Szöveggyűjtemény egy mozgalomról
Egy hétvége alatt…
Eztet mondta volt a mi drága miniszterelnökünk. S mi megőriztük az emlékezetünkben.„Az operatív törzs már hónapokkal ezelőtt megalkotta, hogy ha egy hétvége alatt kellene mindenkit beoltani, arra képesek lennének. Ma egy általános, országos, egy-két nap alatt történő, teljes átoltásnak a föltételei megvannak. Az oltási tervünk rendelkezésre áll, az ehhez szükséges eszközökkel, számítógépes nyilvántartással, adatbázissal, helyszínkijelöléssel, mindennel készen vagyunk. A vakcina hiányzik. Most azért nem tudjuk ezt a rendszert megindítani, mert még nincs ennyi vakcina.” (Braunmiller Lajos)
Fáziseltolódás
Németország július végére várhatóan beoltja felnőtt lakossága 70 százalékát, Kelet-Európában viszont – Magyarországot leszámítva – igen nyögvenyelősen halad a folyamat és ebből még súlyos gondok adódhatnak az egész unió, de főként a németek számára. A magyaroknál már 39 százalék megkapta legalább az első szúrást, igaz, nem kis részben a kínai és orosz vakcináknak köszönhetően. A többiek jó része viszont Lettországtól kezdve, Csehországon át, Bulgáriáig messze elmaradnak az EU ütemtervétől. Márpedig ha ez nem változik, akkor abból egy idő után az következik, hogy az oltóanyagok beadásának sebességét tekintve Európa két részre különül el, ám ha a földrész lakossága nem egyforma mértékben szerzi meg a védettséget, akkor a nyitás is országonként különbözik majd. Továbbá – és ez még súlyosabb – le kellene zárni a határokat az áruk és az idegenforgalom számára Németország és keleti szomszédjai között. Ez pedig nyugaton is gátolná, hogy minél előtt vissza lehessen térni a normális állapotokhoz. (Die Welt)
Ember-terhelés
„Terheléses támadás érte pénteken a koronavírus elleni védőoltásokhoz időpontfoglalást biztosító informatikai rendszert, ezért leállt a vakcinákra való jelentkezés lehetősége” – ezt volt képes mondani az ő száján Kiss Róbert alezredes úr, az „aperitív törzsből” (by Hofi) És gondolom addigra már túl volt néhány aperitívon. Ugyanis józan ember ilyet nem mond. Két okból.
Az első, hogy elárulja, hogy baromira tudatlan az informatika terén. Az informatikai rendszerek feletti ellenőrzés átvétele nem egyszerű feladat, s egy gondos rendszergazda számára rendelkezésre állnak biztonságtechnikai módszerek, amelyekkel kivédheti az ilyen típusú próbálkozásokat.
A másik, hogy a rendszergazda és annak gazdái felhívására sokan szerettek volna regisztrálni, az nem “támadás”, az normál használat. Hogy ezt nem bírta el a rendszer, az nem a “felelőtlen emberek” hibája. Ők az adójukból ezt a rendszert is kifizették, csak a rendszer megalkotói ezt is “elszabták” (byHofi)
De ezért őket “leszabni”, ritka nagy parasztság, olyan igazi kormányzati! (Juszt László)
Dugába dőlt terv
Dugába dőlt a magyar kormány terve, hogy a dezinformációs propaganda hatására majd tömegesen fogy a Szputnyik V: a magyarok inkább a nyugati készítményeket választották. A regisztrációs oldal összeomlott, amikor a Pfizerre lehetett jelentkezni. Majd hatalmas tömegek gyűltek össze a kórházaknál, csak azért, hogy ott közöljék velük: nincs a szerből. A hatalom ellentmondásos módon szerezte be az orosz és kínai oltóanyagot. A Kreml-barát vezetés a héten vitatható táblázatot közölt arról, hogy az orosz készítmény 32-szer biztonságosabb, mint a Pfizer, ám ez ellentmond a többi adatnak, ezzel szemben az oroszok boldogan világgá kürtölték. Majd az EU nyilvánosságra hozta, hogy Moszkva és Peking kampányt folytat a rivális nyugati oltások lejáratására. De ahogy a magyar kép mutatja, nemigen volt sikeres a próbálkozás. (Wall Street Journal)
Pánikroham
Pánikszerű roham indult meg fővárosi és vidéki kórházak oltópontjai felé. Ennek két oka van.
1. A miniszterelnök (talán nem józanul, talán szokás szerint nem egészen ép elmeállapotban) ma reggel azt közölte, hogy aki Pfizert akar, most siessen, mert hetekig nem lesz, csak kínai (vagy orosz). Ez akkora kapitális marhaság volt, amihez csak az fogható, mikor két hűséges ebe közölte a parlamentben, hogy az ország, Görögországhoz hasonlóan a csőd szélén áll, erre kishíján valóban oda került.
2. Az emberek
– nem bíznak a kínaiban (vagy az oroszban),
– szeretnének külföldre utazni, akár hivatalosan is (pl. vállalatuk, vállalkozásuk igénye szerint), vagy Uram bocsá’, nyaralni, s nem csak Szerbiába vagy Crna Gorába (olaszul Montenegró), hanem máshova is , esetleg munkát vállalni, mert ők nem idehaza képzelik el megvalósítani a munkaalapú társadalmat, ki tudja, miért, szavát se hiszik se a miniszterelnöknek, se senkinek a kormányból, főként pedig Nyunyóka néniszerű, üvöltően alkalmatlan illetékeseknek nem hisznek már régen.
Ezrek, talán tízezrek állnak most sorba, sokak számára már elfogyott a pártállam által hivatalból, hazug módon lesajnáltatott Pfizer.
És még azt se lehet mondani, hogy ezt a pánikot az “oltásellenesek” szervezték. Nem, ezt az szervezte, aki annyira őrült, hogy minden áron gólt akar lőni.
Most már mindegy, hogy melyik kapuba. (Szűcs Gábor Róbert)
Saját szakállára
A világban már 150 millióan kapták el a koronavírust, de a legrosszabb helyzetben az uniós tag Magyarország van, ha azt nézzük, hogy hányan haltak meg a betegség következtében 100 ezer lakosra vetítve. Ez a szám a nemzetközi statisztikát vezető amerikai Johns Hopkins Egyetem számítása alapján 280, miközben a németeknél csupán 99 (de ők így is éppen most szigorítanak – a szerk. megj.) A japánoknál ugyanakkor 8, a kínaiaknál pedig mindössze 0,3 ez az érték. A magyar áldozatok összlétszáma meghaladja a 27 ezret, de a helyzetről azért lehet a határokon túl viszonylag keveset hallani, mert Orbán Viktor módszeresen akadályozza, hogy a sajtó foglalkozzon az állapotokkal. Ám így is sorra jelennek meg a tudósítások, amelyek szerint az egészségügyi rendszer az összeomlás szélén jár, túlzsúfoltak az intenzív osztályok. A kormány ezzel szemben azzal is felhívta magára a figyelmet, hogy saját szakállára rendelt orosz és kínai vakcinát, pedig az európai gyógyszerhatóság egyiket sem engedélyezte. Ugyanakkor Magyarország megint enyhített a korlátozásokon. (Német tévé)
Hogyan szerezzünk százezer új beoltottat? Avagy szocialista munkaverseny
Én nem hiszem, hogy van olyan, mint anno a szocialista munkaverseny idején – kitűzetik egy szám, egy határidő, s azt akkorra árkon-bokron el kell érni. Vagy mindenkinek színházba kell menni, a bilétákat a naplóba ragasztani, s ezért a brigádtag valamelyik színház előcsarnokában az előadás után összeszedegeti az eldobott jegyeket.
Én nem hiszem, hogy ilyenkor, amikor ki tudja hányadszor a védekezésből megyünk át támadásba, illetve az újabb ütközetet vívjuk, a főnök ideges, mert félő, hogy szombatra nem érjük el a négymillió oltást, amely újabb nagy lépés a nyitás felé, mozik, éttermek belső terei, satöbbi, nem beszélve a szurkolók stadionokba engedéséről. Mindenesetre a ma közzétett statisztika azt jelezte, hogy százezer oltott hiányzik még a leltárból.
Én nem hiszem, hogy estefelé azért találta ki valaki azt a kolosszális megoldást, miután a kínai vakcina nem fogy eléggé, dobjuk meg a kínálatot a hőn vágyott és eleddig árnyékban hagyott, de folyamatosan szállított Pfizerrel – aki kapja, marja.
Én nem hiszem, hogy éjnek évadján az Origot riasztja valamelyik csúcskommunikátor – nosza, hirdessétek meg, pénteken mindenki regisztrálhat, még aznap mehet szuratni. A főnök szokásos rádióinterjújában is szükségesnek tart erről említést tenni, kiegészítve azzal, hogy erre a célra csak ez a nap és százezer készítmény van felszabadítva, a többit másoknak szánják.
Én nem hiszem, hogy emiatt már délelőtt lefagy a honlap (tudják, terheléses támadás!), izgatott telefonálások, sorállások, veszekedések és tanácstalanság közepette jutnak a szerencsések a kívánt oltóanyaghoz. A hirtelen ötlet mozgalmassá tette az oltópontokat, a háziorvosok azt sem tudták, hová kapjanak, hiszen ők sem voltak beavatva ebbe, próbáltak gazdát találni a Sinopharmra, várták a Szputnyikot…
Én nem hiszem, hogy az a hiányzó százezer beoltott, varázsütésre néhány órán belül összejött. Annak, hogy ez a csoda mégis sikerült, semmi köze a Pfizernek. De a lényeg: az oltásellenes ellenzék újabb megalázó vereséget szenvedett.
Én csak abban hiszek, hogy valóban a főnök ismeri a legjobban a magyar nép lelkét. Az köll neki, amiért sorban állhat. Holnap tehát mégis következhet a nyitási akció újabb állomása. Addig a figyelmesebb felvigyázók vizet osztanak a várakozóknak. (Tamás Ervin)
A dőlt betűs jegyzetek az Újnépszabadságból, a nemzetközi szemlecikkek szemelvényei a Népszava Szabad Szemmel című rovatából származnak.