Orbán Viktor magyar kormányfő a német Bild című lapnak adott exkluzív interjút, amelyben többek között az orosz-ukrán háborúról, Putyinról és a migrációról is beszélt, valamint azt is elárulta, mit szól ahhoz, ha diktátornak nevezik. A miniszterelnök a Bild hírportáljának nyilatkozva kijelentette, hogy szerinte Putyin stabil hatalmát az elkövetkező napokban, hetekben, hónapokban semmi sem döntheti meg. Azon az újságírói kérdésen azonban kiakadt Orbán, ami arról szólt, hogy Európában Putyin barátjának tartják.
A Bild exkluzív interjút készített Orbán Viktorral, amelyet két részletben közölt a német lap. A miniszterelnök az első részben az orosz–ukrán háborúról, többek között Vlagyimir Putyin egészségügyi állapotáról is beszélt, és azt is elmondta, hogy az orosz elnök szerinte nem háborús bűnös.
Orbán szerinte ha valaki azt találgatja, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök „esetleg megbukik vagy leváltják, az nem érti az orosz népet és az orosz hatalmi struktúrákat”. Oroszország „másként működik, mint mi”, egy más világ, struktúrái a hadseregre, a titkosszolálatokra és a rendőrségre épülnek és nagyon stabilak – fejtette ki.
A kormányfő a Prigozsin-lázadásról kiemelte, hogy nem tulajdonít nagy jelentőséget a történteknek. Mint mondta, „a gyengeség világos jele”, hogy ilyesmi előfordulhatott, az viszont „az erő jele”, hogy 24 órán belül véget ért.
Orbán meglátása szerint lehetetlen megnyerni egy háborút Oroszország ellen olyan módon, ahogyan az ukránok a fronton harcolnak és ahogyan „támogatjuk őket pénzügyileg, információval és eszközökkel”.
„Az a probléma, hogy az ukránok hamarabb kifogynak a katonákból, mint az oroszok, és végül ez lesz a döntő tényező.”
A következőkben néhány érdekes részt idézünk a terjedelmes interjúból:
Paul Ronzheimer, Bild: Ön átélte a szovjet birodalom összeomlását, melyet megelőzött az Afganisztánban elszenvedett vereség. Nem gondolja, hogy a történelem most megismétli magát? Ön szerint Putyin vesztésre áll az Ukrajna elleni háborúban?
Orbán: Senki nem tudja, hogy miként fog befejeződni ez a háború. De ha már a Szovjetunió összeomlásáról beszélünk, az egy teljesen más történet volt, mert a Szovjetunió azért omlott össze, mert mi, a nép antikommunista ellenállási mozgalmakat szerveztünk Közép-Európa-szerte, és mi küldtük őket haza. Tehát ez nem a geopolitikai hatalomról vagy valami ilyesmiről szólt, ez pusztán…
Bild: De szerepet játszott…
Orbán: Némi szerepet valóban játszott, de ennek az egész átmeneti folyamatnak a döntő elemét az emberek akarata, az emberek szíve képezte, Észtországtól egészen Magyarországig.
Bild: Mi dönthetné meg Putyin hatalmát az elkövetkező napokban, hetekben, hónapokban?
Orbán: Én nem látok semmi ilyet. Ha látnék, elmondanám. De senki nem tudja ezt. Stabil a hatalma. Ő Oroszország megválasztott vezetője. És népszerű, a mögötte levő struktúrák meglehetősen erősek. Tehát komolyan kell vennünk az egész orosz komplexumot.
Bild: 1989-ben emlékezetes beszédet mondott Budapesten, melyben a szovjet csapatok Magyarországról való kivonását követelte. Miért van az, hogy évtizedekkel később hazáját végül is Oroszország mellé állította, és Európában is Putyin barátjának tartják?
Orbán: Provokálni akar engem ezzel a kérdéssel? Azt mondani egy magyarnak, hogy oroszbarát, az valami teljesen…
Bild: Én csak az európai embereket idézem.
Orbán: Ez teljesen szembemegy a mi történelmi tapasztalatainkkal. Én Magyarországért harcolok. Engem nem érdekel Putyin. Engem nem érdekel Oroszország. Engem Magyarország érdekel. Az én állásfoglalásomat és cselekedeteimet az vezeti, hogy mi a jó a magyaroknak. És egyértelmű, hogy minden, ami jelenleg történik Oroszország és Ukrajna között, az rossz a magyaroknak. Az veszélyes a magyaroknak. Mi már vesztettünk emberéleteket ebben a konfliktusban. Él ott magyar kisebbség. A háború jelentette veszély a közvetlen szomszédunkban van, nem úgy, mint Önöknek, németeknek. Önöknek ott van Lengyelország és Magyarország Oroszország és az ukrajnai háború között.
Bild: De Lengyelország teljesen más…
Orbán: Arról beszélek, hogy a háború számunkra nemcsak elméleti, nem csak erkölcsi kérdés. Ez a közvetlen szomszédunkban zajlik. Tehát nagyon óvatosnak kell lennünk azzal, hogy miként viselkedünk, hogy mit teszünk, és mit nem teszünk. Ezért Magyarország azt teszi, ami a magyar emberek érdekét szolgálja, és pont. Ha szeretné tudni, hogy miként vélekednek a magyarok Oroszországról, ne feledje, hogy a Szovjetunió elleni ’56-os forradalom a DNS-ünk része. Menjen el a Terror Háza Múzeumba, és ott látni fogja, hogy miként vélekednek erről a magyarok.
Bild : Két héttel ezelőtt találkoztam Zelenszkij elnökkel, és azt mondta: semmilyen körülmények között nem fogunk leülni tárgyalni Putyinnal, mert vissza kell szereznünk az összes területünket, és ennek nincs alternatívája.
Orbán: Ismerem ezt a véleményt. De ez igazából az, amit az amerikaiak szeretnének. Ukrajna már nem szuverén ország. Nincs pénzük, nincs fegyverük. Csak azért tudnak továbbra is harcolni, mert mi támogatjuk őket. A Nyugat támogatja őket. Ezért akkor lesz béke, amikor az amerikaiak úgy döntenek, hogy ők békét szeretnének.
Bild: Európában politikusok, illetve egyszerű emberek populistának nevezik Önt, illetve bizonyos újságok olyan messzire mennek, hogy diktátornak nevezik. Miként kezeli ezt a helyzetet?
Orbán: Egyáltalán nem foglalkozom velük. Ők nem az én választóim.
Bild: De haragszik emiatt?
Orbán: Nem, nem, nem – tudja, ez a politika. Tizenhat évet töltöttem ellenzékben és tizenhetet kormányon. Tehát veszítettem is, meg nyertem is. Aztán újra veszítettem. Azt követően pedig visszatértem, amint tudja. Én ezt nevezem demokráciának. Nem ismerek senki mást az európai politikai arénában, aki ilyen teljesítménnyel rendelkezik. Tehát ez a demokrácia. Én azt megértem, hogy nagy vitáink vannak az olyan kérdésekben, mint a migráció, és szeretnék meggyengíteni a magyar álláspontot. De nagyon egyértelműnek kell lennem e tekintetben. Mindig azt mondom: rendben, nem értünk egyet a migráció kérdésében, mert mi, magyarok úgy gondoljuk, hogy vannak olyan értékek, amelyeket meg kell védenünk Magyarországon. Ezeket nevezhetjük európai értékeknek is, mint például a hölgyekkel való azonos bánásmódot, a homofóbia elutasítását, az antiszemitizmus elutasítását. Ha megnézzük ezeket az értékeket és az ideérkező migránscsoportokat, akkor azt látjuk, hogy ezek a migránscsoportok nem viszonyulnak túl jól ezekhez az értékekhez. Ezért mi, magyarok miért vállaljuk olyan közösségek kialakulásának a kockázatát, amelyek nem tartják tiszteletben ezeket az európai értékeket? Ezért ezt elutasítjuk. Önök nem így tesznek. Önök beengedik őket. De ez az Önök dolga, csak azt kérem, hogy ne kényszerítsenek bennünket arra, hogy elkövessük ugyanazt a hibát, hogy meghozzuk azt a döntést, ami szerintem hibás döntés volt az Önök részéről.
Forrás: Index, Infostart, miniszterelnok.hu, Propeller