Ötven évvel ezelőtt, 1970. november 10-én, a bajkonuri űrrepülőtérről elindították a Luna-17 holdszondát, amelynek küldetése a Hold tudományos kutatása mellett a világ első távirányítású holdjárművének, a Lunohod–1-nek az égitest felszínére juttatása volt.
Az évforduló alkalmából a roscosmos.ru honlapra feltöltött cikk beszámol arról, hogy az indítást egy Proton-K hordozórakéta segítségével hajtották végre, amely a szondát alacsony Föld körüli pályára állította. Innen a Luna-17 Hold körüli pályára lépett, majd november 17-én leszállást hajtott végre az Esők tengere (Mare Imbrium) nevet viselő medence nyugati részén. A leszállás helyének ellenőrzése után a Lunohod–1 kigördült a Hold felszínére.
Az első holdi nap során a jármű 197 métert haladt az égitest felszínén. A program teljesítése során 2 km/órás maximális sebességgel összesen 10.540 méter távolságot tett meg a Holdon, 80 ezer négyzetméter területet vizsgált át, kétszáz panorámaképet és mintegy 20 ezer felvételt továbbított a Földre. A domborzat érdekesebb sajátságairól sztereoszkopikus felvételeket is készített, lehetővé téve a holdfelszín szerkezetének alapos tanulmányozását.
A Lunohod-1 küldetése 11 holdi nap (322 földi nap) után ért véget.