A Magyar Hang cikke.

Orbán Viktor kormányfő és Ilham Aliyev azeri elnök a Türk Államok Szervezetének (TÁSZ) csúcstalálkozóján
az azerbajdzsáni Susában 2024. július 6-án (Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher)

A Türk Államok Szervezetét (TÁSZ) a Kelet és Nyugat közötti együttműködés létfontosságú pillérének nevezte Orbán Viktor magyar miniszterelnök szombaton az azerbajdzsáni Susában, ahol a szervezet informális csúcstalálkozóját tartotta. A féléves magyar uniós elnökségről szólva Orbán Viktor kiemelte, hogy azt békemissziónak tekintik. Ezzel összefüggésben felidézte kijevi és moszkvai útját.

Az MTI beszámolója szerint Orbán Viktor a 2020 novemberében ismét azeri ellenőrzés alá került hegyi-karabahi Susa városát reménykeltőnek nevezte a béke szempontjából Magyarország számára, amely – mint fogalmazott – két és fél éve él az ukrajnai háború árnyékában. A magyar kormányfő tisztelettel adózott Ilham Aliyev azeri elnöknek, amiért a kaukázusi térség több százezer lakójának visszaadta a békés élet lehetőségét. – Reméljük, hogy hamarosan Európában is megtaláljuk ezt az ösvényt – húzta alá. Arról a magyar miniszterelnök már nem ejtett szót, de fontos tudni, hogy Örményország és Azerbajdzsán három évtizede áll konfliktusban a Hegyi-Karabah régió miatt.

A hivatalos adatok szerint mintegy 120 ezer keresztény örmény lakott Karabahban, de az azeri offenzívák miatt és a megtorlásoktól tartva tavaly őszre szinte mindegyikük elmenekült onnan, ahol egyébként több mint kétezer éven át éltek.

A júniusi európai parlamenti (EP-) választásokról szólva megjegyezte, hogy az igazi politikai földrengéssel ért fel. Mint mondta, huszonhét uniós tagállamból húszban az emberek változásra voksoltak. Kiemelte, hogy egyes háborúpárti kormányok megbuktak vagy jelentősen meggyengültek. Mindezzel összefüggésben szólt a hétfőn megalakuló, Patrióták Európáért nevű pártcsoportról is, amely a harmadik legerősebb csoport lesz az EP-ben.

Orbán Viktor felhívta a figyelmet arra a veszélyre, hogy az ukrajnai háború következményeként ismét hatalmi blokkokra szakadhat a világ. Mint mondta, tekintettel a szomorú történelmi tapasztalatra, előnyben részesítenénk az összefonódás és a globális együttműködés helyreállításán alapuló jövőképet. Ezért a Kelet és Nyugat közötti együttműködés fenntartásának létfontosságú pilléreként tekintünk a Türk Államok Szervezetére – hangsúlyozta a magyar kormányfő.