Mi lesz a kis ütődött populistákkal?
Még a fantáziálásnak sincs itt az ideje arról, hogy „Bidenék” (a többes szám főleg az elnök hölgykoszorúját illeti: kemény választott hölgyek, tüskés koszorú, nőuralom, plusz a kedves Michelle Obama barátságát, akinek közvetlen a befolyása is nagy lehet Joe-ra…), szóval Bidenék és az EU hogyan fogják életbe ültetni a tervezett Marshall-tervet a demokráciáért, miként fognak gátat vetni a nyugati demokráciák hömpölygő populizmus-áradatának…
De reméljük, megtalálják a leghatékonyabb módszereket. Például érdekes kérdés lehet, hogy a kelet-európai autokraták meddig maradnak hatalmon, vagy például hogy Skócia és Észak-Írország meddig hajlandó az EU-n kívül maradni, hiszen amíg Nagy-Britannia nagy okosan ki nem lépett, addig ők bent voltak, most meg vámok lesznek meg korlátozások, meg nem lesznek támogatások…
Ilyen összefüggésben ment fel a pumpánk olvasva, mit mondott az EU-val lefolytatott Brexit-tárgyalások után a népének a brit miniszterelnök. Nyilván valami populistát mondott. Azt mondta a trumpos-lompos sárga hajú brexites diadalmasan, merthogy természetesen kiütéssel győzött a kompromisszumos tárgyalásokon: „Visszavettük a a nemzeti valutánkat, a határainkat, a törvényeinket, a kereskedelmünket és a halászvizeinket.” Vajon felvilágosította valaki, hogy Nagy-Britanniának nem kellett lemondania a font sterlingől azért, hogy eurója legyen, tehát a nemzeti valutát nem kellett visszavennie? A határait még kevésbé, egy szigetország határait nagyon nehéz elvenni. A törvényeket illetően a bánat csakugyan elfog: mit fog most csinálni az EU a brit törvények nélkül, miután Boris visszavette azokat. A kereskedelem, az igen, a liberális gazdaság hajtómotorja visszavette a jogot, hogy vámot fizessen az EU-nak – ez csakugyan nagy megvalósítás. Miként az is, hogy mostantól az angolok szuverén halásznéppé válhatnak, ebben már nem akadályozhatja meg őket senki.
Hát nem aranyszájú ez a Boris? Amilyen harciasak ezek a populisták, megérjük, hogy az angol nyelvet is visszaveszi, és akkor tényleg megnézhetjük magunkat.

Marshall-terv a demokráciáért?
Az ötlet ragyogó, Bidennek nyilván nem volt ideje érdemben reagálni rá. De a populisták ellenében végre tényleg illenék komolyan venni az emberi jogokat, a kisebbségek jogait, a jogállamiságot.
A demokráciát erősítő „Marshall-terv” ötlete Heiko Maas német külügyminisztertől származik: „Az Európai Unión belüli demokrácia helyzete közvetlen kapcsolatban van az Egyesült Államokban zajló eseményekkel. Ezért a liberális demokrácia megvédelmezése érdekében szükség lenne egy demokráciát erősítő Marhsall-tervre” – javasolta Heiko Maas német külügyminiszter, miután Donald Trump amerikai elnök hívei megrohamozták a washingtoni Capitolium épületét.
„Nem hátrálhatunk meg a liberális demokrácia ellenfelei előtt. És ez nem csak az Egyesült Államokra vonatkozik, hanem Németországra és az Európai Unióra is” – mondta a német diplomácia vezetője, és hozzátette: Berlin kész együttműködni az Egyesült Államokkal egy olyan új Marshall-terv megalkotásában, amelynek célja a demokrácia megvédelmezése.
Nagyon, de nagyon jól hangzik, ráadásul kiváló témája az USA-EU őjra-egymásra-találásának, együttműködésének. Maas javaslatát akár Joe Biden is ihlethette, aki már korábban szorgalmazta, hogy hozzák létre a demokratikus államok hálózatát.
Az eredeti Marshall-tervet, mint emlékezetes, az Egyesült Államok a második világháború vége után, 1948-ban indította európai gazdaságok helyreállítására, ennek keretén belül 18 nyugati állam kapott amerikai segítséget. A program egyik legnagyobb haszonélvezője az USA szövetségesének számító Nyugat-Németország volt.
Maas azt is közölte, hogy Joe Biden és kormánya számíthat Németország támogatására, mert szerinte az amerikai demokrácia nélkül az európai sem létezhet. „A társadalmi megosztottság végső okát kell megszüntetni mindegyik országban – ez az egyik legnagyobb feladata amerikaiaknak és európaiaknak egyaránt” – jelentette ki a német külügyminiszter – olvassuk a Hvg hivatkozott cikkében.

Végül egy fontos idézet, majd megtudjuk, kitől
„Trump elnök fontos örökséget hagy ránk. Annak megértését, hogy a nacionalista, nárcisztikus populizmus mit hoz ránk. Trump ennek a világnak a legbefolyásosabb embere volt. Most éppen ő buktatja meg azt. Mert leleplezte gondolkodása, magatartása tarthatatlanságát. Nem lehet állandóan ellenséget keresni, az embereket folyamatosan harcba hívni, így a nemzetet megszakítani, mert az emberek egy része a végén hazafias meggyőződésből megy neki saját nemzetének. És ebben a pillanatban a haza korábbi leghangosabb védelmezői a haza meggyalázói lesznek. Ez történt most is. A nacionalista, nárcisztikus populizmust Trump világtényezővé tette. Most ő ölte meg.”