A Magyar Hang cikke.

Karácsony Gergely nincs könnyű helyzetben. (Fotó: Magyar Hang/Végh László)

Budapestnek meg kell vizsgálnia azt a lehetőséget, hogy mit jelentene egy nyári olimpia megrendezése a főváros számára – jelentette ki Karácsony Gergely főpolgármester pénteken, sajtótájékoztatón. A főpolgármester arra kérte a közgyűlést, hogy jövő héten foglaljon állást az ügyben, és nyissanak párbeszédet arról, hogy Budapest milyen olimpiai és paralimpiai játékokat tud elképzelni.

Karácsony hangsúlyozta, a közgyűlésnek a jövő héten nem arról kell döntenie, hogy akar-e olimpiát, hanem arról, hogy akar-e tárgyalni erről a Magyar Olimpiai Bizottsággal.

A főpolgármester szerint Budapest sportinfrastruktúrája már alkalmas arra, hogy olimpiai játékokat szervezzen, vagyis olyan koncepciót támogatnának, amely nem tartalmaz újabb sportberuházásokat, de történelmi léptékű fejlesztést hozna infrastruktúrában, zöldinfrastruktúrában és a lakhatásban. Ami ez utóbbit illeti: a fővárosi önkormányzat akkor tudja támogatni az elképzelést, ha az olimpiai falu utóhasznosításában kollégiumi szolgálati és bérlakások funkciója is megvalósulhat. Ez valójában a Diákváros megvalósulását jelentené. 

Az olimpiai játékok kapcsán a főpolgármester szerint új alapra kell helyezni a kormány és a fővárosi önkormányzat viszonyát. Ezután kell kikérni a budapestiek véleményét arról, hogy tudják-e támogatni a budapesti olimpiai játékokat. Ez szerinte alapvető feltétele annak, hogy Budapest az olimpiai játékokról szóló tárgyalásban részt vegyen. A fővárosiak véleményét – mint mondta – népszavazás keretében kellene kikérni. Arra kérdésre, hogy mikor valósulhatna meg legkorábban a budapesti olimpia, Karácsony azt mondta, hogy 2036 és 2044 között. Arra az újságírói kérdésre, hogy mely kormánypárti politikusokkal tudja elképzelni a tárgyalást, Karácsony azt mondta, azzal fog tárgyalni, akit a kormány ezzel megbíz.

Mindezek után Hadházy Ákos független képviselő nyílt levelet írt a főpolgármesternek, amelyben az áll: „Az olimpiával kapcsolatban józan és felelős politikus szerintem legfeljebb két dolgon gondolkodhat: 1) Hogyan lehet megakadályozni?, 2) Hogyan lehet leghamarabb fővárosi népszavazás az ügyben?”

Tompos Márton, a Momentum elnöke azt posztolta, hogy pártja álláspontja 2017 óta változatlan ebben a kérdésben. Olimpiai pályázat előtt népszavazásra van szükség, „mi pedig következetesen fogjuk képviselni azt, hogy az olimpiára költendő pénznek van máshol helye”. Hozzáteszi: „Budapest egy 15 milliós nemzet fővárosa. Egy csodás világváros. Nem az olimpiához kell kötni a fejlesztését, hanem ellenkezőleg: Budapestet előbb fejleszteni kell, az országot pedig rendesen működtetni, hogy olimpiai álomról beszélgethessünk.”

Vitézy Dávid pedig, még a Karácsony-féle bejelentést megelőzően azt írta: „A Podmaniczky Mozgalom fővárosi frakciója óvatosan és világos feltételekkel támogatja a kölcsönös tájékozódás megkezdését, így ha a Közgyűlés a folyamat megindítása mellett dönt, részt fogunk venni ebben a közös gondolkodásban”.