
a Karmelita kolostorban 2025. március 1-jén. (Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher)
Orbán Viktor miniszterelnöknél az európai politikai aréna élvez elsőbbséget a határon túli magyar szövetségeseivel, a kisebbségi érdekképviselettel szemben – ekként értékelte Kiss Tamás szociológus, a kolozsvári Nemzeti Kisebbségkutató Intézet munkatársa a kormányfő tihanyi beszédét, amelyben a román elnökválasztásról szólva a magyarellenes politikusként ismert George Simionnal (AUR, Szövetség a Románok Egyesüléséért) való egyetértését hangsúlyozta. Orbán Viktor szerint „nem szólunk bele a most folyó román elnökválasztási küzdelembe, de annyit üzenünk innen, a Kárpát-medence közepéről, e szimbolikus helyről, hogy biztosítjuk Románia népét és jövendő elnökét, hogy mi az összefogás és az együttműködés talaján állunk, ezért semmilyen elszigetelést, politikai retorziót nem fogunk támogatni Romániával és annak vezetőjével szemben. (…) A kereszténységért és a szuverenitásért folytatott küzdelemben számíthatunk egymásra.”
Szavai nagy visszhangot kaptak Erdélyben, hiszen éppen ellentétes azzal, mint amit a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) hangoztat, amely a rivális Nicusor Danra való szavazásra buzdít, mióta ismertté vált az elnökválasztás első fordulójának eredménye (ezt nagy fölénnyel nyerte meg Simion 41 százalékkal, a második Dan 20 százalékot kapott).
– George Simion támogatásával egy ismerős, létező mintát követ Orbán Viktor. Simionra olyan fontos európai szövetségesként tekint, mint amilyen Aleksandar Vucic, aki ahhoz a szerb radikális párthoz kötődik, amely tömeggyilkossággal, etnikai tisztogatással hozható összefüggésbe (Szrebrenyica, Vukovár). Simion a két világháború közötti fasiszta előképekre utal politikai szimbolikájában. Ezek arról árulkodnak, hogy Orbán Viktornak nincsenek gátlásai, amikor az elvbarátait megpróbálja rendszerbe szedni. Simion és Orbán formálódó együttműködésének az a jelentősége, hogy a visegrádi országok szövetsége szétesett – elsősorban Magyarország Oroszországhoz fűződő viszonya miatt –, és az Európai Unión belül alakulhat egy magyar-román-szlovák tengely. Ha Simion megnyeri a választást, ez számára is értékes szövetség lesz. A szélsőjobboldali-populisták pozícióit jelentős mértékben erősítheti – monda Kiss Tamás.
Noha a magyar kormányfőnek Robert Ficóval is van együttműködése, de az erdélyi magyarok szempontjából a Vuciccsal való együttműködés a releváns. Ennek apropóján a szociológus emlékeztetett: a vajdasági magyarok egyszerre függnek a budapesti és a belgrádi politikától. Úgy fogalmazott: a vajdasági politikai életből és a kisebbségi intézményrendszerből a demokratikus működési módnak még az írmagját is kiirtották. Ez a legnagyobb veszély szerinte, amely az együttműködéssel leselkedhet az erdélyi magyarokra, ami – úgy véli – biztosan bekövetkezik Orbán és Simion együttműködésre lépése esetén. A másik veszély a kisebbségi – oktatási, kulturális, tudományos – intézményrendszernek finanszírozását és az etnikai képviseleti rendszert fenyegeti; az etnikai autokrácia kiteljesedésének lehetőségével járhat, amelynek jelei már most is erősek – hacsak nem sikerül Romániában megállítani a szélsőségek előretörését.
Kiss Tamás szerint a magyar miniszterelnök szavai kognitív disszonanciát okoztak az erdélyi magyarok fejében.
– Az autokratikus erők még nem diadalmaskodtak felettünk, de már azt látom, hogy a kognitív disszonancia feloldása zajlik, és ebben az erdélyi magyar értelmiség érvkészlete kimeríthetetlen, amikor az Orbán Viktorhoz való lojalitást kell kinyilvánítani. Ennek megjelenési formái azok az érvek, miszerint Orbán azért öleli magához Simiont, hogy bennünket – erdélyi magyarokat – védjen; nem Simiont, hanem Simion politikáját támogatja – hívta fel a figyelmet ezekre. Úgy véli, ha az elnökválasztáson sikerülne megállítani a román szélsőjobb előretörését, az esélyt adna a magyar közösségnek arra, hogy enyhítse az autokratikus intézményi kényszereket, ami hatással lenne az RMDSZ-re is, mivel vélhetően nem mindenki igazodna a párton belül Orbán Viktorhoz, különösen hogy a következő magyarországi választáson sem borítékolható a győzelme. Ha viszont Simion győz, az alkalmazkodás folyamata elkerülhetetlenné válik.
Mint arról beszámoltunk, a miniszterelnök tihanyi beszéde után Orbán Viktor és Kelemen Hunor RMDSZ-elnök telefonon egyeztetett, Kelemen Hunor pedig videóüzenetben fordult a magyarokhoz, amiben emlékeztetett: George Simion nem szuverenista és nem keresztény, hanem „magyarellenes!” „Nem felejtjük el, hogy Úz-völgyében nagyapáink sírjain táncolt, és nem felejtjük el, hogy perek százaival támadja anyanyelvünket, zászlóinkat, szimbólumainkat”. Arra biztatta magyarokat, hogy a rivális Nicusor Danra voksoljanak. Hétfőn pedig a fideszes Kövér László házelnök igyekezett tompítani Orbán szavainak élét.
– Orbán Viktor őrült politikai vágtába kezdett, ezzel lehetetlen helyzetbe hozta a partner RMDSZ-t, amely nem is tudta lekövetni ezt az irányváltást. Ez jelentős kognitív disszonanciához vezetett a választókban. Reprezentatív kutatásunk szerint a magyar választóknak mindössze 4 százaléka bízik Simionban, a 96 százalékuk nem, gyakorlatilag konszenzuálisan elutasítja a közösség, és egzisztenciális veszélyt lát a személyében, miközben Orbán Viktor népszerűsége jelentős. Nem csak arról van szó, hogy az erdélyi magyar közösséggel szemben kedvezőtlen folyamatot indít be Orbán Viktor, hanem a Fidesz szövetségese, az RMDSZ politikai érdekeit is figyelmen kívül hagyja – mutatott rá. Úgy véli, hogy Orbánnak a saját választáspolitikai szempontjából hiba volt Simiont megtámogatnia, nem látni, hogyan húzhatna ebből hasznot akár Erdélyben, akár Magyarországon. Arra nem számít, hogy emiatt tömegesen kezdenének el szervezkedni Orbán ellen az erdélyi választók, bár az értelmiségben vannak kritikus hangok.
Ma megírtuk, hogy rendkívül szoros küzdelmet vetít előre a román elnökválasztás a május 18-i második fordulóra a legújabb, kedden közzétett felmérés. Az AtlasIntel közvéleménykutató május 9-12. között végzett internetfelhasználó válaszain alapuló felmérése azonos támogatottságot mutatott ki a két elnökjelölt számára: Simionra és Danra is egyaránt a megkérdezettek 48,2 százalék adná voksát.
Kiss Tamás szerint Nicusor Dannak a mozgósításban vannak tartalékai. A magyar szavazatok többségét megkaphatja, sőt, nagyobb választási részvételre számít a többségében magyarok lakta vidékeken. Megkaphatja a liberálisok, az RMDSZ, és az USR szavazónak támogatását is, de tény, hogy Simionnak jelentős az előnye. A szociáldemokrata párt szavazói esetében viszont nem valószínű, hogy Nicusor Danra voksolnának.