Orbán barátai minden uniós projektből lopnak. Erre a következtetésre jutott Daniel Freund német zöldpárti EP-képviselő, aki az Európai Parlament delegációjának tagjaként Magyarországon tájékozódott a jogállamisági mechanizmus keretében, és kereken egy hónappal ezelőtt interjút adott az Euronews-nak. Hogy történhetett meg ez Európa közepén? A kérdés messzemenően nem retorikai.

A politikus interjújában kitért arra, hogy Orbán Viktor miniszterelnök családja és gyerekkori barátai elképesztően meggazdagodtak a Fidesz-kormány alatt. Ennek forrása minden esetben közpénz, gyakran uniós forrás volt. Mivel a jelenlegi eszközökkel nem lehet megállítani ezt a korrupciót, ezért van szükség új eszközökre, mint a jogállamisági mechanizmus és az Európai Ügyészséghez való csatlakozás – mondta a képviselő.

„Magyarországon rendszerszinten lopják az uniós pénzt, nem csak néhány projektről van szó. Nem csak az építkezésekről van szó, lopnak az Erasmus alapokból, a turisztikai pénzekből is. Minden egyes projektnél biztosították azt, hogy az ő politikai szövetségeseik és barátaik nyerjenek, majd a haszon egy részét visszautalják a hatalmi központ felé. Vagyis az uniós pénz Orbán belső köreihez kerül és segít megtartani a hatalmukat” – mondta a politikus.

Daniel Freund szerint a helyzetért részben a német kormány is felelős:

„Amikor a Deutsche Telekom eladta az Origo.hu-t Orbán barátainak, akkor a Telekomban a 30 százalékos tulajdonrésze miatt vétójoga volt a német kormánynak. Nem értem, miért asszisztáltak egy független szerkesztőség kicsinálásához.”

Szerinte a német uniós elnökség is egyre közelebb kerül Orbán Viktor álláspontjához a jogállamisági mechanizmusról szóló tárgyalásokon, miközben világos, hogy a magyar kormányfő egyre csak többet fog kérni.

„Nem értem, miért csinálják ezt, nem értem azt sem, miért óvják még mindig őket az Európai Néppárt EP-frakciójában. Ebben szerepe van a CDU-nak és Angela Merkelnek is. Ennek végső soron köze lehet ahhoz, hogy a nagy német autógyárak jól keresnek Magyarországon.”