Az Amerikai Egyesült Államok Capitoliumának történelmi megostromlása képekben, hírekben és címekben. Az összeállítás folyamatosan bővül/frissül.
*
Korábbi megpróbáltatások az amerikai demokráciára, biztonságra és szabadságra nézve
1963. november 22., Parkland Hospital, Dallas, Texas, Egyesült Államok – meggyilkolják John Fitzgerald Kennedyt, az USA 35. elnökét.
1972 nyara, Bob Woodward és Carl Bernstein újságírók kirobbantják a Watergate-botrányt: Richard Nixon republikánus elnök lehallgatókészülékeket helyeztet el a Demokrata Párt irodájába – a botrány nyomán Nixon lemond.
2001. szeptember 11. (9/11) – az al-Káida terrorszervezet összehangolt öngyilkos merényletsorozata az Egyesült Államok ellen. (Az USA elnöke az év januárjától George W. Bush volt.)
2017. január 20. – hivatalba lép az Amerikai Egyesült Államok 45. elnöke, Donald Trump, ötödik olyan állam- és kormányfőként, aki a választáson kevesebb egyéni szavazatot kapott, mint ellenjelöltje. (Csupán érdekesség lenne, hogy mind az öt republikánus?)
*
Hírek, idézetek, nyilatkozatok
George W. Bush volt republikánus amerikai elnök: „Visszataszító és szívszorító látvány volt. Banánköztársaságokban vonják így kétségbe a választási eredményeket, nem a mi demokratikus országunkban.”
Barack Obama volt demokrata elnök: „Hatalmas gyalázatként és szégyenként fog bevonulni ez a nap az ország történelmébe, az erőszakot pedig a jelenlegi elnök szította a választási eredménnyel kapcsolatos alaptalan hazugságaival”.
Bill Clinton:„Trump gyújtotta be a példa nélküli megmozdulás tüzét”.
Mitt Romney republikánus szenátor, egykori elnökjelölt: „az erőszak egy önző ember sértett büszkeségének, illetve az általa szándékosan félreinformált emberek dühének következménye”.
A trumpizmus nyelvi öröksége robbanásveszélyes helyzetet idézett elő két héttel az új elnök beiktatása előtt. („A valóság már rég felülírta a szavait, de ez nem számít sem az elnöknek, sem a híveinek. A valóság az, amit ők annak mondanak. Miközben Joe Biden 306 elektori szavazattal, országosan pedig több mint 81 millió szavazattal megnyerte az amerikai elnökválasztást.
Helyi idő szerint csütörtök este meghalt egy rendőr, aki a szerda este óta tartó zavargásokban sérült meg – közölte honlapján a capitoliumi rendőrség. Azt írták, Brian D. Sidnick a tüntetőkkel való összecsapás után még vissza tudott térni a társaihoz, de később összeesett. Kórházba szállították, de az életét már nem tudták megmenteni. Egyelőre vizsgálják, hogy pontosan mi vezethetett a rendőr halálához. Sicknick 2008-ban csatlakozott a Capitolium rendőrségéhez. A rendőrrel együtt már öten vesztették életüket a zavargások kitörése óta.
Amikor a fehér fajvédő, neonáci tüntetők/zavargók erőszakos cselekedeteinek az elítélését várták az elnöktől a 2017-es Charlottesville-i zavargások után, ő mindkét tábort felelőssé tette a történtekért, és jó embereknek nevezte a neonácikat (very fine people).
Donald Trump már a novemberi urnazárás után adott első beszédében bejelentette, hogy megnyerte az elnökválasztást. Sok millió szavazat számlálása még csak akkor kezdődött, de ő győztesnek hirdette magát, és ettől a jelzőtől azóta sem hajlandó megválni.
Nekiment Donald Trumpnak Orbán Viktor korábbi amerikai lobbistája: David Reaboit: „Ami a Capitoliumnál történt, teljesen előre látható következménye volt a vészharangokat kongató politikának, amely nem is kívánt reális terveket szőni a sikerre. Igaz embereket paliztak be, hogy elhiggyék a létező legabszurdabb dolgokat is. Úgy gondolta, hogy ha eléggé megdolgozza a híveit ezzel az őrültséggel, akkor visszaszerezheti a kampány utolsó napjainak lendületét. Valójában azonban saját magát és követőit szorította sarokba. Ezzel nagy bűnt követett el, mégpedig megbocsáthatatlant. Nem szoríthatod be a követőidet egy olyan sarokba, ahonnan nincs kiút. Ők igaz emberek, és te velük b*szakodtál.”
Az elnöki mandátuma végégig zárolta a Facebook és az Instagram Trump oldalát
(„Úgy véljük, túl nagy a kockázata annak, hogy az elnök ez alatt az időszak alatt továbbra is használja a szolgáltatásainkat. Következésképp meghatározatlan időre, de legalább a következő két hétre, a békés hatalomátadás befejezéséig meghosszabbítjuk a Facebook- és Instagram-oldalának tiltását” – írta Facebook-oldalán Mark Zuckerberg, miután szerda este bejelentették, hogy ideiglenesen felfüggesztik az oldalt. A Facebook alapítója szerint Trump arra akarja használni ezen felületeit, hogy aláássa a megválasztott utódja, Joe Biden számára történő békés hatalomátadást.) A Twitter, az elnök kedvenc „faliújságja” már korábban elvágta az elnök kommunikációs szálait az elnöknek. (Jennifer Grygiel, a Syracuse-i Egyetem kommunikációprofesszora, közösségimédia-szakértő szerint a szerdai washingtoni események közvetlen következményei annak, hogy Trump a közösségi médiát propagandára és félretájékoztatásra használta fel. „Nem csak a Capitoliumnál történt törvényszegés. Az elnök sorozatosan visszaélt a közösségi média felületeivel. Ez dezinformáció. Államcsínykísérlet történt az Egyesült Államokban. (…) Az elnök Facebook-videójának törlése és Twitter-oldalának felfüggesztése elégtelen lépés.”)
Angela Merkel keményen beleállt Trumpba: „A képeket látva szomorú vagyok. Sajnálatos, hogy november óta nem ismeri el a vereségét, és tegnap sem tette.” A kancellár hozzátette, meggyőződése, hogy az amerikai demokrácia bebizonyítja majd: sokkal erősebb, mint a felkelők.
Guy Verhofstadt: „Halljátok Orbán hallgatását?”
Angus King: „Magyarországon és Törökországban is visszaszorulóban van a demokrácia.”
*
Cikkgyűjtemény, „ajánlott irodalom”
Donald Trump meghackelte a szavakat és ezzel a valóságot – Az ember, aki politikai szlogent csinált a „fake news”-ból, a szavaival egy egész fake univerzumot hozott létre, amely most olyan erővel tör be a valóságba, mint a trumpista zavargók a Capitoliumba.
A demokraták újra elindítanák a hivatalos eljárást Trump eltávolítására – Aminek persze most már csak szimbolikus jelentősége van. Vajon?
Pelosi: Újabb impeachement jöhet, ha nem váltják le Trumpot! – Tekintve, hogy „fegyveres felkelést szított Amerika ellen” Ezt megelőzően Adam Kinzinger republikánus törvényhozó is sürgette, hogy a 25. alkotmánykiegészítést felhasználva távolítsák el a hatalomból Donald Trump amerikai elnököt, aki személy szerint felelős a szerdai washingtoni „rémálomért”.