A Transtelex cikke.

Komoly állítások hangzottak el az osztrák közszolgálati rádió egyik műsorában Călin Georgescuról. Az adásban, amelyet a G4Media szemlézett, egy osztrák kiberbiztonsági szakértő, Cornelius Granig mutatott be bizonyítékokat, amelyek Georgescu kapcsolatát mutatják Roland Schatz-cal, egy osztrák üzletemberrel. Schatz a cégein keresztül olyan befolyásos orosz személyekkel is kapcsolatban állt, mint Putyin 2018-as kampánymenedzsere, aki Schatz egy cégének helyi vezére is volt.

Az ÖRF osztrák közszolgálati műsorszolgáltató egyik csatornájának adásában vitázott Markus Reisner ezredes a Bécsi Biztonságkutató és Válságkezelési Intézettől és Cornelius Granig kiberbiztonsági szakértő, a Transparency International médiával és újságírással foglalkozó munkacsoportjának elnöke. A vita fő témája Oroszország európai országokat célzó hibrid hadviselése volt, Granig pedig jól ismerte a romániai viszonyokat, hiszen több médiával kapcsolatos vállalkozásban is részt vett az országban.

A vita központjában olyan politikai és gazdasági szereplők álltak, akik ilyen vagy olyan módon, de szervesen kapcsolatban álltak Călin Georgescuval, aki 2012-2022 között Ausztriában élt. Granig azt mondta, bizonyítékok mutatják, hogy Georgescu környezete közel állt Putyinhoz.

Felmerült egy német üzletember, Roland Schatz neve, akiről egy februári amerikai oknyomozó cikk azt állította, hogy Georgescu mentora és pénzügyi támogatója volt. Schatz több médiával foglalkozó céget alapított, melyek közül a Media Tenor GmbH volt az, amelyik népszerűsítette Georgescu tevékenységét Ausztriában. Schatzról azt írják még, hogy 2010-ben sikkasztás, csődcsalás, hamis nyilatkozatok és társadalombiztosítási járulékok ellopása miatt elítélték.

Călin Georgescu támogatója Oroszországban is tevékenykedett

A 2015-ös alapítású Media Tenor cég mellett Schatz volt az alapítója az ENSZ Fenntarthatósági Index Intézetének is, amelynek Călin Georgescu az ügyvezető igazgatójaként mutatkozott egy 2016-os svájci konferencián. Egy osztrák cégnyilvántartási portál szerint a Media Tenor 2015-ben alakult Bécsben, Schatz vezérigazgatóságával, egyetlen részvényese pedig a svájci Innovatio Verlags AG volt – szintén Schatz tulajdona. Ezutóbbihoz hasonló cég működik Szentpéterváron Innovatio Editions néven, amelynek ugyancsak Roland Schatz volt a vezetője, és ezen cég alá tartozik a helyi, szentpétervári Media Tenor.

Ugyan az oroszországi Media Tenort már felszámolták, de Schatz 52 százalékkal többségi tulajdonrésszel rendelkezett benne. Ami viszont ennél lényegesebb: 10 százalékos tulajdonrésze volt benne Putyin kampányosának, Elena Smelevának is.

Putyin kampánymenedzsere volt a Georgescut támogató cég vezére

Elena Vladimirovna Smeleva értelemszerűen közel áll Vlagyimir Putyinhoz, 2018 óta intézte az orosz elnök kampányait. Szerepel az EU szankciós listáján is, mivel tagja a Népi Front Oroszországért nevű putyinista mozgalomnak, amely az orosz hatalmi akarattal szinkronban támogatja az ukrajnai háborút, illetve a Kelet-Ukrajnában található – luhanszki és donyecki – oroszpárti területekre juttat adományokat.

Ezeken a megszállt ukrajnai területeken Smeleva két alapítvány révén orosz oktatási központokat működtet, amelyek az EU szerint veszélyeztetik Ukrajna területi integritását. Az orosz elnök két Elena Smeleva által alapított oktatási intézményt is meglátogatott, ezt 2023-as Kreml-közlemények mutatják. A TASS orosz állami hírügynökség pedig 2021-ben olyan fotókat tett közzé, amelyeken Smeleva közösen Putyinnal látható. A rusprofile.ru orosz üzleti adatbázis oldalán megtalálható a Media Tenor adatlapja, ahol az is látható, hogy az egyébként felszámolt, Călin Georgescut népszerűsítő vállalat vezérigazgatója maga Elena Smeleva volt.

Háttér

A román hírszerző szolgálat (SRI) Oroszországot tette felelőssé a tavaly novemberben történt, romániai választások elleni kibertámadásokért. A Mediapart francia oknyomozó portál május 3-i cikke szerint több mint 85 ezer támadást indítottak harminchárom különböző országból. A támadást az orosz külföldi hírszerzés (SVR), pontosabban az APT29 – más néven Cozy Bear vagy The Dukes – hekkercsoport hajtotta végre.

A Mediapart szerint a román titkosszolgálatok olyan információkat is gyűjtöttek, amelyek alapján megállapítható, hogy a romániai elnökválasztásba való beavatkozást már 2023 végén megtervezte a Kreml. Azt állítják, Oroszország célja az volt, hogy egy szuverenista politikust juttasson a második fordulóba, aki esetleges győzelme esetén később leállíthatja Románia Ukrajnának nyújtott támogatását.

A művelet már 2023 végén elindult, és eleinte Diana Șoșoacă támogatására koncentrált, később átváltott Georgescura. A TikTokon 25 000 fiók felhasználásával zajlott manipulációs kampány tette Georgescut 1% alatti támogatottságú jelöltből az első forduló győztesévé 23%-kal. Több mint 130 influencer – összesen 8 millió követővel – vett részt ebben a kampányban.

A román alkotmánybíróság érvénytelenítette a választásokat, ezután Oroszország dezinformációs kampányt szervezett, amelyben a döntést „államcsínynek” állította be, hogy aláássa a közvélemény demokratikus folyamatokba vetett bizalmát.