A miniszterelnök általában Ukrajna felkészületlenségével érvel az uniós csatlakozása ellen, valójában azonban az Egyesült Államok európai befolyásának növekedésétől tart.
Zárt körű tanácskozáson teljesen más aggályokat fogalmazott meg Orbán Viktor az ukrán uniós csatlakozással kapcsolatban, mint amit aztán később hivatalosan kommunikált. A Direkt36 szerint a miniszterelnök valójában a saját geopolitikai mozgásterét félti. Arról beszélt ugyanis, hogy Ukrajna EU-csatlakozása felborítaná az Európán belüli hatalmi viszonyokat, és túl nagy befolyást szerezne a térségben az Egyesült Államok.
A portál szerint a kormányfő erről egy tavaly tavaszi tanácskozáson beszélt az Országgyűlés vezető tisztviselőinek, a parlamenti képviselők által „EU-s nagytanácsnak” nevezett fórumon, amit jogszabály szerint az Európai Tanács ülései előtt hívnak össze. Ezeken az üléseken több ellenzéki képviselő is jelen szokott lenni, ugyanakkor a tanács rendszeres résztvevői szerint ezeken az alkalmakon a nyilvános parlamenti ülésekhez képest jóval békésebb a hangulat, Orbán Viktor pedig esetenként távlati elképzeléseiről is beszélni szokott.
A miniszterelnök egy ilyen, március 20-i találkozón beszélt arról, hogy titkosszolgálati forrásokból származó információi szerint az Egyesült Államok állítólag megígérte Ukrajnának, hogy az uniós csatlakozási tárgyalások még 2023-ban el fognak kezdődni a háború sújtotta országgal (az persze jó kérdés, hogy erről miért az Egyesült Államok dönt – a szerk.). Volodimir Zelenszkij úgy megy rá az elnökválasztási kampányra, hogy megkezdődtek a tárgyalások Ukrajnával” – mondta Orbán Viktor. Ezzel arra célzott, hogy erősödhet az ukrán elnök belpolitikai pozíciója, azonban a kormányfő már itt előrevetítette, hogy „lesz egy kis csinn-bumm cirkusz előtte”, vagyis, hogy a magyar kormány ehhez csak feltételekkel fog hozzájárulni. Orbán Viktor itt azt is elmondta, arra számít, hogy
„bár némi eredményt el tudnak majd érni, például a kárpátaljai magyarok jogainak helyreállítása terén, érdemi akadályt nem tudnak gördíteni az ukrán uniós csatlakozás elé, gyorsan „át fogják rajtunk nyomni Ukrajna EU-s tagságát”.
Ezt követően beszélt az ukrán csatlakozással kapcsolatos lényegi aggályairól: a csatlakozással ugyanis szerinte létrejön egy olyan erőközpont, amint mind katonailag, mind politikai, mind gazdasági értelemben az Egyesült Államok fog uralni. Ehhez az észak-közép-európai zónához fog tartozni Orbán Viktor szerint szorosabban a három balti állam, Lengyelország, az Oroszország által a területei egy részétől megfosztott Ukrajna, illetve valamennyire lazábban Románia is – vagyis olyan országok, amelyek Oroszországtól tartva amúgy is szorosabb kapcsolatot ápolnak Washingtonnal. Mivel e terület lakóinak a száma együtt felülmúlja például Franciaországét, Orbán Viktor számításai szerint a befolyásuk is nagyobb lesz a franciákénál. A magyar miniszterelnök elmondása szerint Emmanuel Macronnak is vázolta már ezt a helyzetet, de a francia elnöknek nem volt teljesen világos, hogy mit mivel kell összeadni.
Orbán Viktor mégsem vétózott, az Európai Unió megkezdi a csatlakozási tárgyalásokat Ukrajnával és Moldovával – Eddig tartott a magyar virtus.
Azt Orbán Viktor nem árulta el, hogy valójában mi az összefüggés az Egyesült Államok uralta erőközpont és Ukrajna EU-csatlakozása között – az Egyesült Államok nem az Európai Unió tagja –, és kérdés az is, hogy a másik fő érdekeltnek, az állítólagos amerikai erőközpont által közvetlenül fenyegetett Vlagyimir Putyinnak miért nincs kifogása Ukrajna EU-csatlakozásával szemben.
Megjelent a Népszava Belföld és Külföld rovatában 2024. január 31-én.