Az igazságügyi reformcsomag teljesítésével a magyar kormány fontos lépést tett az uniós források egy jelentős szeletének felszabadításáért. De az Orbán Viktor vezette kabinet visszafelé elsülő fegyvere lehet, hogy belengette az egész EU-költségvetés felülvizsgálatának megvétózását – írja a Portfólió.
Kép: Facebook/Orbán Viktor
A lapnak nyilatkozó brüsszeli tisztviselők szerint minden azon múlik, hogy az Európai Bizottság mennyire akarja felvenni a kesztyűt egy újabb politikai csetepatéban. Kényes egyensúlyozás vár az uniós intézményrendszerre, hogy elejét vegyék a brexitizációnak, ne tűnjenek túl puhának, és erőt is mutassanak.
A magyar kormány elvégezte az önértékelési folyamatot az igazságügyi reform esetében, amely fontos mérföldkő abban, hogy felszabaduljon mintegy 13 milliárd eurónyi uniós forrás folyósítása.
Brüsszelben most legfeljebb 90 napig vizsgálják, hogy az igazságügyi reform, valamint az annak végrehajtásával összefüggő egyéb jogszabályok, megfelelnek-e a jognak.
Az biztos, hogy szeptember második fele előtt nem igazán van értelme az utalásra várnia a kormánynak a hosszú augusztusi uniós szabadságolások miatt.
Több diplomata is további egyeztetési körökkel számol, de eltérő forgatókönyeket vázoltak, valamint másban is látták a probléma gyökerét. Még arra is több lehetséges végkifejlet van, hogy mennyit is utalnak majd Brüsszelből.
A magyar források értékelése akár egészen késő őszig is eltarthat, és akkor is csak a kohéziós források horizontális feljogosító tételek miatt blokkolt 13 milliárd eurója szabadulhat fel, de sem a hétéves költségvetés maradék része, sem a helyreállítási és ellenállóképességi eszköz (RRF) tételei nem kerülnek ki a brüsszeli zárlat alól.
Azonban a Portfolio-nak több brüsszeli forrás is megerősítette, hogy igazából egyáltalán nincs egységes álláspont Brüsszelben arról, hogy a reformok teljesítésével kiérdemelte volna az Orbán-kormány, hogy meginduljanak a kifizetések.
A miniszterelnök ugyanis a június végi uniós csúcson már belengette, hogy megvétózza az uniós költségvetés felülvizsgálatát, amely 66 milliárd eurónyi feltöltést kér a tagállamoktól a következő négy évben.
Filmekből ismert mondás, hogy terroristákkal nem tárgyalunk, és sokan állnának bele abba, hogy ha a magyar kormány túszul ejti az Európai Uniót, akkor nem szabad elengedni a konfliktust
– fogalmazott egy diplomata.
Most pedig ha a kormány tényleg elkezdi feltartani az uniós költségvetés felülvizsgálatát, akkor megint abba a helyzetbe kerül, hogy már megnyitották volna a pénzcsapot, de a Bizottság nem tűnhet gyengének
– fogalmazott egy tisztségviselő, aki szerint egyszerűen nem tehetik meg ezt a gesztust.
A másik forgatókönyvről, valamint a brexitizációról a Portfólió cikkében olvashat bővebben.
Vélhetően nem célja senkinek sem a huxit, mert mindenki rosszul járna vele, de ha elkezd átpolitizálódni az egész uniós intézményrendszer hitelessége, mert egy tagállam kormánya folyamatosan támadja az EU-t, akkor az adott országban a közakarat fordulhat Brüsszel ellen
– írta le a problémát egy uniós tisztviselő.
Az elhúzódó vita kárvallottja pedig egyértelműen a magyar gazdaság, mert már a forint elmúlt időszakbeli gyengülésénél is szerepet játszhatott a forráskifizetések körüli egyre nagyobb bizonytalanság, de a magyar költségvetésnek is nagy szüksége lenne az uniós transzferekre.