Orbán új közellensége David Pressman új amerikai nagykövet, emberi jogi ügyvéd, aki egy férfival él Orbán LGBTQ-ellenes Magyarországán, így kirendelése már önmagában is arculcsapás a magyar miniszterelnöknek, és ezért máris a rezsimhez hű sajtó gúnyolódásainak középpontjába került – erről közölt rendkívül hosszú riportot a portál Lili Bayer tollából a Politico.
A szerző azzal kezdte, hogy a nagykövet már első nap látta a bombás plakátok tömegét,
amelyekhez hasonlók már évek óta elárasztják az országot, hogy terjesszék a külföldi
ellenségek összeesküvés-elméletét, mert Orbán Viktor abban látja a hatalom megtartásának eszközét, hogy félelmet és dühöt szít az emberekben. Történelmileg azonban az Egyesült Államok, akárcsak számos nyugati partnere, viszonylag csendesen reagált ezekre a kampányokra és a kormány Nyugat-ellenes retorikájára, amely gyakran az ország demokratikus visszacsúszását és az orosz propaganda helyi befolyását tükrözte.
Ez azonban Pressmannal megváltozott. Már önmagában a jelenléte is implicit arculcsapás Orbán erős ember-féle kultúrháborújának. Pressman ugyanis emberi jogi ügyvéd, azonos nemű partnerrel él, és szorosan együtt dolgozott George Clooney-val, aki a Fox News által gúnyolt „hollywoodi liberális elit” egyik kiemelkedő alakja.
Pressman neve alig két hónap alatt közismert lett, mert világgá kiabálja és még meg is
trollkodja az Orbán-kormány túlzottan propagandisztikus és összeesküvés-elméletes
bombasztikusságát.
Szólt a cikk egyebek mellett arról a kvízről, amelyet Pressman jegyzett, és amelyben azt kellett kitalálni, hogy az egyes idézetek Putyintól, vagy magyar politikusoktól származnak.
A nagykövet a portálnak elmondta: „Aggaszt, ha azt látom, hogy rakéták repülnek a kijevi játszóterekre, és közben a magyar külügyminiszter Moszkvába repül és élőben bejelentkezik a Gazprom székházából”.
Ezért vált az új nagykövet a legújabb külföldi ellenséggé Budapesten: a kormánypárti lapok „bohócdiplomáciának” gúnyolják, amit tesz, és azzal vádolják, hogy be akar avatkozni Magyarország belügyeibe.
Ráadásul Pressman közszemlére tette a magánéletét is, amikor partnerével és két gyerekével érkezett meg a köztársasági elnökhöz, hogy átadja megbízólevelét, és mindezt egy olyan országban tette, amely nemrég tiltotta be, hogy LMBTQ tartalmakat mutassanak kiskorúaknak. Erről azt mondta: „Úgy gondolom, ez önmagáért beszél. Néha a példa ereje a leghatásosabb mód arra, hogy elmondjuk, amit kommunikálni akarunk a közös értékekről és aggodalmakról”.
Pressman története sok tekintetben emblematikus az amerikai-magyar kapcsolatok alakulása szempontjából. Washingtonban a budapesti nagykövet kinevezését sokáig jelképes szerepnek tekintették, amelyet az elnök gazdag, de szaktudással nem rendelkező támogatóinak tartottak fenn. Magyarországot megbízható uniós és NATO-partnernek tekintették, amely nem követeli meg Washington különös figyelmét. Ám a demokratikus normák erodálása – és hozzá Moszkva befolyása, valamint Ukrajna elleni támadása – változtatott a megfontolásokon.
A cikk részletesen ismertette a nagykövet pályafutását, majd megállapította: Most
Magyarországnak jelentősége van Washington számára. Orbán és kormányzó pártja
ellenőrzése alá vonta a média túlnyomó részét, a független intézmények élére szövetségeseit állította, a közpénzeket politikai kampányokra költötte, és Moszkvával, valamint Pekinggel ápol jó kapcsolatokat. Mindez a globális demokratikus rend alapjaiban okozott feszültségeket.
A szerző végigkövette a nagykövet egy egész napját. Leírta, kikkel találkozott, és milyen kérdéseket tett fel. Rámutatott: Pressman a pragmatikus megközelítés mellett foglal állást, és azt mondja: célja az együttműködés a magyar kormánnyal, még akkor is, ha szurkálja aannak antidemokratikus magatartását. „Ha ezt látjuk, hogy a Kreml narratíváit propagálják a magyar sajtóban, akkor ezt világgá kürtöljük, mert ezt kell tennünk. De azzal a szándékkal tesszük, hogy ez még inkább közelítsen, és ne távolítson minket” – mondta.
Az Amerika-elleneség jelen volt Magyarországon a nagykövet érkezése előtt is. A kormány ellenőrzése alatt álló sajtóban az Ukrajna elleni támadás és a magyar ellenzéki pártokat mozgató mumus Washington. A Fideszhez kötődő orgánumok egyenesen paranoid összeesküvés-elméleteket terjesztenek egy amerikai nagykövetről, aki életét vesztette egy autóbalesetben. Az utóbbi hetekben azonban a vitriolos megfogalmazások és a Pressman elleni támadások sora hevesebbé vált – írta a szerző, és itt ismertette azt, ami azt követően történt, hogy Pressman találkozott két bíróval.
Orbán és kormánya nem csinál titkot abból, hogy nem kedveli a demokratákat, mert szerintük a demokraták rá akarják kényszeríteni Magyarországra liberális ideológiájukat. Ők tették tönkre a Magyarországhoz fűződő kapcsolatokat, nincsenek családi értékeik, és „nem keresztény” a kormányuk sem. A magyar kormány narratívájában ezzel szemben a republikánusok ennek éppen az ellenkezője. Orbán maga tisztelt meg MAGA-istákat (Make America Great Again – Tegyük Újra Naggyá Amerikát), és CPAC elnevezésű csúcsrendezvényüket. Vendégül látta Budapesten Tucker Carlsont, a Fox műsorvezetőjét, és a Twitteren Donald Trump visszatérését kívánja. Mindez már nem múlhat el válasz nélkül – írta a szerző.
Ismertetett néhányat az új nagykövet Twitteren közzétett szarkasztikus
bejegyzéseiből, és megállapította: ez persze nem mindenkinek tetszik. Két korábbi – Trump alatti – hírszerző egyenesen a Wall Street Journalban támadt Pressmanra.
A Politico megkérdezte a washingtoni külügyminisztériumot is Pressman munkájáról, és a State Department sietve kifejezésre juttatta, hogy a nagykövet a kormányzat teljes bizalmát élvezi.
Pressman hangsúlyozza, hogy a nagykövetségnek nincsenek pártpolitikai céljai. „A munkánk nem a liberális, és nem a konzervatív politikáról szól, hanem egyszerűen jobb kapcsolatot akarunk kiépíteni a magyar hatóságokkal. Ugyanakkor a munkánk alapvetően a közös értékekről szól, amelyek a (kis d-vel írt) demokrácián nyugszik, és biztosítja, hogy képesek legyünk együttműködni” – mondta. Pressman szerint, ha van kiemelt cél, akkor az az orosz propaganda leleplezése az, valamint annak figyelemmel kísérése, hogy a magyar kormány hogyan kezeli az országban a kisebbségeket. „Az amerikai kormány mindig ki fog állni azon közösségek mellett, amelyek sérülékenyek, a margóra szorultak, vagy nyomás alatt állnak, és Magyarországon van néhány ilyen” – mondta a nagykövet.
Az elvi álláspontokat félretéve, a helyzet tagadhatatlanul furcsa: egy szövetséges országból érkezett diplomata válik az első számú közellenséggé, és vezető hírré. Az egyik vasárnap délután a kormányhoz kötődő Hír TV közel fél órát szánt Pressmanra. A nagykövet erre azt mondja: nem tekinti személyesnek a dolgot, „de abszolút komolyan vesszük”. „Az Egyesült Államot képviselem, és szokatlan, ha az ember olyan közegben találja magét, mint ez” – mondta.
(Fordította: Horváth Júlia)
(POLITICO)
Címkép: Pressmann a Duna-parton rolleren
Forrás: Újnépszabadság