A vírus nem enged
A fenti cím sokat ígérően kétértelmű: a vírus rabul ejtett, tulajdonképpen fogalmunk sincs, hogy mikor szabadulunk meg tőle (ebben a pillanatban az egyik tévében a szalagcím: „2023-ig maszkot fogunk viselni”), ugyanakkor témaként is szinte örökzöldnek ígérkezik, nem hagyja, hogy mással foglalkozzunk.
Szóval mit láttunk kinn az éjszakában? Nyissunk meg találomra egy oldalt, lehetőleg egy olyat, amelyik széleskörűen tájékoztat (szóval mégsem teljesen találomra…) Legyen ez az Index. Egymás alatt a főoldali első hasábon a következő címek olvashatók (rájuk kattintva a teljes cikkek is), a kiajánló sorokkal.
PANDÉMIA
Készül a magyar–osztrák vakcina (Pécsett és Bécsben fejlesztés alatt áll egy közös oltóanyag a koronavírus ellen. Azt még nem lehet tudni, hogy mikor állhat rendelkezésre.)
Összehívja a WHO a vészhelyzeti bizottságát (A vírusmutáció terjedése miatt.)
Menczer Tamás: Aki regisztrált, előnybe kerül (Az államtitkár szerint Európa Kínában áll sorban a vakcináért.)
Kormányzati Tájékoztatási Központ: Brüsszel nem küld elég vakcinát (Ha csak a brüsszeli beszerzésre számítunk, akkor nem lehet feloldani a korlátozásokat és a kijárási tilalmat – írják.)
Egy izraeli orvos szerint erősebben jelentkeznek a mellékhatások a második oltás után (A második oltás után 38,1 fokos láz, fejfájás és fáradtság jelentkezett.)
Ausztriában is terjed a brit mutáns, tovább szigorít a kormány (A kancellár bejelentette, hogy február 8-ig semmiképp nem enyhítenek.)
Egy 45 éves férfi a koronavírus legfiatalabb áldozata (Mármint Magyarországon, vasárnapra virradóra, az összes 77 közül.)
Tízezren tüntettek Bécsben a lezárások miatt (Karácsony óta ez a harmadik lezárás a koronavírus miatt.)
Ujgurokat vakcináért: embertelen üzlettel vádolja a török kormányt az ellenzék (Összefüggésbe hozzák a Kínával kötött kiadatási szerződést az oltóanyagok beszerzésével.)
Hétezer embert oltottak be szombaton (Kórházban 4345 koronavírusos beteget ápolnak, közülük 329-en vannak lélegeztetőgépen.)
Szlovéniában enyhítés, Horvátországban hosszabbítás jöhet (Szlovéniában akár a síelést is engedélyezhetik hamarosan.)
Százéves lakó is kapott vakcinát Mezőberényben (Bányai Mihályné naponta mindössze egy szem gyógyszert szed.)
Müller Cecília: Mindenkit értesítünk, aki regisztrált (A magyar kormány a világ végére is elmegy, hogy elegendő védőoltást szerezzen.)
Megkezdték a vakcinák második dózisának beadását Olaszországban (Az oltások folytatását azonban nehezíti a Pfizer-BioNTech szállítmányok késése.)
Márciustól enyhíthetnek a britek („Minden brit felnőttet be kell oltanunk a koronavírus ellen szeptemberig, így a remények szerint márciusban már lesznek olyan korlátozások, amelyeket feloldhatnak az országban” – jelentette ki Dominic Raab belügyminiszter”)
Az Európai Néppárt arról fog dönteni, hogy akár egész delegációkat is kizárhatnak (Az Európai Néppárt elnöksége kedden döntést hozott arról, hogy felállít egy ötfős munkacsoportot, amely a következő EP-képviselőkből áll: Esteban González Pons, Jan Olbrycht, Esther de Lange, Paulo Rangel és Othmar Karas – olvasható a Politico által közzétett határozatban.)
*
Természetesen a cikkek listája (beszélő címekben) orrvérzésig folytatható lenne, de állítólag az orrvérzés a járványban nem jó tünet, úgyhogy hagyunk holnapra is jelenteni valót.
Biden élete, pályája, tragédiái
Milyen is az ember – vagy az éjszakai őrjárat? – természete: nem tudjuk megállni, hogy miközben célzottan nézelődünk (ismerik a célszerű lődörgés kifejezést?, amolyan rendőrműszó…), ne vegyünk észre „témánktól” független dolgokat. Az Indexben például egy fontos és érdekes háttéranyagot: Rozsdaövezetből az elnöki székig – Joe Biden-portré. Maradandó hatású bemutatás a képek miatt is (érdemes megnézni őket!), de a remek tömör szövegeknek köszönhetően is:
– Joseph Robinette Biden Jr. néven látott napvilágot 1942-ben a korábban szénbányász pennsylvaniai Scranton városában, bár tizenhárom éves korában elköltözött családjával a szomszédos Delaware államba. Ettől függetlenül gyakran azonosította magát a munkásosztállyal, utalva szénbányászcsaládi hátterére, hogy szimpátiát szerezzen a kétkezű munkások körében.
– Harmincévesen került a nagybetűs politikába: 1972-ben megnyerte Delaware állam szenátusi választását, mandátumát pedig hatszor hosszabbították meg 36 éven keresztül. Hivatalba lépésével be is került a szenátus külügyi bizottságába, és aktívan részt vett az amerikai külpolitika formálásában. Pályafutása során több tucat országban járt, és legalább hatvan külföldi vezetővel és közjogi méltósággal találkozott. Mint ismeretes, fogadta őt Bukarestben Markó Béla is…)
– A demokrata színekben politizáló Biden a mindenkivel kiegyező szenátor hírében állt, s bár magát liberálisként határozta meg, megtalálta a hangot republikánus kollégáival a törvények elfogadásának érdekében. Karrierje során sikeresen megtartotta a becsületes, családcentrikus és szavahihető politikus szerepét. Hosszas politikai tapasztalata és a konszenzusteremtési képessége miatt választották a demokraták 2020-as elnökjelöltjükké, akinek személyével azt üzenték, hogy visszatérnek a normalitáshoz Donald Trump elnöksége után.
– Néhány héttel az után, hogy szenátorrá választották, felesége, Neilia három gyerekükkel súlyos balesetet szenvedett. Napokkal szenteste előtt karácsonyfáért indultak, autójukkal azonban egy kamionnak ütköztek. Neilia és lányuk, Naomi életüket vesztették, két fiuk, Beau és Hunter súlyos sérülésekkel élték túl a balesetet. Biden mély depresszióba zuhant, de a szenátori tisztségtől nem állt el: Beau kórházi ágya mellett tette le hivatali esküjét 1973-ban. Fiai és szenátusi kollégái tartották benne a lelket, de a kilábalást az is segítette, hogy 1975-ben bemutatták második és jelenlegi feleségének, Jillnek, akivel 1977-ben kötöttek házasságot. Közös gyermekük, Ashley 1981-ben született.
– Hogy családjával a lehető legtöbb időt tölthesse, harminchat éven át szinte minden nap vonattal ingázott delaware-i otthona és Washington között. A vonatutat munkával, hírlapok olvasásával töltötte. Rá is ragadt az Amtrak Joe becenév. A vasúti közlekedéssel a közembereknek is próbált imponálni, a 2020-as elnöki kampány során is vonattal járt Ohióba és Pennsylvaniába kampányolni.
– Közeli szövetségese volt Jimmy Carter demokrata elnöknek, akit 1976-ban választottak az Egyesült Államok 39. elnökévé. Biden ekkor már a szenátus külügyi bizottságának tagja volt. Bizottsági tevékenységének első évtizedében a hidegháború miatt felgyorsult fegyverkezés visszaszorítására összpontosított. 1979-ben Moszkvában tárgyalt Andrej Gromiko szovjet külügyminiszterrel a Szovjetunió afganisztáni beavatkozása miatt ratifikálás nélkül maradt, a hadászati fegyverek korlátozásáról szóló SALT–2-megállapodásról.
– Először 1987-ben indult az elnöki tisztségért, a kampányban azonban plágiumbotrányokba keveredett. Először azzal vádolták, hogy plagizálta Neil Kinnock, a brit Munkáspárt akkori vezetőjének egyik beszédét, később kiderült, hogy John F. Kennedytől is hivatkozás nélkül kölcsönzött pár gondolatot. Végül feladta a versenyt, néhány hónappal később pedig sztrókkal kórházba került, aminek következtében több műtéten is átesett.
– 2001-ben már a szenátus külügyi bizottságának vezetője volt. Ebben a minőségben utazott Dél-Koreába, hogy megvitassák a Phenjan jelentette veszélyt, miután a Bush-kormányzat elkezdett kihátrálni a kommunista diktatúrával folytatott tárgyalásokból.
– Nem véletlenül vádolták háborús uszítással a 2020-as elnöki kampány során Bident a republikánus szavazók. 2001-ben támogatta az afganisztáni háborút, egy évvel később pedig Irak inváziója mellett szavazott. A külügyi bizottság élén több meghallgatást is összehívott a közel-keleti ország lerohanásának támogatása érdekében. Idővel azonban változott a véleménye, éles kritikusává vált a beavatkozásnak. Különösen az után, hogy kiszivárgott: amerikai katonák atrocitásokat követtek el a Bagdad melletti Abu Ghraib börtön iraki foglyaival szemben. (2004)
– 2007-ben Biden a felekezeti alapú polgárháborúvá fajult iraki konfliktus lehetséges rendezésén tevékenykedett, mondhatni, hogy jóvátegye korábbi „hibáját”. Ellenezte az amerikai katonák számának növelését, viszont kivonásukat sem tartotta járható útnak. Egyik elképzelése az volt, hogy Irakot föderációvá alakítsák át, melyet a síiták, a szunniták és a kurdok lakta térségek alkottak volna. Mondani sem kell, Bagdad elutasította az elképzelést, Irak kérdését pedig az Obama-elnökség nyolc éve alatt sem tudták rendezni, amit az Iszlám Állam 2014-es felemelkedése nehezített tovább.
– Biden 2007-ben ismét indult az elnökségért, de nem tudott kiemelkedő eredményt elérni a Hillary Clinton és a Barack Obama által dominált versenyben, emellett a kampányfinanszírozásban is nehézségei akadtak.
– Felívelő karrierje miatt gyakran hivatkozott fiára mint Biden 2.0-ra. Beau azonban 2015-ben, agyvelőrákkal való hosszas küzdelme után elhunyt. Joe Biden ezért sem indult 2016-ban az elnöki székért, amit a gyásszal indokolt.
– Bár dolgoztak már együtt, nem álltak egymáshoz közel Obamával, mindazonáltal az elnökjelöltségért vívott küzdelem során kölcsönös tisztelet alakult ki bennük, ami abban teljesedett ki, hogy Obama felkérte alelnökjelöltjének a veterán politikust. Az öreg motoros Biden és a fiatalos Obama remek duót alkotott, amely elég ütősnek bizonyult a republikánus John McCain és Sarah Palin kettős legyőzésére. Biden nyolc éven át segítette a fiatal Obama munkáját Washingtonban, amivel a saját imidzsét is erősítette, Amerika kedvenc nagybácsijává vált. Obama nem is maradt hálátlan, hivatali idejének utolsó napjaiban Bidennek adományozta az Egyesült Államok legmagasabb polgári kitüntetését, az Elnöki Szabadság Érdemrendet.
Még egyszer, Biden karrierjéről remek fotók tekinthetők meg itt.