Dr. Zörgő Benjámin és Bogáti Zoltán nyilatkozik A Hét munkatársának

November 25. és 27. között tartották meg a Társadalom- és Politikai Tudományok Akadémiájának, a Közoktatásügyi Minisztériumnak és a Pszichológusszövetségnek a rendezésében, mintegy háromszáz szakem­ber – pszichológusok, mérnökök, tanárok, orvosok, szociológusok, vállalatvezetők stb. – részvételével a harmadik országos pszichológiai konferenciát. A konferencia munkálatairól, a felmerült és megvitatott problémákról, valamint a pszichológia fejlődésének további irányairól kértünk tájékoztatást a konferencia két résztvevőjétől, Zörgő Benjámintól és Bogáti Zoltántól.

– Bevezetésül kérjük, szóljon néhány szót magáról a tanácskozásról.

Zörgő Benjámin: A most befe­jeződött pszichológiai konferencia a harmadik a maga nemében. Az el­sőt 1966-ban, a másodikat 1968-ban tartottuk. A pszichológia gyors fej­lődése szükségessé teszi, hogy fi­gyelemmel kísérjük előrehaladá­sunk irányát, és amennyiben szük­séges, végrehajtsuk a megfelelő pá­lyakorrekciókat. Elengedhetetlenül szükséges az elméleti és alkalma­zott pszichológiai kutatások terén elért eredmények rendszeres fel­mérése és értékelése, a felmerült problémák megvitatása, valamint a legfontosabb tennivalók, időszerű feladatok körvonalazása. A jelenle­gi konferenciának az adott különös jelentőséget, hogy az év folyamán megjelent fontos pártdokumentumok alapján rá lehetett világítani azokra a feladatokra, amelyek szo­cialista társadalmunk fejlődésének mai szakaszában a legfontosabbak. Ezek között a feladatok között elsősorban a nevelőmunka hatékony­ságával, a termelőmunkával, és általában a gyakorlattal kapcsolatos pszichológiai feladatokat kell meg­említenünk. Közel háromszáz dolgozatot küldtek be a konferenciára, de csak kis részük fért bele a há­romnapos programba, bár a dolgo­zatokat öt szakosztályban adták elő: társadalomlélektan, munkalélek­tan, általános lélektan, orvosi lé­lektan, nevelés- és sportlélektan). Az alkotótevékenység, a munkalélektan és a pályairányítás problé­máiról három kerekasztal-megbeszélést is tartottunk.

– A konferencia tapasztalatai alapján melyek a lélektan fejlődésének jelenlegi fő irányai?

Zörgő Benjámin: A magam szem­üvegén keresztül úgy látom, hogy a megismerő folyamatok (észlelés-gondolkodás) vizsgálata mellett a motiváció és a személyiség kuta­tása kerül előtérbe nálunk is, akárcsak külföldön. Ennek az a magyarázata, hogy a civilizáció mai szakaszában rohamosan növek­szik az ember szellemi erejének igénybevétele, és ahhoz, hogy az ember ilyen körülmények között helyt tudjon állani, fejlett intellek­tusra és erős motivációs erőforrá­sokra (belső mozgatórugókra) kell támaszkodnia.

– Fentebb szó volt arról, hogy a konferencia felmérte a hazai pszi­chológia eddigi eredményeit. Melyek ezek?

Zörgő Benjámin: Amint az elnöki beszámolóból is kitűnt, az utóbbi három év során a lélektani kutatá­sokban általában számottevő ered­ményeket értünk el. Kiemelném mint pozitív tényt, hogy az általá­nos elvi jelentőségű kérdéseket a legtöbbször gyakorlati feladatokkal szoros összefüggésben vizsgálták. Különösen a kognitív (megismerő) folyamatok fejlődésének és fejlesz­tésének vizsgálatára vonatkozik ez a megállapítás. Ennek eredménye­képpen a lélektan máris sokat tehet az iskolai munka hatékonysá­gának növelésére. Meg kell említe­nünk a pszichodiagnózis terén el­ért eredményeket is. Ezen a terü­leten sikerült egységes tudományos követelményeknek megfelelő felfogást kialakítani, és a durva vulgarizálásokat elhárítani.

Bogáti Zoltán: A pszichológia már klasszikusnak tekinthető ágai mellett napjainkban a munkalélektan indult a legintenzívebb fejlő­désnek. A társadalmi gyakorlat vi­lágszerte időszerű kérdések sokasá­gát veti fel a munkalélektan szá­mára. Gondoljunk csak az emberek nevelésére és irányítására, munká­juk megszervezésére, a megfelelő környezet kialakítására – ezek mind nélkülözhetetlen feltételei a lelki egészség védelmének és fenn­tartásának. Nálunk e tekintetben az utóbbi időkig elsősorban a közleke­dés és szállítás dolgozóinak a mun­kahelyen való elosztására és ennek pszichológiai vetületeire irányult a szakemberek figyelme és tevékeny­sége. Újabban azonban egyre in­kább a munkahely jobb elrendezése, a munkafolyamatok megszer­vezése, a dolgozók kiválasztása, ve­zetése és irányítása került elő­térbe.

Zörgő Benjámin: Természetesen lemaradások is észlelhetők. Úgy látom, hogy a különböző laborató­riumokban még mindig vannak olyan pszichológusok, akik gépiesen és empirikusan dolgoznak. Elméleti elmélyítés nélkül azonban a pszi­chológiában nem lehet reális ered­ményeket elérni. Alapvető munká­ra volna szükség az orvosi lélek­tan területén is, mert talán itt is a tapogatózás és az empíria az uralkodó még mindig.

Térjünk vissza egy pillanatra a munkalélektanhoz…

Bogáti Zoltán: A munkalélektan a termelési tevékenységet a termelési folyamatot végző ember szem­pontjából közelíti meg. Az üzemi munkahely és a termelési folyamat alkotja a dolgozó ember objektív munkafeltételeinek összességét. A munkalélektan leglényegesebb feladata olyan objektív munkafeltéte­leket biztosítani a dolgozó ember számára, hogy a legkisebb fizikai és pszichikai erőbefektetéssel és eszközráfordítással a lehető legjobb eredményt érhesse el. A közös tárgy – az emberi munka, a mun­ka során kifejtett emberi tevékeny­ség – és a közös feladat – a ter­melés tudományos problémáinak komplex megoldása a kutatásban és az eredmények gyakorlati, a munkahelyen történő érvényesítésé­ben, alkalmazásában – a munkalé­lektant szükségszerűen összekap­csolja más tudományágakkal és az üzemi tevékenység egészével. A munkapszichológus együttműködik a közgazdásszal a gazdasági mun­kafeltételek befolyásának megítélé­sében, a gazdasági vezetőkkel an­nak eldöntésében, miképpen történ­jék a munkakollektíva vezetése, a maga szempontjából meg kell ítél­nie a gépek és gépi berendezések vezérlő alkatrészeinek konstrukciós megoldásait, amihez a tervezőmér­nökkel kell együttműködnie stb. Másfelől ahhoz, hogy biztosítani tudja a dolgozó pszichikai egész­ségét, orvosok, munkafiziológusok, közegészségügyi szakemberek ta­nácsára, közreműködésére van szük­sége.

– A munkalélektan iránti érdeklő­désnek melyek a gyakorlati követ­kezményei és ezt az érdeklődést mennyiben igazolják az eddigi ered­mények?

Bogáti Zoltán: A fogarasi vegyikombinátban és a resicai kohászati kombinátban három évvel ezelőtt megalakult, a szükséges pszicholó­giai műszerekkel jól felszerelt és szakemberekkel ellátott üzemlélektani laboratórium tevékenysége máris bebizonyította, hogy a mun­kapszichológia nem hobbi, nem a vállalat vezetőségének különcködé­se, még csak nem is máshol diva­tos módszerek utánzása, hanem olyan ismeretek összessége, amelyek igen fontosak a munkafolyamat kellő megszervezése, a munkafelté­telek elrendezése, a munkabizton­ság, a munka irányítása és megszervezése, a dolgozók nevelése, kivá­lasztása, a munkahelyen belüli el­helyezése, irányítása, az egyének közötti társadalmi kapcsolatoknak a munkahelyen való elrendezése szempontjából. A fogarasi vegyipari kombinátban például pszichológusok és szociológusok munkájának eredményeként szinte minimálisra csök­kent a munkaerővándorlás, egyes részlegeken a jobb munkalégkör, a nagyobb munkabiztonság követ­keztében nőtt a termelékenység. Resicán, a kohászati kombinátban, jelentősen csökkent a munkabalesetek száma, egyes (veszélyes) mesterségek művelői számára be­vezették a rendszeres pszichológiai vizsgálatot. Az elmúlt három év­ben különben az ország más nagy­üzemeiben, gyáraiban is alakultak pszichológiai laboratóriumok.

A mai pszichológia és a pszichológusképzés mennyiben tud a felmerülő társadalmi igényeknek eleget tenni?

Bogáti Zoltán: Ami a munkalé­lektant illeti, mindenekelőtt meg kell erősíteni a már működő üze­mi pszichológiai laboratóriumokat mind szakemberekkel, mind korsze­rű felszereléssel. Ki kell szélesíte­ni és el kell mélyíteni a munkalé­lektani kutatásokat és végül szük­séges lenne a mérnököknek és fő­ként a jövő mérnökeinek nagyon differenciált pszichológiai felvilá­gosítása.

Zörgő Benjámin: Sajnos csak részben tehetünk eleget az igényeknek, már csak azért is, mert mialatt a pszichológiai munka tökéletesedik, az igények is rohamosan nőnek. A pszichológiai képzés legfőbb gyengesége elsősorban pszichológiai jellegű. A lélektan elve: „a megfelelő embert a megfelelő hely­re”, és ezt magában a pszichológiában nem tartjuk be. Ugyanis nem­csak azok kerülnek pszichológusi pályára, akik megfelelő képessé­gekkel és kellő beállítottsággal rendelkeznek, hanem olyanok is, akik a pszichológiai hivatásban elsősorban nem hivatást, hanem a kényel­met, a jó elhelyezkedési lehetőséget (városon), vagy banális egyéni bogarak kielégítését keresik. A pusztán ismeretellenőrzésre korlátozott felvételi vizsga nem tud és nem is tudhat megfelelő sze­lekciót biztosítani. A pszichológus­jelöltnek tudnia kell, hogy ezen a pályán sok kitartásra, rendszerességre, elmélyülésre, ötletekre, kezdeményezésre, jó gyakor­lati érzékre és felelősségérzetre van szükség. Komoly kilátásaink vannak arra, hogy rövidesen lénye­gesen megjavítsuk a felvételi vizsgák módszereit és kritériumait. Re­méljük, hogy az anyagismereten kívül megbízható módszerekkel ér­tékelhetjük majd a jelöltek ráter­mettségét, személyiségi tulajdonságait is. Ez a célkitűzés is szerepelt a konferencia távlati tervjavaslatai között.

Megjelent A Hét II. évfolyama 50. számában, 1971. december 10-én.