A miniszterelnök szerint ez erősíthetné a két ország és intézményeik közötti kölcsönös bizalmat.

Orbán Viktor szerint a Magyarország és Svédország közötti kapcsolatok egyre fontosabbá válnak az Európát sújtó válságok és bizonytalanságok korában. A két ország közötti politikai és biztonsági megállapodásokat erős kölcsönös bizalomnak kell megalapozniuk. A magyar kormány ennek szellemében javasolta az Országgyűlésnek, hogy ratifikálja Svédország NATO-csatlakozását. A kölcsönös bizalom a magyar parlamentben tartott vitákban is kiemelt szerepet kapott – írja a levélben a miniszterelnök, amelyet svéd kollégájának, Ulf Kristerssonnak küldött és amely a Népszava birtokába jutott.

Már ezen a héten szavazhatnak a törökök a svéd NATO-csatlakozásról, Magyarország szégyenszemre az utolsó maradhat Az elképzelések szerint az év első miniszteri…

A levél azután született, hogy kiderült: a török parlament még ezen a héten ratifikálja a skandináv ország NATO-csatlakozását, és ezzel Magyarország marad az utolsó tagállam, amely adós a döntéssel.

Orbán Viktor intenzívebb politikai párbeszédet sürget, amely szerinte hozzájárulhatna a két ország és intézményeik közötti kölcsönös bizalom megerősítéséhez. Ezért azt javasolja svéd kollégájának, látogasson el Magyarországra, hogy véleményt cseréljenek a „bonyolult” kétoldalú kapcsolatokról, a szövetségesi és partneri együttműködésről a biztonság és a védelem területén, valamint Magyarország közelgő EU-elnökségéről.

Budapesti látogatásra hívta Orbán Viktor Svédország miniszterelnökét A NATO-csatlakozás lesz a téma. 

Megjelent a Népszava Külföld rovatában 2024. január 23-án.

Kiemelt kép forrása: Saydsvenskan – u7szerk.