David Popovici jövő hónap közepén lesz húszéves; amikor úszásban az első és eddig utolsó román olimpiai aranyérem született (2004-ben, szintén 200 méter gyorson…), ő még meg sem volt.
Tizenhét évesen, a tokiói Olimpiai Játékokon (2021-ben 2020 helyett, a világjárvány miatt) fő versenyszámában két századmásodperc miatt lemaradt a dobogóról. Idén, Párizsban úgy lett olimpiai bajnok, hogy két századmásodperccel előzte meg második helyezett brit versenytársát. Az arany- mellé egy bronzérmet is szerzett 100 méter gyorson, fogózzanak meg: egy századmásodperccel lemaradva a második helytől, ugyanakkor egy századmásodperccel megelőzve a negyedik helyezettet (Németh Nándort).
Mondhatnánk szereti az éles helyzeteket, de feltehetően jobban szereti a nagyobb különbséget, amennyiben ő győz. Mint tette a 2022-es budapesti világbajnokságon mindkét rövidtávon, amire – mármint hogy valaki egyazon rendezvényen megnyerje a 100-at is, a 200-at is – fél évszázada nem volt példa.
(Zárójelben, de muszáj elmondani: David Popovici nagyon összeszedett fiatalember, remek a gondolkodása akkor is, ha nem sportról van szó, egy kezünkön meg tudnánk számolni a román politikusokat, akik nála pontosabban és helyesebben fejezik ki magukat, művelt és szerény minden mesterkéltség nélkül. „Ha én, egy bukaresti külvárosi negyedben született fiú el tudtam érni ezt az eredményt, ti is el tudjátok érni” – biztatja sportolásra a román fiatalokat a Bukaresti Egyetem elsőéves pszichológia-pedagógia szakos hallgatója. Hozzátehetjük: „különösen ha a karfesztávolságotok meghaladja a két métert”. (Ez újabban külön téma, lásd Michael Phelps, minden idők legjobb úszója esetét a Marfan-szindrómával…)
Vannak David Popovici életében nagyobb léptékű időbeli furcsaságok, egybeesések is.
Száz évvel ezelőtt, Párizsban
Kereken száz évvel ezelőtt, szintén Párizsban, a szintén 190 centiméter magas, akkor szintén húszéves (osztrák–magyar bánsági, temesvár vármegyei születésű) Johnny Weissmuller (eredetileg Weissmüller János) három gyorsúszó számban is diadalmaskodott, 100 méteren elsőként vitte egy perc alá a világcsúcsot. (A család 1904-ben emigrált az Egyesült Államokba, úgyhogy Johnny amerikai színekben döntötte meg 67-szer a világcsúcsot a három gyorsszámban és lett Tarzan.)
A párhuzam Johnny Weissmüller és David Popovici között nemcsak a sportteljesítmény szempontjából jelentéses, hanem kulturális és történelmi szempontból is. Mindketten Párizsban diadalmaskodtak, ugyanabban az életkorban, pontosan száz év különbséggel, miközben a világ gyökeresen megváltozott, és most már gyorsulva változik.
A két sportoló „százéves története” bizonyítja, hogy az igazi tehetség és a kitartó erőfeszítés nemzedékeket áthidalóan öröm- és ihletforrás.
Húsz évvel ezelőtt, Athénban
Camelia Potec (sz. 1982) a 2004-es athéni nyári olimpián aranyérmet nyert 200 méteres gyorsúszásban, megelőzve a sokszoros bajnok olasz Federica Pellegrinit. Pályafutása során 21 érmet nyert nemzetközi szinten, egyet az olimpián, hármat a világbajnokságon (0-1-2) és tizenhetet az Eb-n (4-3-10). Athénban két nappal korábban lemaradt a 400 méter érméről, és a döntő futamban senki sem adott neki esélyt, különösen úgy, hogy az 1-es sávon indult, miután a selejtezőben csak hetedik lett. A halmozott hátrányt előnnyé tudta fordítani! Kereken húsz év múlva jött a párizsi csodálatos olimpián David Popovici.
2013 októberében Camelia Potec a Román Úszó és Öttusa Szövetség (FRNPM) elnöke lett, az összes sportszövetséget véve a mindenkori legfiatalabb, 2016 óta pedig ő a Román Olimpiai és Sportbizottság alelnöke. (Elnök Mihai Claudiu Covaliu volt kardvívó.)
Tíz évvel ezelőtt, Bukarestben
Úgy bizony, minden idők leghíresebb tornásznője, aki a tornaversenyek történetében először kapott 10-est (és azóta se sokan…), nem átallotta gratulálni egy kilencéves kisfiúnak. A háttérben (köztük) Camelia Potec és Ion Țiriac, a híres volt teniszező (Ilie Năstase elválasztahatlan társa), akinek alapítványa minden Párizsban érmes román sportolónak egy modern, Hyundai Ioniq gépkocsit ajándékoz, amelynek darabja nem kevesebb, mint 50 ezer eurót ér.
Amúgy a sportszövetségtől David Popovici a két éremért mintegy 200 ezer eurót kap, bónuszként pedig – egyelőre – Emil Boc kolozsvári polgármester bejelentése szerint róla nevezik el a város mellett épülő hipermodern sportuszoda-komplexumot. Így megy ez, ha az ember húszéves, sportlétesítményt neveznek el róla…
David Popovici tovább folytatja karrierjét (hazájában, nem külföldön a rengeteg meghívás ellenére) zseniális felfedezője, edzője, Adrian Rădulescu vezetésével, de utóbbinak minapi bejelentése szerint csak hosszabb szünet után!
Az idő neki dolgozik. Nagy meglepetésekre számíthatunk, a fickónak az észjárása is nagyon gyors.