Az EU állam- és kormányfőinek csütörtökön kezdődött kétnapos brüsszeli csúcstalálkozóján a svéd miniszerelnök kérdőre vonhatta magyar kollégáját a NATO-csatlakozás késleltetése miatt. Volodimir Zelenszkij ezúttal videókapcsolaton keresztül szólalt fel. 

Orbán Viktor is jóváhagyta, az EU-csúcs zárónyilatkozata nem zárja ki az újabb szankciókat Oroszország ellen
Fotó: Ludovic Marin | Forrás: AFP

Az ukrán elnök éppen úton volt, ostrom sújtotta városokat keresett fel és egy vasúti kocsiból jelentkezett be a tanácskozásra. Rövid beszédében azt kérte az EU vezetőitől, hogy gyorsítsák fel a modern harci gépek és hosszú hatótávolságú rakéták átadását, mert ezek híján elnyúlhat a háború. Újabb szankciókat sürgetett Oroszországgal szemben, a csatlakozási tárgyalások mielőbbi elindítását Ukrajnával és béketárgyalások megkezdését az ukrán béketerv alapján, lehetőleg egy európai városban. Zelenszkij üdvözölte a lőszerszállítmányokról és lőszerbeszerzésről nemrégiben megszületett uniós döntéseket.

EU-s források tájékoztatása szerint az ezt követő vitában Orbán Viktor arról beszélt, hogy az Ukrajnának szóló fegyverszállítmányok finanszírozására bevetett uniós pénzügyi eszközt, az Európai Békekeretet (EBK) nem csak a háború sújtotta ország támogatására kéne felhasználni, hanem egyéb EU-missziókra is, létrehozásának ez az eredeti célja. (Az EBK 2027-ig biztosított kerete hamarosan elfogyhat.) A kormányfő szóvá tette azt is, hogy Magyarország nem kap támogatást Brüsszeltől a kelet-európai piacokra korlátozás nélkül érkező ukrán gabonaszállítmányok miatt bajba jutott gazdák megsegítésére.

Az Ukrajnáról szóló záróközlemény szerint a vezetők „tudomásul veszik”, hogy a Nemzetközi Büntetőbíróság nemrégiben elfogatóparancsot adott ki Oroszország elnöke és a gyermekek jogaiért felelős biztosa ellen az ukrán gyermekek megszállt ukrajnai területekről Oroszországba történő jogellenes deportálásának és átszállításának háborús bűntette miatt. Az Orbán Viktor által is jóváhagyott nyilatkozat nem zárja ki, hogy esetleg újabb szankciókkal kell majd nyomást gyakorolni Oroszországra.

Ulf Kristersson svéd miniszterelnök a találkozóra érkezőben egy kérdésre azt mondta, szívesen megérdeklődné Orbán Viktortól, mivel magyarázza a svéd NATO-csatlakozás magyarországi ratifikációjának elhúzódását. A csúcson készült fotók tanúsága szerint a találkozót megtartották.

A svéd kormányfő válaszokat követel Orbán Viktortól a svéd és finn NATO-csatlakozás szétválasztása miatt – Ulf Kristersson jelezte, ezt még a ma kezdődő…

Megjelent a Népszava Külföld rovatában 2023. március 24-én.