A Magyar Alvás Szövetség közleménye 

A pandémia-helyzet és más okok miatt eddig nem sikerült megoldani az Unió országaiban az óraátállítás egységesítését, pedig 2021-re már el kellett volna dönteniük, hogy a nyári vagy a téli időszámítást választják.

Úgy tűnik, a csehek voltak a legtürelmetlenebbek, vagy talán a legmegfontoltabbak, ami biztos, a leggyorsabbak: elsőként az uniós országok között állást foglaltak, és öt évre szóló  döntést hoztak az óraátállítással kapcsolatban. Vagyis: folytatják az őszi és tavaszi időszámításra való átállást a következő években is. Az óraátállítás kérdését a cseh munkaügyi és szociális miniszter Jana Maláccova kezeli. Csehország döntése minden
bizonnyal jelentős hatással lesz a többi országra is: ugyanis a nyilvánvalóan közös megegyezést kívánó döntést megelőző egyeztetés mostantól még nehezebb lesz. Valószínűsíti a jelenlegi helyzet konzerválását a következő évekre, vagyis ősszel és tavasszal állítgatni fogják az óráikat az európai polgárok.

A Magyar Alvás Szövetség a tudományos álláspontok egyeztetésével kíván hozzájárulni, hogy mielőbb egységes álláspont alakuljon ki a kontinensen, és szűnjék meg az óraátállítás.

Budapest, 2021. szeptember 28.,

Óraátállítás: így jegyezd meg mikor merre tekerünk! | EgerHírek

A szerkesztő megjegyzése

Először a világon 1916-ban, az Osztrák-Magyar Monarchiában állították át az órákat, vezettek be nyári időszámítást. később ez rapszodikusan – pontosabban a háborús, illetve a gazdasági körülményeknek megfelelően alakult.

Az Európai Bizottság 2018-as javaslata értelmében az Európai Unió területén az órák nyári időszámításra történő kötelező átállításának eltörlése eredetileg 2019-ben került volna sor. A javaslatot a tagállamoknak (Az Európai Unió Tanácsának) és az Európai Parlamentnek (EP) is meg kellett volna szavaznia 2019 márciusáig, de végül az Európai Parlament 2019. március 26-i plenáris ülésén már úgy szavazták meg a javaslatot, hogy a céldátum 2021-re módosult (amit szintén nem tartottak be), s a kérdésben előbb az EP-nek meg kell állapodnia az Európai Unió Tanácsával is.

A tagállamok saját hatáskörükben döntenek, hogy melyik időzónába szeretnének tartozni. Így 2021. március 28-án hajnali 1 órakor (UTC szerint) került volna sor utoljára a nyári időszámításra való átállásra. Azok az országok, amelyek maradnának a jelenlegi időzónájukban (téli időszámítás), 2021. október 31-én hajnali egykor (UTC szerint) visszaállítják az óráikat, akik pedig a nyári időszámítás szerinti időzónát választják, azok nem állítanak órát. Ezt követően az Unió területén szezonális óraátállítás a javaslat értelmében nem (lesz) lehetséges.

A 2021-es céldátum azonban, úgy tűnik, nem volt elegendő a tagállamok számára a szükséges előkészületekhez, további közvélemény-kutatások, hatástanulmányokat készítéséhez, a szomszédos államok szándékaival való egyeztetéshez. A magyar kormány egyelőre nem foglalkozott azzal, hogy a közép-európai időzónát (CET, téli) vagy a kelet-európai időzónát (EET, nyári) választja Magyarország. 2021. február 25-én Gulyás Gergely a kormányinfón kérdésre válaszolva azt mondta, hogy Magyarország szerint a nyári időszámítás a jobb, de előnyös lenne, ha az EU tagországai egységesen döntenének és ahhoz tudna igazodni az ország.

Covid19-pandémia miatt az Európai Unió Tanácsa és az Európai Bizottság a szükséges egyeztetéseket, megállapodásokat nem készítette még el, és 2021 első félévében napirendi javaslat sincs a témában, ezért valószínű, hogy 2021 őszén minden EU-tagország visszatér a téli időszámításra, és majd csak később, 2022-ben lehetséges az utolsó kötelező óraátállítás. Ha…

Idő Fantasy Táj - Ingyenes kép a Pixabay-en