A TRUMPIÁDA VÉGE
Kevés vezető építette ilyen mértékben és ilyen arányban a befolyását hazugságra, féknyúzra (álhír, rémhír, kacsa, szándékvélelem). Egyetlen ember sem osztotta meg annyira az amerikai társadalmat, s nem tette annyira próbára az amerikai demokráciát, mint Donald Trump. Egyik amerikai elnök sem volt annyira tudományellenes, mint ő. Egyetlen Amerikai elnök sem fordult szembe Európával olyan ádázul, mint Donald Trump. Végül, de nem utolsósorban: egyetlen amerikai elnök sem vetemedett arra, hogy az amerikai demokrácia alapintézménye, a törvényhozás, annak székhelye, a Capitolium megostromlására tüzelje fel híveit, ahogyan ő tette. Most történelmet írt azzal is, hogy mindeddig egyetlen amerikai elnök ellen sem történt kétszer alkotmányos vádemelés.
Merész kitérő: engedjük meg, nem kevesen állítják, hogy nem csak ő indított háborút ellenfelei totális kinyírására, hanem ellene is beindult ilyen gépezet. Akkor viszont egyszerűen túljártak az eszén. Hiszen elnökként neki több hatalma volt, mint ellenfeleinek, több eszköz állt rendelkezésére, beleértve – kezdetben a szociális hálókat is. Aki nem állt mellette, lassan pedig határozottan ellene fordult: a CIA és az FBI, no meg a sajtó. Egy mai hír arról beszél, hogy már a republikánusok erős emberének, Mitch McConnellnek, a szenátus republikánus többsége vezetőjének is végleg elege lett a Főnökből, és úgy gondolja, hogy Trump a hívei hergelésével elegendő okot szolgáltatott a vádeljárás, az úgynevezett impeachment elindítására. Ez alkalmasint előrevetíti a szenátusbeli szavazás eredményét is – bár arra még jócskán várni kell, ettől a pillanattól mindenki a január 20-i beiktatásra összpontosít. Fontos, irányt meghatározó dogok fognak ott lehangzani. Azt már tudjuk, hogy Joe Biden beiktatását kedvenc amerikai színészünk, Tom Hanks közvetíti.
Az utolsó felvonás mintegy kvintesszenciája volt Donald Trump uralgásának. Mindent bevetett: harsogta, hogy a választáson csalás áldozata lesz, ahogy előre nem tudta bizonyítani, úgy nem tudta bizonyítani, bár még vehemensebben és minden bizonyíték nélkül állította, hogy nem veszített (eközben rekordot döntött az egyéni szavazatok különbsége is Biden javára), azzal vádolta ellenlábasát, hogy megvesztegetéssel gyűjtött szavazatokat – közben kiderült, hogy épp ő próbálta (Georgiában) csalásra, visszaélésre rávenni egyik helyi vezető párttársát.
Végül iszonyatosan túljártak az eszén január hatodikán, amikor bizonyára úgy kalkulált, hogy feltüzelve híveit, azok hevesen tüntetni kezdenek Biden és a kongresszus ellen, a „békés tüntetők ellen” a rendfenntartók felháborító dolgokat követnek el, talán még ilyen-olyan áldozatok is lesznek: a közhangulat a demokraták ellen fordul, ő pedig a többszörös áldozat szerepében tetszeleghet. Csakhogy a békés, ám annál lelkesebb konteóhívők, sámánok, egyszerű bunkósok betörhettek, rongálhattak, fenyegetőzhettek, feltehették a lábukat az asztalra, elüvölthették hülyeségeiket, bent hamar magkapták a magukét.
Őrjáratunk késő estig leste a sajtót, hogy milyen döntéssel ért véget a washingtoni képviselőházban – a szépen rendbe tett Capitoliumban – Nancy Pelosiék gyűlése. Az eredményt elsőként az Index NEWSROOM-rovatvezetője írta meg egy kiváló cikkben.
A washingtoni szövetségi képviselőház szerdán 232-197 arányban megszavazta a határozatot Donald Trump alkotmányos elmozdításáról, az úgynevezett impeachmentről. Ő az első elnök az Egyesült Államok történetében, akivel másodszor megtörténik ez. Mindenesetre Mitch McConnell szenátusi elnök szerdán közleményben jelezte, hogy a testület január 19-ig biztosan nem dönt az ügyről. Donald Trump hivatalosan már csak egy hétig, a megválasztott elnök, a demokrata Joe Biden január 20-i beiktatásáig marad hivatalban. Addig a szenátusnak a beiktatással kell foglalkoznia, és eljárási okokból sincs idő arra, hogy döntésre vigyék az ügyet.
Rövid, de intenzív őrjáratunk ezzel véget ért, nyugodtan térünk pihenőre. Azért még foglaljuk össze a történteket!
- Az amerikai képviselőház demokrata többsége tíz republikánus képviselő támogatásával megszavazta a Donald Trump elleni impeachment megindítását, felkelésre felbujtásra hivatkozva vád alá helyezte az elnököt.
- Trump az első amerikai elnök, aki ellen másodszor is megszavazta a törvényhozás alsóháza az alkotmányos vádeljárást. (Ráadásul egy mandátum alatt!)
- A vádeljárás második szakasza a felsőházban legkorábban január 19-én kezdődhet, ezért Trump elnöki ciklusa után folytatják majd le.
- A szenátusban 50-50-es felállás mellett a demokratáknak legalább tizenhét republikánus szenátor támogatására is szükségük volna a kétharmadhoz. Egyelőre nincs jele annak, hogy ekkora támogatást kaphatna a Trump elleni eljárás, de a republikánusok szenátusi vezetője egyelőre kivár.
- Ha a szenátus Trump ellen döntene, egyben arról is szavazhatna, hogy eltiltsa a volt elnököknek járó juttatásoktól, és a 2024-es újabb elnökválasztási indulástól.
- A jövő szerdán beiktatandó Joe Biden elnökségének eleje így viszont egyszerre szólna kabinetjének kinevezéséről/véglegesítéséről, első terveinek törvénybe iktatásáról, valamint a Trump elleni eljárásról. Nem fogunk unatkozni.