A Fidesz árgus szemekkel figyeli, mit csinál a szélsőjobboldal, hogyan rezonál arra a társadalom. Ha úgy érzi, hogy egy téma vagy ügy népszerű lehet, azonnal lecsap rá, átveszi a kezdeményezést – nyilatkozta Hunyadi Bulcsú, a Political Capital vezető elemzője.
Magyarország a magyaroké – közölte Orbán Viktor kormányfő. Régebben is mondta már ezt, most azonban gyors egymásutánban többször is: először hétfőn, a parlamentben, másodszor pénteken, a Kossuth rádióban. A kijelentés akkor hangzott el, amikor a Magyarországra hívott vendégmunkások ügye került elő, illetve az, hogy a miniszterelnök szerint „idegenrendészeti szigorításra van szükség a növekvő migrációs nyomás miatt”.
A kormánypárti sajtó felerősítette az üzenetet, ami annak a jele, hogy Orbán Viktor végképp igyekszik átvenni a hajdani jobbikos jelszót. 2009-ben ugyanis, amikor a Jobbik még markánsan szélsőjobboldali nézeteket hirdetett, a párt Magyarország a magyaroké címmel jelentette meg programját. A 2010-es parlamenti választáson ugyanez volt a párt egyik kampányszlogenje. Ma már csak a Jobbik szélsőjobboldali örökségét hordozó Mi Hazánk politikusaitól lehet hallani hasonlót – és Orbán Viktortól.
A miniszterelnök kijelentése, miszerint „Magyarország a magyaroké, a munkahelyek a magyarokat illetik”, különösen cinikus akkor, amikor a kormány azon dolgozik, hogy minél több vendégmunkás jöhessen Magyarországra, azokba a gyárakba, amelyek idetelepítésén ugyancsak nagy erőkkel dolgozik a kormány – nyilatkozta lapunknak Hunyadi Bulcsú, a Political Capital szakmai vezetője. Közben – jegyezte meg – más munkákra sincs már elég ember itthon.
Orbán Viktor részéről nem újdonság, hogy a szélsőjobbtól kölcsönöz gondolatokat, témákat és kifejezéseket – folytatta kérdésünkre Hunyadi Bulcsú.
A Fidesz nagyjából a 2000-es évek második felétől az „egy a tábor, egy zászló” stratégiát követi, amelynek lényege, hogy dominálnia kell a teljes jobboldalt, nem hagyhat ellenőrzés nélküli teret a szélsőjobbnak. Átveszi a szélsőjobb témáit, nehogy azok a fejére nőjenek.
Hunyadi Bulcsú megállapítása szerint a szélsőjobb ezért – jogosan – tekint magára faltörő kosként, amely „minél jobbra, minél jobban” tolja a Fideszt. A Fidesz árgus szemekkel figyeli, mit csinál a Mi Hazánk (és más szélsőjobboldali szervezetek), hogyan rezonál arra a társadalom. Ha a kormánypárt úgy érzi, hogy egy téma vagy ügy népszerű lehet, azonnal lecsap rá, átveszi a kezdeményezést, nehogy a szélsőjobboldal profitáljon belőle.
A Magyarország a magyaroké kijelentés illeszkedik abba a sorba, amikor Orbán Viktor már a rasszizmus határait súrolja, vagy át is lépi azt
– állapította meg Hunyadi Bulcsú. Ilyen eset volt, amikor 2017-ben a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara gazdasági évadnyitóján arról beszélt, hogy „meg kell őrizni Magyarország etnikai homogenitását”. 2022-ben Tusnádfürdőn „kevert fajú világot” emlegetett, szembeállítva azzal, hogy „a Kárpát-medencében mi nem vagyunk kevert fajúak”. Világos, hogy a miniszterelnök egyik esetben sem kultúráról, hanem etnikumról, fajról beszélt – nyomatékosította a Political Capital szakmai vezetője.
Orbán Viktor: Előfordul, hogy néha félreérthetően fogalmazok – Percről percre a bécsi sajtótájékoztatóról – Az osztrák kancellár megmondta Orbán Viktornak, hogy…
Orbán Viktor és a Fidesz más politikusai is gyakran használják a „nagy csere” ( franciául le grand remplacement) összeesküvés-elméletet – hívta fel a figyelmet Hunyadi Bulcsú. Mindez egyértelműen a szélsőjobbról ered, és több nagy szélsőjobboldali terrorcselekmény elkövetője világlátásának is a központi eleme volt. Eszerint a jól szervezett külső (például muszlim bevándorlók) „betelepítése” és belső ellenségek (például liberálisok, melegek) fenyegetik a hagyományos értékek talaján álló, egyre fogyatkozó fehér, európai „fajt” és civilizációt.
A bevándorlásellenesség mellett a Fidesz a szélsőjobbtól vette át a gender- és LMBTQ-ellenességet, az antiszemita gyökerű összeesküvés-elméletekkel való játékot is. Hunyadi Bulcsú a Soros György elleni kampányt említette, vagy azt, amikor Brüsszelt a „globalista elit” és a „pénzügyi csoportok” foglyaként ábrázolják. A szélsőjobbról érkezett a „bűnös nyugat” gondolata, ahogyan a „börtönbiznisz” jelszava, a Nagy-Magyarország- és a Trianon-kultusz, a Horthy-korszak idealizálása, valamint számos más identitás-, kultúra- és emlékezetpolitikai elem is.
Azzal, hogy a miniszterelnök, más kormányzati politikusok és Fidesz-közeli megmondóemberek következetesen használják a szélsőjobboldalról átvett gondolatokat és szavakat, legitimmé és széles körben elfogadottá teszik azokat – hangsúlyozta Hunyadi Bulcsú. Másrészt – tette hozzá – maguk is egyre jobban csúsznak ki a jobbszélre, ahogy ezt az etnikai homogenitással és már-már a fajtisztasággal dobálózó miniszterelnök esete is jelzi.
Gulyás Gergely: Orbán Balázs nagykorú, Dúró Dórának nem köszönték meg L. Simon László kirúgatását
Megjelent a Népszava Belföld rovatában 2023. november 11-én.