Oroszország költségvetési hiánya januárban elérte a 25 milliárd dollárt, ami annak az egyértelmű jele, hogy a nyugati szankciók illetve a folyamatosan növekvő katonai kihívások egyre nagyobb anyagi terhet rónak Oroszországra – írja a mfor.hu.

Kép: Pixabay

Annak ellenére, hogy Orbán Viktor kedvelt kommunikációs fordulata, hogy Európa lábon lőtte magát az elhibázott brüsszeli szankciókkal, de ahogy fogy Moszkva pénzügyi mozgástere, úgy lesz egyre nehezebb számukra a hadszintéren eredményeket elérni.

A lap szerint szakértők szerint ugyanis a háború immár Oroszországban is éreztetni fogja a hatását, ugyan nem harcok, hanem az egyre romló életszínvonal formájában. Az egyre szűkülő erőforrások egyre nagyobb részét fordíthatják ugyanis a hadseregre, aminek gazdasági és társadalmi szinten is érdemi hatása lesz.

Az olajból és gázból származó bevétel 46 százalékkal, 426 milliárd rubelre esett vissza az előző év azonos időszakához képest – közölte az orosz pénzügyminisztérium hétfőn.

Az LNG termelésüket ugyan növelték, de Kínába csak az európai szállítások töredékét tudták átirányítani. A 2022-es adatok szerint 15 milliárd köbméter földgázt szállítottak Pekingnek csővezetéken, míg a háború előtt az európai piacon hasonló módon 200 milliárd köbmétert értékesítettek.

A gázfegyver bevetése orosz szempontból végül totálisan besült, hiszen az eladott mennyiség mellett végül az árak is visszaestek és az Európába is beköszöntő tél ellenére sem volt változás.

Vlagyimir Putyin háborúja tehát a szankciók miatt a bevételi oldalon komoly problémákat okozott. A kieső bevételeket pedig rövid távon aligha fogják tudni pótolni.

Legalább ekkora probléma, hogy a kiadások terén is gyűlnek a viharfelhők. A költségvetés ezen oldalán ugyanis éves összevetésben 59 százalékkal 3120 milliárd rubelre nőttek 2023 januárjában költések.

Natalia Lavrova, a BCS Global Markets befektetési banki részlegének vezető közgazdásza azt mondta az adatok kapcsán a Financial Timesnak, hogy

a költségvetési hiány egyértelműen jelzi, hogy az orosz kormány drasztikusan növelte kiadásait olyan időszakban, amikor a bevételek meredeken estek.

A GDP és az ipari termelés ugyan nem állt a földbe, a tavalyi évet kisebb visszaeséssel abszolválhatta az orosz gazdaság. Ennek hátterében ugyanakkor elsősorban az áll, hogy fokozott tempóban álltak át hadigazdasággá.

Forrás: Mfor, Propeller