Orbán kitért a magyar gazdaság kilátásaira is, és emlékeztetett, hogy a Covid-járvány és a 2022-es háború nehéz helyzetbe hozta az országot. Ugyanakkor bizakodó, hogy a 2030-2040 közötti időszakra vonatkozó tervekről beszélhet majd a 2024-es Tusványoson.
A Brüsszellel csatározó kormányfő az EU jelenlegi stratégiáját egy négy keréken defektes autóhoz hasonlította, és hangsúlyozta, hogy az Uniónak új vízióra van szüksége. Magyarországnak saját stratégiát kell követnie a siker érdekében, idézi Orbán tavalyi beszédét a Digi 24.
A bukaresti hírportál rámutat: Orbán rendszeresen „jóslatokkal” szolgál Tusványoson, ezek valójában saját politikai stratégiájának és ideológiai keretezésének a termékei, a magyar miniszterelnök arról beszél, hogy ő és az általa vezetett kormány milyen ideológiai és politikai stratégiát fog követni. 2018-ban az orosz-ukrán konfliktusról, 2016-ban Donald Trumpról beszélt Tusványoson, és 2014-ben itt részletezte először az illiberális demokráciáról szóló elképzelését.
A lap megemlíti azt is, hogy Orbán Viktor először 1998-ban tartott beszédet Tusványoson, akkor újonnan megválasztott miniszterelnökként hangsúlyozta Magyarország NATO-tagságának fontosságát. Azóta évről évre politikai beszédekkel tér vissza, amelyek azt a célt szolgálják, hogy az aktuálpolitikai kihívások és a helyzetértékelés mellett a jövőre vonatkozó stratégiáját fogalmazza meg hallgatósága előtt.
RFI: A békemisszió Tusványoson folytatódik
Annak ellenére, hogy az EU Brüsszelbe helyezte át a külügyminiszterek találkozóját Budapestről, ami Orbán Viktor közelmúltbeli moszkvai és pekingi látogatásának következménye, írja a Radio France International román nyelvű portálja, a magyar miniszterelnök zavartalanul folytatja a békemisszióját.
„A brüsszeli döntés szimbolikus vereség Orbán Viktor és diplomáciája számára, de valószínűtlen, hogy csillapítaná Orbán lendületét, aki újabb beszédre készül szombaton, a hagyományos Tusványosi Nyári Egyetemen” – részletezi a cikk.
A portál szerint Tusványos Orbán kedvenc helyszíne, ahol rendszeresen megosztja gondolatait az illiberális rezsimekről, revizionista és xenofób eszmékről, valamint időnként a román állam kifigurázásáról is. Idén az RFI szerint a globális új világrend lesz a téma, amelyre különösen nagy hangsúlyt fektet Vlagyimir Putyin és Hszi Csin-ping is, így Orbán, aki nemrég mindkét autokrata vezetővel tárgyalt, maga is erről fog értekezni hallgatósága előtt.