Népszava Vélemény rovatában 2022. április 2-án.