Az utolsó nagy izgalom: rendben fog-e lefolyni a 46. amerikai elnök beiktatása? Sokan talán már egy kiadósabb balhéval is beérnék, csak ne legyen újabb világrengető botrány. Ne feledjük, amerikai moziban vagyunk, s csak a végén derül ki, hogy thrillert vagy egyszerű, tipikus akciófilmet láttunk.
No stupid comments!
Friss cikkeket, korrekt tudósításokat találunk bőven, annál is inkább, mivel gyorsan kiderült, hogy a féknyúz-vezérkos kiiktatásával – és mennyi kényeskedés, áletikázás volt körötte… – lényegesen, de lényegesen kevesebb a féknyúz és az egyéb hülyeség a hálókon, mint a nagy celeb elnök fénykorában. (Az alaptalan vádaskodás, illetve szimpatizánsainak hergelése miatt a fontosabb platformok, a Twitter és a Facebook először órákra némították el az elnököt, utána azonban sokkal komolyabban szankcionálták: a Facebook legalább hivatali idejének végéig, január 20-ig nem engedi vissza Trumpot, a Twitter soha többé.) Vége a big, big manipulációs, propagandaterjesztő, uszító, hiszterizáló lehetőségnek! Oda az idióta álhírek és összeesküvés-elméletek gátlástalan terjesztésének!
Egy elemző cég felmérése szerint 73 százalékkal kevesebb az elnökválasztással kapcsolatos hamis – azaz bizonyítékkal nem alátámasztott, gyakran a bizonyítékoknak kifejezetten ellentmondó – információ a különböző közösségi felületeken. Mielőtt a legnagyobb technológiai cégek kitiltották vagy felfüggesztették Trump, illetve szimpatizánsainak fiókjait, durván 2,4 millió választási csalásról szóló poszt keringett az ismertebb oldalakon, a republikánus vezető tiltása óta viszont “csak” 688 ezer ilyet látni. Trump fiókjainak befagyasztása mellett a Twitter például 70 ezer olyan profilt is törölt, melyeket bizonyíthatóan álhírek terjesztésére használtak a szimpatizánsok: a fiókok a QAnon nevű csoport elméleteit adták tovább.
Zuhanás számokban
Donald Trumpnál népszerűtlenebb búcsúzó elnöke nem volt az Államoknak. A legnépszerűtlenebb – s ez egyben jelzi, hogy eleve kevesebb híve volt, mint amennyinek hirdették, és még Amerikában is több a racionális ember, mint a bunkó.
Elnökségének utolsó hetére soha nem látott mélypontra süllyedt Donald Trump népszerűsége, mondhatni a béka ülepét ostromolja – ez derül ki a tucatnyi közvélemény-kutatás adatait összegző adatsorból. Átlagban a megkérdezettek 58 százaléka nem ért egyet Donald Trump elnöki tevékenységével, míg az egyetértők aránya 38 százalék. Húsz százalékpont különbség! (Bár lehet, hogy ezek is csalnak, a nagy konspirációs teória részeként…) Január 5-én, a Capitolium elözönlését megelőző napon ez az arány még 53,2, illetve 42,6 százalék volt. Most az utolsó elnöki szombatján a felnőtt lakosság körében végzett kutatások 59,5 százalékos elutasítást és 36,5 százalékos támogatottságot mutattak. A regisztrált vagy valószínűleg szavazó amerikaiak körében valamivel kisebb a különbség: 56,5 százalékos az elnök elutasítottsága és 39,7 százalékos a támogatottsága. Az adatokból az is kiderül, hogy Trump tevékenységét 2017-es beiktatásakor a relatív többség még támogatta, de már 2017 februárjára többségbe kerültek azok, akik helytelenítik az elnök politikáját, és ez a ciklus utolsó napjáig így is maradt.
Összegezve: a trend alapján Donald Trump 40 százalék alatti népszerűségi mutatóval hagyja el a Fehér Házat. A modern közvélemény-kutatások történetében még soha nem fordult elő, hogy egy elnök támogatottsága 40 százalék alatt, elutasítottsága pedig 50 százalék felett legyen első ciklusának végén.
Túlbiztosítás?
Sokan nehézményezik, ijesztőnek nevezik, hogy milyen intenzív a készültség, mennyire túlbiztosítják az épületeket, a környezetet, a beiktatási ceremóniát. Soha nem látott biztonsági intézkedésekkel készülnek az amerikai hatóságok a január 20-i beiktatásra. (Nálunk. Közép-Európában már január 21-ike lesz.) A szokásos rendőri és titkosszolgálati erők mellett a Nemzeti Gárda 25 ezer tagját is Washingtonba vezényelték. Az FBI arra figyelmeztetett, hogy ezen a napon mind az ötven államban és a fővárosban is fegyveres zavargásokra lehet számítani. Mindenesetre az Egyesült Államok történetének eddigi legnagyobb mértékben biztosított elnöki beiktatására készülnek: a korábbi ceremóniák biztosításához képest idén legalább két és félszer nagyobb a készültség.
A hatóságok leginkább attól tartanak, hogy fegyveresek egy csoportja támadást hajthat végre a beiktatás idején, vagy valamilyen elrejtett robbanószerkezettel követhetnek el merényletet. A katonák mellett a fővárosi rendőrség, más szövetségi államok rendvédelmi erői és a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) ügynökei is a helyszínen tartózkodnak majd a beiktatás napján. Az FBI szerint továbbra is fennáll a lehetősége annak, hogy erőszakos tüntetések lesznek Washingtonban és a többi szövetségi állam fővárosaiban. Az FBI ezenkívül attól tart, hogy a biztonsági erőkön belüli fenyegetés is fennállhat. Ezért egy ilyen esetleges „belső támadás” veszélye miatt idén még külön átvilágítják a Nemzeti Gárda Washingtonba vezényelt tagjait. Washington polgármestere bejelentette, hogy a metróhálózat tizenhárom állomását és négy nagyobb hidat is lezárnak, valamint szüneteltetik a városon keresztülhaladó vonat- és buszjáratokat. Muriel Bowser arra kérte az amerikaiakat, hogy lehetőség szerint otthon, a televízión keresztül kövessék a beiktatást, és kerüljék el a korlátozás alá eső területeket.
Azt mindenesetre nem tudni, hogy a biztonsági felkészülés része-e, esetleg a járvány miatt van, vagy pedig egyszerűen máris nem állnak szóba populistákkal, de tény, hogy a beiktatási ceremóniára Magyarországot nem hívták meg. Mármint a budapesti kormányt, mert különben Az utolsótban kiderült, hogy mégiscsak lesz képviselete a magyar kormánynak Joe Biden beiktatásán: Takács Szabolcs washingtoni nagykövet részt vesz az eseményen.kiderült, hogy mégiscsak lesz képviselete a magyar kormánynak Joe Biden beiktatásán: Takács Szabolcs washingtoni nagykövet részt vesz az eseményen.
Biden első intézkedései
A lényeg, az egésznek a kulcsa: a határozott fellépés. Az új kormányzatnak sok követ kell kiszednie abból a bizonyos tóból, amelybe az a bizonyos hülye bedobta. Biden első intézkedései között is az első három stratégiai jellegű az lesz, hogy visszalépteti az USA-t a párizsi klímaegyezménybe, megszünteti a muszlimok beutazási tilalmát, és rendelkezik a maszkviselésről. A sokat emlegetett gigantikus gazdasági csomagról lesz időnk és alkalmunk a későbbiekben részletesen beszélni.
A friss elnök nagyjából egy tucatnyi rendelet aláírására készül első intézkedésként – tudta meg a CNN. Mondják, hogy alá fog írni egy rendeletet a kilakoltatások és a diákhitel-visszafizetések megszüntetéséről a koronavírus-járvány alatt. Mindemellett Trump leendő sajtófőnöke arról is tájékoztatott, hogy Biden elnöksége első száz napjában ki fog dolgozni egy nagyszabású, bevándorlásra vonatkozó tervet, amellyel lehetőséget biztosítani több milliónyi, jelenleg is az Egyesült Államokban tartózkodó, papírok nélküli bevándorlónak a letelepedésre. Hát nem borzongató?