„Magyarország se nem bírja, se nem akarja támogatni” Ukrajnát – mondta Orbán Viktor a Kossuth rádióban péntek reggel. A magyar kormányfő Brüsszelből jelentkezett be, a kétnapos EU-csúcsról. A szokásos heti rádiónyilatkozatot a Telex ismertette.
A brüsszeliek háborús stratégiája megbukott Orbán Viktor szerint. Az volt a terv, hogy Ukrajna vállaljon egy honvédő háborút, amihez az EU ad fegyvereket és pénzt, de ez ma már nem működik, vélte Orbán. A magyarok (azaz a magyar kormány – szerk. megj.) a kezdetektől fogva azt mondták, hogy ez rossz stratégia. „Az orosz elnök nem fog megbukni Moszkvában, az ukránok nem fognak nyerni. Ilyenkor meg kell állni, szükség van egy B-tervre” – jelentette ki a magyar kormányfő.
A brüsszeli csúcson kiderült, hogy plusz 100 milliárd euróra van szükség a kibővített EU-s költségvetéshez, ebből az unió Ukrajnát és a migrációt támogatná – vázolta fel a magyarországi hallgató számára Orbán Viktor, és elmondta vissza is dobták az EU-s előterjesztést, mert elfogadásra alkalmatlan volt. A magyar miniszterelnök szerint ugyanis a migráció magával hozza a terrorizmust, a bajt hozták ide ahelyett, hogy a segítséget vitték volna oda.
Az EU-nak decemberben kell döntenie a 2021-27-es költségvetés felülvizsgálatáról, amelynek értéke 1100 milliárd euró, és amely már így is túlfeszített a világjárvány idején és Oroszország 2022-es ukrajnai inváziója után felmerült sürgősségi kiadások miatt.
Az Európai Bizottság azt javasolta, hogy a tagállamok a közös költségvetésben nagyobb mértékben járuljanak hozzá az Ukrajnának nyújtott 50 milliárd euróhoz, és további 15 milliárd eurót költsenek a migrációs problémák megoldására. Egy másik javaslat 20 milliárd eurós katonai segélyt irányozna elő Ukrajnának.
„Úgy találtuk, hogy ez a javaslat nem volt megfelelően megfogalmazva, és nem alkalmas arra, hogy komoly tárgyalások alapjául szolgáljon, ezért elutasítottuk” – mondta Orbán. „Nagy csata volt, különösen az ukrán kérdésben”.
A nacionalista Orbán, aki az elmúlt tizenhárom évben folyamatosan összeütközésbe került Brüsszellel a kritikusai szerint a magyar demokratikus értékeket aláásó politikája miatt, azt mondta, hogy a jövő évi európai választásokon vezetőváltásra van szükség Brüsszelben – írja a News.ro.
Brüsszel nem csak pénzügyi problémával néz szembe emiatt, hanem vezetői problémával is – ezért is van szükség a magyar kormányfő szerint változásra Brüsszelben. A mostani EU-s vezetők lehet, hogy békeidőben el tudják végezni a munkájukat, de háborúban, viharban, kalózhajókkal a láthatáron ez nem megy nekik – vezette le.
Min kell változtatni Brüsszelben? A jövő évi EU-s választásokon változásra van szükség. „Nem babra megy a játék, komolyra fordultak a dolgok.” Újabb nemzeti konzultációra van szükség, van tíz-tizenegy fontos kérdés, amiben elmondhatják az emberek a véleményüket. Ha ezzel meglenne a felhatalmazás, „akkor orkánerejű szélben is be tudnám kormányozni Magyarország hajóját a brüsszeli kikötőbe.”
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök arra kérte a csütörtökön Brüsszelben ülésező uniós állam- és kormányfőket, hogy gyorsítsák fel Ukrajna csatlakozását az Európai Unióhoz, és kifejezte reményét, hogy a csatlakozási tárgyalások a következő, december közepén tartandó uniós csúcstalálkozón megkezdődhetnek.
A kérdést „biztonsági szempontból” kell kezelni – magyarázta az ukrán államfő az európai vezetőknek videokonferencián keresztül. „Oroszország ma nem azért harcol, hogy Mariupolban vagy a Krímben maradhasson, hanem azért, hogy eljuthasson Tartuba (Észtországban) vagy Gdanskba (Lengyelországban)” – mondta. “Oroszország nem csak azért próbálja megváltoztatni Ukrajna határait, hogy elfoglalja egyik vagy másik régiónkat, hanem azért, hogy megváltoztassa az összes olyan határt, amely nem tetszik neki” – mutatott rá. Volodimir Zelenszkij biztosította az EU-s vezetőket, hogy Ukrajna megteszi a szükséges erőfeszítéseket az európai tagsági kritériumok teljesítése érdekében. „Számítunk az önök egységes válaszára, arra a döntésre, hogy tárgyalásokat indítanak Ukrajna európai uniós csatlakozásáról” – hangsúlyozta.
„Az unió egy sor olyan intézkedésen dolgozik, amelyek célja, hogy megnyugtassák Ukrajnát, hogy továbbra is képes visszaverni az orosz agressziót. A 27-ek igyekeznek biztosítékot adni arra, hogy az EU továbbra is támogatni fogja Ukrajnát „mindaddig, amíg szükséges” – áll a csúcstalálkozó nyilatkozattervezetében.
Ugyanakkor a Gázai övezetben zajló háború beárnyékolja Oroszország Ukrajna elleni, húsz hónapja tartó háborúját – mutat rá az News.ro tudósítása, hozzátéve, hogy emellett az amerikai kongresszusi válság is kérdéseket vet fel a Kijevnek nyújtott további amerikai katonai segélyekkel kapcsolatban.