Olyan vita alakult ki az ukrán csatlakozási kérelem körül a NATO-n belül, amelyben a magyar és lengyel vezetés ismét ellentétes álláspontra helyezkedett.

Oroszország új világrendet akar
Az ukrán védők tartják Bahmutot, de visszaszorulóban vannak | Fotó: MUHAMMED ENES YILDIRIM |
Forrás: Anadolu Agency via AFP

A Financial Times értesülése szerint Lengyelország és a balti államok a szorosabb együttműködést és a szövetségbe való belépésre irányuló útitervet kínálnának Ukrajnának a júliusi vilniusi NATO-csúcstalálkozón, és egyértelmű kiállnának a majdani ukrán tagság mellett. Az Orbán-kormány – az Egyesült Államokkal és Németországgal együtt – ellenzi az erről szóló javaslatot. Az inkább ukránpárti és az óvatosabb országok közötti véleménykülönbségek a külügyminiszterek e heti tanácskozásán váltak világossá. A lap szerint abban viszont mind a harmincegy tagállam egyetértett, hogy a háború közepette nem lehet komolyan tárgyalni Ukrajna csatlakozásáról.

Ukrajna számára még súlyosabb probléma, hogy a napokban olyan titkos amerikai és NATO-dokumentumok szivárogtak ki, amelyek az ellentámadásra készülő ukrán hadseregnek nyújtott nyugati segítségről szolgálnak érzékeny információkkal. Washington és Kijev Moszkvát sejti az akció mögött. Erre utal az is, hogy a közösségi médiában terjedő iratok egy részét módosították, például az orosz veszteségekről szóló becslést a felére, az ukránra vonatkozót a négyszeresére írták át.

A tervezett ukrán offenzíva felépítésére vonatkozó nyugati dokumentumok szivárogtak ki, a Pentagon vizsgálódik – Szakértők óva intenek attól, hogy teljes mértékben…

A frontvonalról is inkább Oroszország számára kedvező hírek érkeztek. A brit hírszerzés közlése szerint az orosz erők előretörtek Bahmutnál: elfoglalták a rommá lőtt központját, és súlyosan fenyegetik a város felé vezető ukrán utánpótlási útvonalat.

Az Ankarába látogató Szergej Lavrov orosz külügyminiszter újfent a fekete-tengeri gabonaalku felmondásával fenyegetőzött. A globális élelmezési válság enyhítésére az ENSZ és Törökország közvetítésével tavaly júliusban írt alá külön-külön megállapodást Ukrajna és Oroszország. Ezt a felek azóta már kétszer meghosszabbították, az orosz külügyminiszter azonban világossá tette, hogy májusban nem fogják ezt újra megtenni, ha a Nyugat nem könnyíti meg az orosz mezőgazdasági termékek exportját.

Szergej Lavrov szerint kútba eshet a gabonamegállapodás, ha nem hárítják el az orosz gabona- és műtrágyaexport akadályait – A Kremlnek számos követelése van. Az orosz…

Szergej Lavrov egyúttal kijelentette: az esetleges orosz-ukrán béketárgyalásoknak arról kell szólniuk, hogy milyen elveken alapuljon az új világrend. Hangsúlyozta, a Kreml elutasítja az egypólusú nemzetközi rendszert, amelyet egyetlen hegemón vezet.

Egyelőre azonban még tűzszünetre sincs esély. Az orosz állami hírügynökségek mindenesetre arról számoltak be, hogy Ferenc pápa kéthetes tűzszünet kihirdetését javasolta a katolikus és ortodox húsvét idejére. A TASZSZ és a RIA Novosztyi Leonyid Szevasztyjanovra, az orosz ortodox Óhitűek Világszövetségének elnökére hivatkozott, aki állítása szerint személyesen hallotta ezt a katolikus egyházfőtől. Lapzártánkig a Vatikán nem reagált a hírekre.

Ferenc pápa azt javasolta, hogy húsvétra az oroszok és az ukránok hirdessenek kéthetes tűzszünetet – A katolikus egyház április 9-én, az ortodox keresztények egy…

Megjelent a Népszava Külföld rovatában 2023. április 9-én.